Egyéjszakás tudományos kaland az Ericsson Kutatás-Fejlesztési Központjában
Szót ért-e egymással a morzegép és az okostelefon? Beválik-e forgalmistának a LEGO robotja, ha Ericsson mérnökök veszik kezelésbe? Hogyan lehet gombfocizni okostelefonnal? Aki pénteken ellátogat a budapesti Science Parkba, nemcsak ezekre a kérdésekre kap választ, de azt is megtudhatja, kik állnak az első ránézésre bohókás, valójában komoly felkészültséget, szellemi kapacitást és kreativitást igényélő fejlesztések mögött. A szervezők az ismeretterjesztés lehető legszórakoztatóbb módját választották a természettudományok népszerűsítésére, a programokkal már délután négy órától várják a közönséget.
Morzéról androidra
Az Ericsson K+F központjának látványosságai közül kiemelkednek a telekommunikáció száz évét és jövőjét játékosan feldolgozó programok. Ilyen az az említett fejlesztés is, amely képes arra, hogy a jó öreg Morzegép már csak kevesek által beszélt nyelvét lefordítsa korunk legelterjedtebb kommunikációs eszközének nyelvére, az androidra. Kutatólaboratóriumunkba rendhagyó idegenvezetést szervezünk, ahol bemutatjuk a fejlesztői munka legizgalmasabb mozzanatait. Kiderül az is, mi történik a telefontársaságoknál, amikor felvesszük a telefont és hogy miként jut el a televíziós kamera képe a stúdióból a TV készülékekig. Bemutatjuk az Ericsson mérnökeinek távirányítású járműveit és programozott robotok segítségével próbálunk meg rendet tartani egy LEGOváros nyüzsgő pályaudvarán. A távközlés hőskorára visszatekintve kiállítjuk Ferenc József első Ericsson telefonját.
Kíváncsi nők, versengő egyetemisták
A Budapesti Műszaki Egyetemmel együttműködésben a videotechnika fejlődéséről tartunk látványos előadást, ízelítőt adva a szemüveg nélküli 3D-s tévézés élményéből. Két további műegyetemi programot is befogad az Ericsson K+F Központja: a Masat-1-ről szóló bemutatón kiderül hogyan fog működni az űrben az első magyar műhold, és eldől, a gyerekek vagy a játékos lelkű felnőttek ügyesebbek az okostelefonnal irányított virtuális droidfociban. A megmérettetések a LEGO programozói versenyen folytatódnak az Ericsson mérnökei, a BME és az ELTE hallgatói között. Tudós-kerekasztalunkon fiatal női kutatókkal beszélgetünk karrierről, elhivatottságról, a tudományos kíváncsiság természetéről. Az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny győzteseinek kiállításán megmutatjuk, hogyan működik a mobil EKG, milyen programmal javítható a térlátás, és hogyan lesz a méregből gyógyszer.
Egy életre szóló kaland
Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló, egész napos fesztivál célja a tudomány, a tudományos eredmények és a kutatói életpálya népszerűsítése. A felsőoktatási és kutatóintézetek által bemutatott érdekes, interaktív programok mellett olyan rendezvényekkel találkozhatunk, amelyeken a kutatások gyakorlati alkalmazása kerül előtérbe, illetve az a kutató, aki üzletemberként és tudományos szakemberként egyaránt megállja a helyét. Az Ericsson Magyarország ezzel a rendezvénnyel még szorosabbra szeretné fűzni kapcsolatait az egyetemi világgal és az intézményekből kikerülő diplomás fiatalokkal. Partnerei ebben idén is a Tempus Közalapítvány és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány.
Az Ericsson K+F Központ a fent említetteken kívül további meglepetéseket is tartogat a Kutatók Éjszakáján – a részletes program itt érhető el.
Kapcsolódó cikkek
- Tízszer hosszabb üzemidejű akkumulátorok
- Fénnyel hajtogatható 3D-s csomagolást fejlesztettek ki
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Az ókori világ földrajzát segít megismerni a Google új projektje
- Masat-1 - Az első magyar műhold a Föld árnyékában halad pályája egy részén
- A digitális technológia mentheti meg a kihalófélben lévő nyelveket
- Már elérhető a neten Európa legjobb gépi fordítóprogramja
- Japán tudósok megcsinálták az Avatar-robotot
- Sokoldalú LED-es megoldású kijelzők az LG-től
- Masat-1 - Pályára állt az első magyar műhold
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
K&H: állandó társsá vált a mesterséges intelligencia a banki ügyfeleknél
Egy év alatt több mint egymillió beszélgetést és havonta hatezer átutalást végeztetnek Kate-tel, a K&H, az ország egyetlen hangalapú, mesterséges intelligenciával működő digitális pénzügyi asszisztensével, amely már kétszáz funkciót tud. A mobilbanki ügyfelek tizede már rendszeresen használja. A siker az intelligens, beszédfelismerésen és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló funkcióinak köszönhető, amelyek révén az ügyfelek kényelmesen, emberi módon kommunikálhatnak a bankkal.
A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás
Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak.
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.