Őrizetbe vették a webkamerákkal kémkedőt

Geza Papp, 2005. január 20. 22:51
Spanyolországban őrizetbe vették azt az embert, akit azzal gyanúsítanak, hogy a webkamerákat működtető trójait írta. Mint ismert, egy ilyen trójai világszerte megfertőzte a számítógépeket.
A Spanish Civil Guard szervezet bejelentette, hogy őrizetbe vettek Madridban egy férfit, akit a peer-to-peer file-sharing (állománymegosztó) hálózatokon terjedő trójai megírásával gyanúsítanak. Az eddig összegyűlt bizonyítékok alapján alapos a gyanú arra, hogy a trójait egy 37 éves férfi írta. Az általa megírt trójai bizalmas pénzügyi (bankügyleti) információkat lopott a felhasználóktól, de "nem vetette meg" a felhasználók egyéb bizalmas adatainak gyűjtését, sőt bekapcsolt webkamrájuk segítségével róluk bizalmas felvételek készítését és ellopását sem.

A "Civil Guard" szervezet tájékoztatása szerint az ügyben 2004 július óta nyomoznak, mely vizsgálat fedőneve "Operation Tic-Tac" volt . Az egész vizsgálat úgy kezdődött, hogy egy férfi jelezte, hogy az általa használt PC "furcsán" viselkedett, és erről beszámolt a hatóságoknak is.

A gyanúsított személyazonosságát nem mondta meg a rendőrség szóvivője sem, csak a monogramját: J.A.S. Egyéb részletről sem nyilatkoztak, nem tették közzé még a trójai nevét sem, melynek megírásával gyanúsítják az illetőt. A rendőrségi közlemény szerint olyan bizonyíték van a "kezükben", mely egyértelművé teszi a nyomozás befejezését. Hosszú munka után biztosak abban, hogy gyanúsítottjuk írta a világméretű fertőzést okozó trójait.

A spanyol rendőrség annyit közzétett, hogy a gyanúsított lakásán tartott házkutatás eredménye egyértelműen arra utal, hogy ő kémkedett a webkamerák segítségével. A trójai, mint mondják, ezen kívül lehetőséget adott a hackernek bizalmas információkat, jelszavakat, személyes dokumentumokat, képeket - és, mint jeleztem már, pénzügyi információkat - lopni a hálózat polgárairól. A képek akkor készülhettek, ha valakinek a kamerája bekapcsolt állapotban volt.

"Vírusok és trójaik nem ártalmatlan 'kópéságok', hanem valódi ártalmas eszközök, melyek árthatnak a személyes kapcsolatoknak, felbonthatnak egy üzleti kapcsolatot azok fontos adatainak ellopásával" - nyilatkozta Graham Cluley. "Az IT-bűncselekményeket az utóbbi időben a hatóságok aránylag gyorsan leleplezik világszerte. Feltehetően hatékonyabb eszközeikkel, sokkal hamarabb kézrekerítenek egy hackert vagy egy vírusírót, mint régebben. Így ezeknek az embereknek már érdemes elgondolkodni azon, hogy megéri-e kockáztatniuk pl. egy rosszindulatú kód megírásával."

A Sophos reméli, hogy az otthoni felhasználók is egyre inkább komolyan veszik mindezt, és megfelelő módon védekeznek, hasonlóan az "üzleti szféra" eddig gyengén védett tagjaihoz.

"Sok otthoni felhasználó tart rosszul megvédett PC-t a hálószobájában, ilyen esetben van lehetőség webkamera segítségével a visszaélésre. Nekik a tanács egyszerű - lássák el gépüket megfelelő vírusvédelemmel, tűzfallal, vagy, ha ebben sem bíznak, kapcsolják ki kamerájukat - hogy intim pillanataik ne kerüljenek a világ szeme elé" - folytatta Cluley.

Tavaly egy 27 éves spanyol férfit ítéltek két év börtönre egy trójai megírásáért, mely kb. 100 000 gépet fertőzött meg.

Ui.: A cikk szerzője tavaly augusztusban adott hírt akkor egy féregről (W32/Rbot-GR), mely hasonlóan alkalmas volt bekapcsolt kamerák képeinek ellopására.
Kulcsszavak: hacker Sophos

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59