Navracsics: lépést kell tartani a technológiai fejlődéssel a számítógépes bűnözés elleni harcban
Lépést kell tartani a technológiai fejlődéssel a számítógépes bűnözés elleni harcban, folyamatosan újabb kihívásokkal kell szembenézni ebben a küzdelemben - mondta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter szerdán Budapesten. Cecilia Malmström, az Európai Unió belügyi biztosa szerint tagállami és uniós szinten egyaránt javítani kell az együttműködést a mind szervezettebb formát öltő internetes bűnözés elleni küzdelemben.
A számítógépes bűnözés elleni harcról szóló miniszteri konferencia sajtótájékoztatóján a Néprajzi Múzeumban a miniszterelnök-helyettes kifejtette: az EU bel- és igazságügyi miniszterei kedden olyan irányelvtervezetről tanácskoztak, amely felfrissítené a jelenlegi szabályozást, azt hatékonyabbá téve.
Navracsics Tibor azt mondta: máig tartós, sikeres nemzetközi jogi dokumentum a 2001 novemberében az Európa Tanács által kidolgozott budapesti konvenció, amely az első jogi eszköz volt a számítógépes bűnözés elleni küzdelemben. Elmondta, hogy az egyezményt eddig 30 ország ratifikálta, további 17 pedig aláírta, utóbbiak között olyan államok is vannak, amelyek nem tagjai az Európa Tanácsnak, például az Egyesült Államok, Japán és Dél-Afrika.
Cecilia Malmström, az Európai Unió belügyi biztosa azt emelte ki, hogy tagállami és uniós szinten egyaránt javítani kell az együttműködést a mind szervezettebb formát öltő internetes bűnözés elleni küzdelemben.
A kiberbűnözés nemcsak a magánszemélyeket érinti, minden EU-tagállam veszélyeztetett; a múlt héten például az Európai Bizottság elektronikus levelezési rendszerét érte vírustámadás - mutatott rá a biztos az Európai Unió bel- és igazságügyi tanácsa által rendezett esemény után.
Az uniós biztos azt mondta, a számítógépes bűnözéssel kapcsolatos EU-jogszabály frissítése folyamatban van, és ez remélhetőleg lezárul a soros magyar elnökség végére. Cecilia Malmström - aki megköszönte a magyar EU-elnökség eddig végzett munkáját - hangsúlyozta, hogy fokozni kell az unióban a kiberbűnözőkkel szembeni ellenálló képességet, és bátorított minden tagállamot, hogy mielőbb ratifikálja a budapesti egyezményt.
Pintér Sándor belügyminiszter a sajtótájékoztatón közölte: az országok közötti jó együttműködés az ilyen jellegű bűncselekmények gyorsabb felderítését teszi lehetővé. Utalt rá: gyakran fordul elő, hogy egyszerre több országban hajtanak végre hasonló bűncselekményt.
Fontos kooperálni a civil szervezetekkel is, mert általában előbb ismerik fel az új módszereket, mint a rendészeti szervek - hangsúlyozta a belügyminiszter, megjegyezve, ezért is kaptak meghívást a civilek is a konferenciára. A belügyminiszter kifejtette, hogy a modern technológia a magánszférát is átszövi, ezért rendkívül veszélyesek az ilyen jellegű kibertámadások.
A számítógépes bűnözés elleni harcról szóló miniszteri konferencián részt vett Janet Napolitano és Eric Holder, az Egyesült Államok bel-, illetve igazságügy-minisztere is, továbbá képviseltette magát az EU rendvédelmi ügynöksége (Europol) és az Európai Rendőrakadémia (Cepol).
Kapcsolódó cikkek
- Megkétszereződött a .eu domain regisztrációk száma az elmúlt öt évben
- Nemzetközi kiberbűnözési lista: Magyarország továbbra is az élen
- Több millió e-mail cím került hackerek birtokába Amerikában
- Megerősítették elkötelezettségüket a Galilelo mellett az EU-miniszterek
- Kampányt indít az internetes zaklatás ellen a Nickelodeon
- Symantec: 33%-kal csökkent a levélszemét a Rustock feszámolása óta
- Feltörték több ausztrál miniszter számítógépét
- Hacker-támadás atomerőművekre?
- Támadás érte az EU számítógépes rendszerét
- A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megkezdte a hálózat- és információbiztonsági törvény előkészítését
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.