Magyar Bálint: négy területen kell áttörést elérni
"Először is radikálisan bővíteni kell a számítógéppel rendelkezők és az internetfelhasználók körét. Ma Magyarországon vásárlóerő-paritáson számolva körülbelül hatszor annyiba kerül az internet használata, mint Amerikában. Ez elfogadhatatlan. Amíg ez az arány nem javul radikálisan, addig nem lesz áttörés az internet elterjedésében. Az árakat természetesen a piac szorítja le, de ahhoz, hogy a piac elég nagy legyen, kezdetben szükség van az állami segítségnyújtásra. Lehetővé kell tenni, hogy tízéves kortól minden tanuló családja, másodévtől minden egyetemista és főiskolás, illetve a nemzetközileg is elismert számítógépes tanfolyamot elvégző pedagógus fél áron juthasson számítógéphez. A hátrányos helyzetű családok vagy intézmények számára közalapítvány gyűjtheti össze a lecserélt számítógépeket. Végül a legfontosabb: 2002-ig be kell kapcsolni az internethálózatba valamennyi önkormányzatot, postafiókot, iskolát, könyvtárat, levéltárat, múzeumot és művelődési házat.
Másodszor: az egész program az oktatás hatékonyságán áll vagy bukik. 2001-től évente legalább 25 ezer új számítógépet kell biztosítani a közoktatási intézményeknek költségvetési pénzből. 2002-ig az összes iskolát, kollégiumot, diákotthont be kell kötni az internetbe. Ha a jelenlegi tempóban haladunk, akkor tíz év múlva sem lesz bekötve az összes magyar iskola. 2004-től érettségi bizonyítványt és pedagógusdiplomát csak az kaphasson, aki megfelelő számítógépes ismeretekkel rendelkezik.
Harmadszor: csatlakozni kell a szingapúri egyezményhez, és lehetőleg már holnaptól el kell törölni az importszámítógépek és -programok vámját és áfáját. Erről a bevételről az államnak le kell mondania. A parlament feladata a fejlődést elősegítő törvényi keretek megalkotása. A játékszabályokat egyértelművé és előre kalkulálhatóvá kell tenni. Biztosítani kell a piac nyitottságát és a tiszta versenyt. Ez azt jelenti, hogy bárki szabadon invesztálhat Magyarországon, idehozhatja s befektetheti a pénzét az informatikai iparba úgy, hogy tudja, nincs monopólium, nincs kartell, nincs garantált állami megrendelés.
Negyedszer: az internetnek köszönhetően minden eddiginél nagyobb nyilvánosság ellenőrizheti a politikai hatalom és a közigazgatás működését. Persze csak akkor, ha törvény kötelezi a kormányzati és közigazgatási szerveket, hogy valamennyi nyilvános információt közzétegyenek az interneten. Eddig is mindenkinek joga volt megismerni a miniszteri rendeleteket, a KSH-adatokat, az APEH-állásfoglalásokat, a közbeszerzési eljárások részleteit, a bírósági ítéleteket stb., csak éppen mindez technikailag nehéz és fárasztó volt. Mostantól csak a kormányzaton múlik, hogy mikor szűnik meg a sorban állás a hivatalokban. Az internet ugyanis lehetővé teszi, hogy a hivatalok elérhetők legyenek a hét minden napján, a nap minden órájában. Néhány év múlva elektronikus úton, otthonról intézhetjük el az önkormányzatoknál, a földhivataloknál, a munkaügyi központoknál, az adóhivatalnál és a bíróságoknál azt, ami most még vesződséges 'utánajárást' igényel."
Kapcsolódó cikkek
- Robbanásszerűen nő a digitális univerzum
- Számítógép hátrányos helyzetű fiataloknak
- Kína lekörözte Amerikát az internet-használatban
- Egyre kevésbé figyelünk a veszélyekre
- VOLT kisfilmek az interneten
- Kubában engedélyezték a számítógépek árusítását
- Kína a legnagyobb internet-piac
- Az amerikai hatóságok támogatják az időseknek szánt mobilokat
- Kétszázezer online "szerencsevadász" Magyarországon
- Digitális felzárkózás: ötpárti és iparági egyetértés
AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.
HMD: A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól
A HMD friss kutatásai szerint az okostelefonok negatívan hatnak a fiatalokra. A szülők háromnegyede aggódik a telefonhasználat miatt, és több mint fele úgy érzi, túl korán vásárolt okostelefont a gyerekének. A fiatalok harmada megerősítette, hogy valóban hajlamosabb a szorongásra, amióta telefont használ, de azt is bevallották, hogy túl sok időt töltenek a közösségi médiában.
Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson
A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.
Az Artec 3D bemutatja az Artec Studio 19-et
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.