Kisebb atomreaktort működtetett évtizedeken keresztül egyik telepén a Kodak
Kisebb atomreaktort működtetett évtizedeken keresztül az egyik telephelyén a Kodak cég, és bár a szerkezet állítólag nem jelentett veszélyt a lakosságra, egyes vélemények szerint az ott használt sugárzó anyag keresett a feketepiacon.
A Kodaknak ugyanis évtizedekkel ezelőtt szüksége volt dúsított uránra bizonyos vizsgálati - főleg neutronos képalkotási - módszerek számára, ezért 1974-ben szert tett a Californium Neutron Flux (CFX) nevű, hűtőgép nagyságú kísérleti reaktorra, amelynek mintegy másfél kilogramm dúsított uránnal körbevett, kalifornium-252-es izotópból álló magja volt.
A sűrűn lakott környéken senki sem tudott erről, igaz, tudományos kiadványokban a szakemberek írtak a szerkezetről. A minireaktor 2007-ig volt az említett létesítményben, utána a szövetségi hatóságok fegyveres emberei elszállították a veszélyes anyagot. A lap idézi Christopher Verondát, a Kodak szóvivőjét, aki - mint mondta - semmi nyomát nem találta annak, hogy a reaktor létezéséről bármit is nyilvánosságra hoztak volna, de azt sem tudta biztosra állítani, hogy a vállalat tett-e bejelentést a rendőrségen, a tűzoltóságon vagy a katasztrófavédelmi hatóságnál.
A szóvivő szerint a reaktor nem veszélyeztette sem a lakosságot, sem a kezelő személyzetet. A lap szakértőkre hivatkozva megállapítja: ez a szerkezet kétségtelenül nem tartalmazott atombomba építéséhez elegendő mennyiségű uránt. Megállapítják azonban, hogy a feketepiacon az ilyen kis mennyiségek beszerzéséből terrorista elemek már képesek lennének előállítani tömegpusztító fegyvert.
Kapcsolódó cikkek
- Mobilszolgáltatók: a kormány megduplázza adóterhüket
- Már pénteken elfogadhatja a távközlési adóról szóló javaslatot az Országgyűlés
- A távközlési adó miatt az informatikai rendszert és tarifacsomagokat is át kell alakítani
- Fényenergiával működő bionikus szemet fejlesztettek ki
- Vírusokkal termeltettek elektromosságot a Berkeley kutatói
- Húsz éves a BME Nagysebességű Hálózatok Laboratóriuma
- Magyarok a Marson - Robotépítő-verseny Szegeden
- Hazai fejlesztések a világ legnagyobb elektronikai vállalatainak fókuszában
- Online boltokat zárattak be korrupció miatt Kínában
- Magyar projekt nyerte a 30 ezer dolláros ösztöndíjat a NASA kutatóbázisára
Fényképezés ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.