GKI-Microsoft: Versenyképességi Évkönyv 2006

forrás Prim Online, 2006. október 10. 14:37
A GKI a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával megjelentette Versenyképességi Évkönyv 2006 elnevezésű kiadványát. Az évkönyv a magyar gazdaság versenyképességét nemzetközi összehasonlításban mutatja be. A GKI által szerkesztett és írt évkönyvben elsősorban a Magyarországhoz hasonló gazdasági fejlettségi szinttel, adottságokkal, gazdasági szerkezettel, fejlődéstörténeti örökséggel rendelkező országok szerepelnek, amelyek egyben Magyarország versenytársai is.
A kötet három fő fejezete a gazdaság fenntartható növekedésével, a versenyképesség alapvető feltételeivel és az ezt elősegítő gazdaságpolitikával foglalkozik. A könyv a könnyebb átláthatóság kedvéért gazdagon illusztrált, összesen 162 ábrát tartalmaz.

A Versenyképességi Évkönyv 2006 is tanúsítja, hogy Magyarország nemzetközi összevetésben versenyképes gazdaság, de keveset költ kutatás-fejlesztésre és innovációra, különösen a vállalati ráfordítások maradnak el a versenytársakétól. A külföldi tőke által meghatározott ipari, pénzügyi, kereskedelmi szektor hatékony, jól alkalmazkodik a globális piaci kényszerekhez, ám egyelőre nem támaszkodik eléggé hazai tudásra (a hazai klaszterek fejletlenek, a vállalat-kutatóhely együttműködések ritkák). Az üzleti környezet kevéssé innovációbarát. Így összességében nem meglepő, hogy az új tudás hasznosulása (az új termékek aránya, a szabadalmak száma) messze elmarad a nemzetközi átlagtól. Mindez élesen exponálja azt, hogy az emberi tőkét nem eléggé fejlesztjük, és nem használjuk jól ki. Az állami szolgáltatások jószerével nem versenyképesek, a mikro- és kisvállalkozások többsége nem piacképes. A Versenyképességi Évkönyv 2006 hozzá kíván járulni ahhoz, hogy megtaláljuk a válaszokat a jövő kihívásaira.

"Az információtechnológiát intenzíven használó vállalkozások és az állami szolgáltatások színvonalában is megmutatkozó üzleti környezet két vonatkozásban is erősíthetik Magyarország versenyképességét, mégpedig hatékonyságnövelés és informált döntéshozatal révén. Az informált döntéshozatal képessége arról szól, hogy milyen aktív ismeretekkel rendelkezünk a nemzetközi piac trendjeiről, adott esetben hogyan tudjuk azokat magunk is alakítani, ismerjük-e versenytársainkat, képesek vagyunk-e a versengés-együttműködés megfelelő arányait alkalmazni mind a termelés-értékesítés, mind a találmányi rendszerben megvalósuló innováció területén, innovációnk, piacbővítési ambíciónk valós piaci lehetőségeket címez-e meg” – nyilatkozta Vityi Péter, a Microsoft Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója.

„Az évkönyv fontos üzenete továbbá, hogy azok az országok képesek hosszú távon is gyorsan növekedni, amelyek versenyképességüket nem az alacsony költségekre, hanem a termelékenység növelésére, az innovációra, a korszerű technológiák minél szélesebb körű alkalmazására alapozzák, ezt tudatosan támogatja a gazdaságpolitika, és mindehhez alkalmazkodik a képzési, oktatási rendszer is.” – tette hozzá dr. Vértes András, a GKI Zrt. elnöke.
Kulcsszavak: Microsoft-hu GKI

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Mitől lesz okos a jövő hálózata

A jövőben a megújuló energiaforrások arányát növelnék a legtöbben, 2030-ra pedig a digitalizáció és az energiaellátás zöldülése a legmarkánsabban megmutatkozó igény - derül ki az E.ON Hungária Csoport reprezentatív kutatásából. A vállalatcsoport felkészülve a jövő kihívásaira, az elkövetkező években 1 milliárd eurót tervez költeni áramhálózatának fejlesztésére Magyarországon és folyamatosan keresi és alkalmazza azokat a megújuló energia használatát segítő innovatív eszközöket, amelyek a hálózat stabilitását és rugalmasságát szolgálják.

2024. május 6. 10:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55