Jönnek az RFID chipekkel védett bankjegyek

Tóth Kristóf, 2003. május 24. 13:11
[smallimage 2 left] Homokszemnyi méretű, parányi RFID (Radio Frequency Identification), vagyis rádiófrekvenciás elven működő azonosító chipek kerülhetnek az eurós bankjegyekbe, amennyiben az Európai Központi Banknak (European Central Bank, ECB) sikerült megállapodnia az üggyel kapcsolatban az egyik vezető japán elektronikai céggel, a Hitachival.
A Kyodo hírügynökség jelentése szerint az Európai Központi Bank és a Hitachi vezetői előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a többek közt immár azonosító chippel is védett bankjegyek bevezetésével kapcsolatban, és amennyiben a tárgyalások eredményesen zárulnak, a pénzhamisítók dolga tovább fog nehezedni, legalábbis az Európai Unióban.

Az Európai Központi Bank munkatársai elmondták, hogy mostanság fokozott aggodalommal tekintenek az egyre nagyobb méreteket öltő európai pénzhamisítási ügyletekre, és fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy mielőbb megoldást kell találni a hamis bankók terjedésének megakadályozására. Konkrét példákat tekintve, Görögországban tavaly egész pontosan 2411 bankjegyhamisítási ügyet regisztráltak a hatóságok, és a rendőrök 4776 darab hamis papírpénzt foglaltak le. Egyelőre még az Európai Unión kívüli országokban sem jobb a helyzet, hiszen például Lengyelországban tavaly egy olyan bűnszövetkezetet lepleztek le a nyomozók, mely közelmúltbéli működése során legalább egymillió darab hamis euróbankjegyet készített és hozott forgalomba.

Szakértők szerint jelen pillanatban az is nehezíti a helyzetet, hogy sok esetben csak nagyon nehezen lehet megállapítani egy bankjegyről, hogy hamis-e vagy sem, ugyanis egyrészt a bűnözők az egyre kifinomultabb módszerek révén egyre tökéletesebb hamisítványokat képesek készíteni, másrészt pedig a sokat használt bankjegyekről adott esetben lekophatnak a védelmi megoldások. Az eurós papírpénzeket jelenleg normál fényben és csak ultraibolya fényben látható védelmi jelölésekkel is védik, azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy mindez kevés, és itt jönnek be a képbe a rádiófrekvenciás azonosító chipek. A rendkívül apró, szabad szemmel alig látható mikrochipeket Japánban egyes belépőjegyek esetében már alkalmazták, és amennyiben minden jól megy, akkor akár már 2005-ben megjelenhetnek az első ilyen chipekkel védett eurós bankjegyek.
Kulcsszavak: bank Hitachi EU security

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50