Szerzői e-könyv-kiadás: áldás vagy átok?
Jól eladott, sikeres írók ritkán vállalkoznak marketing fejtegetésekre. Most változott a helyzet: John Locke, az amerikai eladási listákon az első tízből két helyet is elfoglaló szerző közzétett egy tanácsadó kötetet. Címe: „Hogy adtam el egymillió e-könyvet öt hónap alatt?” (How I Sold 1 Million eBooks in 5 Months)
Megesett, hogy Locke a New York Times bestseller jegyzékén az első két helyet foglalta el. Könyve bevezetőjében közli a száraz tényt: egészen pontosan ő a nyolcadik szerző, akinek írásából az Amazon egymillió példánynál többet adott el. De ugyanakkor ő az első, aki nem kiadó közreműködéssel publikál, saját maga teszi közé sikerkönyveit. Úgynevezett self-publishing biznisz modellben gondolkodik – jelenti ki.
Könyve tulajdonképp ezzel a témával foglalkozik. Véleménye szerint a független könyvkiadás (tehát a kiadói munkaművelet mellőzése) lesz a jövő könyvkultúrájának alapja. Az első fejezet rögtön egy kiáltványszerű szöveg, mint mondja, egy start blogbejegyzés. Ilyesmik állnak benne: „Most még fanyalognak a szerzői kiadástól a könyvszakma nagyjai. De ne felejtsük a példákat: az IBM néhány százezerért megvehette volna a Microsoftot – elmulasztotta. A Microsoft könnyen kivásárolhatta volna z Apple-t – elnézték. A Decca, a legnagyobb angol lemezkiadó nem szerződött a Beatles-szel, úgy nyilatkoztak, ennek a zenekarnak nincs jövője a show-bizniszben – igazi melléfogás. De ne térjünk el a tárgytól. Két szó az, ami alapján állítom, hogy a jövő a self-publishing szisztémáé: elektronikus könyv!”
Véleményével szemben áll a múlt héten, a tekintélyes Reuters hírügynökségi portálon publikált helyzetjelentés. Itt arról számolnak be, hogy kezd az eredetileg demokratikus szándékú kezdeményezés, a szerzői kiadás segítése, a tervezett cél ellenkezőjébe fordulni. Ahelyett, hogy tisztességes szerzők normál munkája nyilvánosságra kerülne, az eredeti gondoltnak megfelelően, az oldalt elárasztják az önjelölt írók zavaros munkadarabjai, gyakran napi sűrűsséggel felpakolt, összeollózott hamisítványai. Egyszerű spaming, szemét, értelmes alkotások helyett – ez a fenyegető valóság. Az Amazon és versenytársa a Smashwords különböző technikákkal küzdenek a jelenség ellen, de egyre rosszabbul állnak a harcban. Mindkét cégnél felvetik az olvasói összefogás megnövekedett szerepét: talán a különböző közösségi oldalakra kihelyezett figyelmeztetések és kritikák segíthetnék a leendő vásárlót a fals vásárlások elkerülésében.
További részletek: Könyvkonnektor blog.
Kapcsolódó cikkek
- Akcióban az e-book: ötletfüzet elektronikus olvasáshoz
- 130 millió könyv az Apple iBookStore-ból
- Computex 2011: néhány újdonság a kiállításon
- Kindle e-könyv-olvasóra is kölcsönözhetnek a könyvtárak: de csak korlátozottan
- E-könyv vásárlás helyett menjünk e-könyvtárba!
- Magyarországon nem éri meg e-bookra váltani
- Internet Fiesta az olvasás éve jegyében
- Book Saver: A digitális könyvfaló
- Elektronikuskönyv-olvasókkal bővül az Országos Széchényi Könyvtár
- Év végén indul a Google könyváruháza
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
Szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt a Médiatanács
A román társhatósághoz fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy, a Mozi+ csatornán közvetített akciófilm korhatár-besorolásával kapcsolatban, mert a médiaszolgáltató által választott korhatári kategória és sugárzási időpont nem felelt meg a magyar követelményeknek. A Médiatanács október 29-i ülésén szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt, emellett állampolgári bejelentések nyomán vizsgált meg több műsorszámot.