Az amerikai hatóságok meghackelték a titkos Tor hálózatot
Az amerikai szövetségi hatóságok ötven százalékban meghackelték az anonim internetes böngészést lehetővé tevő - a pedofilok és sok kábítószer-kereskedő által világszerte előszeretettel használt - szupertitkos Tor-hálózatot - írja a Business Insider hírportál.
Két nappal ezelőtt azonban híre ment annak, hogy a rendszert üzemeltető Freedom Hosting szervereinek mintegy 50 százaléka egy, a virginiai Restonból származó "kártevőnek" esett áldozatul, ami egy JavaScript "ujjlenyomattal" látja el a rendszert felkereső Tor böngésző alkalmazásokat. A Business Insider által idézett szakértő szerint egyértelműnek látszik, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vagy valamelyik másik szövetségi nyomozó ügynökség áll az akció hátterében.
A Tor elleni támadáshoz kapcsolódik a hír, hogy a napokban Írországban letartóztatták a rendszer alapítóját, Eric Eoin Marquest. Az FBI Marques kiadatását kéri Írországtól gyermekpornográfia támogatása miatt.
A dolog pikantériája, hogy a Tor (The Onion Router) eredetileg kormányzati projektként, a névtelenség biztosítására kifejlesztett ingyenes szoftverként kezdte internetes pályafutását. A projekt nevében az "onion" (hagyma) a véletlenszerűen kiválasztott szerverek között több körben lefuttatott, a forrást és a metaadatokat is teljes mértékben eltüntető többrétegű titkosítási és dekódolási ciklusra utal.
A Business Insider megjegyezte: akinek tehát mostanában bármilyen dolga akadt a Freedom Hosting szerverein, annak ajánlatos minden egyes, a Tor böngészővel valaha is felkeresett weboldal vagy szolgáltatás jelszavát azonnal megváltoztatni és igénybe venni a Tor böngésző "Use a New Identity" funkcióját, valamint kikapcsolni a JavaScript funkciót a beállítások menüben. Ezt követően pedig ajánlatos a legújabb verzióra frissíteni a Tor böngészőt, amelyben a sérülékenységet már kiküszöbölték.
Kapcsolódó cikkek
- Kormányok szoftverhibákat vásárolnak hackerektől
- Kilenc internetes óriásvállalattól gyűjtöttek titokban információt
- Az amerikai hírszerzés kínaiak sms-eire is vadászott
- Titkos adatgyűjtés - Hongkongi és szárazföldi kínai IP-címek a megfigyeltek listáján
- Hat dolog, ami tönkreteheti weboldalainkat
- Iparági kémhálózatot leplezett le a Kaspersky Lab
- Peking rengeteg adattal tudja bizonyítani az amerikai hackertámadásokat
- Washington és Peking magas szinten tárgyal egymással az internetes kalózkodásról
- Kiberhadviseléssel kombinált hadgyakorlatra készül a kínai hadsereg
- Kína vezeti a kibertámadás-központok ranglistáját
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.