Kiosztották az idei Siemens-díjakat

A Siemens csoport további öt évre vállalta a Műegyetem támogatását

forrás Prim Online, 2003. november 5. 14:46

A Tudomány Napja eseménysorozatának részeként a Siemens magyarországi
csoportja bejelentette, hogy további öt évig, 2008. végéig vállal
kötelezettséget a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME),
valamint karainak támogatására.
Erről, valamint a 2004. évi együttműködés részleteiről ma Budapesten megállapodást írt alá a Siemens magyarországi csoportja nevében Hetényi Péter, a Siemens Nemzeti Vállalat igazgatóságának elnöke és Csomay Zoltán, az igazgatóság tagja, valamint Dr. Detrekői Ákos, a BME rektora és Dr. Arató Péter, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja. A magyarországi Siemens 1999 óta több mint 200 millió forinttal járult hozzá az egyetem kutatási-oktatási feltételeinek javításához. A 2004. évre tervezett támogatási összeg tízmilliós nagyságrendű. A Siemens a további években is lehetőségei szerint segíti a fiatal mérnöknemzedékek magas színvonalú képzését.

A megállapodások aláírását követően Dr. Arató Péter, az egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja, a Siemens Díjbizottság elnöke átadta az idei Siemens-díjakat. 500 ezer forintos kutatói díjban részesült Dr. Kiss Gábor, az Atomfizika Tanszék adjunktusa a Siemens AG központi kutató részlegével, a Corporate Technology-val együttműködésben végzett kutatómunkájáért, amellyel hozzájárult Siemens gázszenzor-készülékek kifejlesztéséhez és gyártásba viteléhez. Öten kaptak PhD tanulmányaik támogatására 300-300 ezer forintos, egy évre szóló Siemens-ösztöndíjat, négyen pedig kiemelkedő színvonalú diplomamunkájukért vehettek át 100 ezer forintos Siemens-díjat. A 2003. évi Siemens Professzori Ösztöndíjban Dr. Vajtha László, az Irányítástechnikai és Informatikai Tanszék adjunktusa részesült.

Az együttműködésben Siemens részről közvetlenül résztvevő Siemens Nemzeti Vállalat, a Siemens PSE Kft. és a Siemens Erőműtechnika Kft. hagyományosan a Műegyetem villamosmérnöki és informatikai-, gépészmérnöki-, valamint közlekedésmérnöki karát támogatják. A Siemens korszerű műszaki eszközöket ad át a tanszékeken folyó elméleti és gyakorlati képzés, valamint a kutatás feltételeinek javítására. Ezen kívül kutatás-fejlesztési projektekre vonatkozó szakmai együttműködésbe is bevonja az egyetemi szakembereket. Így vettek részt oktatók és hallgatók például IP-konvergens hálózatok vizsgálatában, vagy az európai ELISA kutatási programban. Mindezek mellett a vállalatcsoport szakképzési hozzájárulásokkal, valamint Siemens-díj és -ösztöndíj pályázatok kiírásával ösztönzi és jutalmazza a kiemelkedő oktatási, tanulmányi és kutatási teljesítményeket.

A Siemens-díjban általában 12-15 diplomázó, PhD hallgató, oktató és kutató részesül évente. Figyelemre méltó, hogy a kutatói kategóriában több ízben díjaztak a Siemens vállalat által később hasznosított eredményeket. Ilyen volt a már említetten kívül a BME-n fejlesztett ipari spektrométer is, amely bekerült a Siemens AG Automatizálás- és Hajtástechnikai Ágazatának termékválasztékába.

A Siemens vállalatcsoport felismerte a tudomány, mint szellemi tőke és a műszaki ismeretek felbecsülhetetlen értékét, ezért évek óta a műszaki felsőoktatás, továbbá múzeumok és tudományos egyesületek támogatásával járul hozzá ennek megőrzéséhez és gyarapításához. A vállalatcsoport nemcsak a mérnök- és informatikus utánpótlás fő forrásának, hanem a hazai műszaki kutatás kiemelkedő műhelyének is tekinti a Műegyetemet.

A Futball Pápa kriptója: indul a BetHustlers

17 évig volt profi labdarúgó Csépányi Gábor, aki ma már a sportfogadás területén működik sikeresen. Saját fejlesztésű platformjaimmár milliárdot képviselő üzlet, amellyel most nemzetközi vizeken is bizonyít.

2024. április 26. 20:36

Egyedülálló elektromos kerékpárral erősít a Decathlon

A mikromobilitási trendek átformálják a városi közlekedést, az infrastruktúra fejlesztésével folyamatosan nő a kerékpározók száma, emellett pedig egyre inkább előtérbe kerülnek az elektromos kerékpárok. 

2024. április 26. 19:40

Sportfogadásban lett sikeres a profi ladbarúgó, aki saját platformot hozott létre

17 évig volt profi labdarúgó Csépányi Gábor, aki ma már a sportfogadás területén működik sikeresen. Saját fejlesztésű platformjaimmár milliárdot képviselő üzlet, amellyel most nemzetközi vizeken is bizonyít.

2024. április 26. 17:56

FireAlpaca 2.11.19

Az ingyenes grafikai programban bőséges ecsetválasztékkal, jól átlátható menükkel, rétegkezeléssel és további speciális funkciókkal szerkeszthetjük képeinket.

2024. április 26. 17:16

ToDoList 8.3.0.0

Az ingyenes határidőnapló program segít abban, hogy a különböző elvégzendő feladatokat egy helyen nyilvántartsuk, kategorizáljuk, prioritásokat rendeljünk hozzá stb. Megadható a kezdés illetve a befejezés pontos ideje, sőt a megfelelő pillanatban értesítést is kapunk azokról.

2024. április 26. 17:14

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50