ITTK-elemzés információs társadalmunkról

MTI Sajtóadatbank, 2000. június 27. 22:19
Az internet világszerte bevonul a mindennapi életbe, még a háztartásokba is. Magyarország még nincs a fejlődési trend élvonalában, de a legfrissebb kormányzati programok végrehajtásával talán oda kerülhet. Az Európai Unió országaiban rohamosan épül ki az információs társadalom. Egy legújabb felmérésből képet kaphatunk arról, hogy hol állunk mi jelenleg az információs rendszer kiépítésében és használatában.
A közelmúltban az Információs Társadalom és Trendkutató Központ (ITTK) elkészítette legfrissebb elemzését arról, hogy Magyarország hol tart a felkészülésben az internetes kommunikáció területén.

Az ITTK munkatársa, Pintér Róbert szerint megtörtént az áttörés: az ország átlépett az információs társadalom korszakába. Ennek bizonyítékaként a következőkre hívja fel a figyelmet: megjelent az internetes befektetésekre szakosodott kockázati tőke, megkezdődött az internetes cégek felértékelődése és felvásárlása. Ezen túlmenően kiéleződött a verseny a távközlési, az internet- és a tartalomszolgáltatók között, informatikai kormánybiztost neveztek ki, a munkahelyeken elterjedt az internethasználat, sok az internetes szakmai rendezvény.

Pintér Róbert arra is kitért, hogy az idén áprilisi felmérés szerint Magyarország a hálózati hozzáférés területén már 75 százalékos teljesítményt nyújt. A harvardi egyetem kérdőíve alapján történt felmérés rámutat arra is, hogy a telefonellátottság gyors ütemben bővült ugyan, ám a szolgáltatás változatlanul drága, akadálya a világháló használatának. Az iskolák nagyobb részében kiépítették a számítógépes hálózatot, de a Sulinet-program akadozik, a tanintézetekben időben korlátozott a hozzáférés az internethez.

Mindent összevetve: hol tartunk az internetes világversenyben? Az internetfelhasználók száma Magyarországon 700 ezer, Finnországban 3 millió, Európában 50 millió, a világon összesen 200 millió. A reprezentatív felmérések szerint hazánkban a 15-18 évesek fele internetezik. A legkevesebbet internetezők az 50 évesnél idősebbek köréből kerül ki: mindössze 5-6 százalékuk veszi igénybe a modern kommunikációs eszközt. A diplomások interneteznek leginkább, számuk 40 százalék, és a vállalkozók, vezetők körében is rendkívül dinamikus az emelkedés.

A tudásalapú gazdaság és az információs társadalom életünk valamennyi területére kihat, az internet az elkövetkező években meghatározó tényező lesz az üzleti életben. Már a fejlődés útjára léptünk , de csak a következő évek hozzák majd meg a társadalmi, gazdasági és személyes életet is befolyásoló nagy változásokat és lehetőségeket. A kormányzat dolga, hogy piaci eszközökkel támogassa az internethez jutást már rövid távon is.

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

A dolgozók 83%-a szerint a mesterséges intelligencia javítja munkája hatékonyságát

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 16:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01