A leggyakoribb kémprogramok Európában

forrás Prim Online, 2007. október 13. 19:01

Ősz elején erőteljes mozgolódás volt tapasztalható az Európában elterjedt kémprogramok gyakoriságát tekintve. A Webroot Software adatai szerint a 10 legelterjedtebb rendszerfigyelő gyakorlatilag új trónkövetelőknek adta át a helyét és a leggyakoribb trójaiak csoportja is jelentős mértékben átrendeződött.

Reklám jellegű kémprogramok (adware)

A reklám jellegű kémprogramok képesek a felhasználók internetes szokásait nyomon követni, kéretlen reklámok tömegét megjeleníteni, illetve további reklámprogramokat vagy akár trójaiakat is telepíteni. A nyári hónapokhoz képest az ősz nem sok változást hozott ezek európai rangsorában. Egyetlen új jövevény furakodott be az első tíz közé, a One2one Viewer nevű, meglehetősen agresszívan ''nyomuló'' reklámprogram. Érdekes viszont, hogy a tízes lista elején és végén ''helycserés támadásra'' került sor: a Hotbar/Zango (melynek gyártója éppen a közelmúltban vesztett el egy precedens értékű pert a biztonsági ipar képviselői ellen), a Virtumonde és a Lopdotcom gyakorlatilag helyet cserélt a korábbi első három helyezettel, a Comet Cursort pedig le is túrták a listáról.

Trójai kémprogramok (trojan spyware)

A trójai programok a gépre a felhasználó tudta nélkül települnek fel. Működésük gyakorlatilag korlátlan lehetőségekkel bír: létrehozhatnak, módosíthatnak, vagy törölhetnek bármit a gépen, illetve bármely információt vagy fájlt onnan ki- vagy oda bejuttathatnak. A fertőzött gépen idegen felhasználó jelentkezhet be, és akár teljes mértékben átveheti a gép irányítását, a CD-meghajtó zárolásától kezdve a kurzor és egér irányításán keresztül az e-mail vagy spam üzenetek kiküldéséig – mindez a háttérben, a felhasználó tudta nélkül is lehetséges.

A trójaiak között a Trojan Downloader-Zlob a világtendenciának megfelelően Európában is az első helyre verekedte magát az elterjedtséget tekintve. Ez a trójai további kártevő programokat tölt le a számítógépre. A negyedévvel korábban még csupán nyolcadik-kilencedik helyen állt kémprogramok (a Trojan Agent Winlogonhook és a Trojan-Ace-X) dobogósak lettek. Úgy tűnik, a korábbi favoritok elvesztették népszerűségüket az internetes bűnözők körében, mert a nyári első öt helyezett közül csak a Trojan-Backdoor-EGroup és a PWS-Banker.gen.bb tudott megkapaszkodni a tízes listán. Új jövevény a Trojan-Agent.Gen és a Trojan Downloader Matcash.

Rendszerfigyelő kémprogramok (system monitor)

A rendszerfigyelők a trójai programokkal együtt a legveszélyesebb kategóriába tartoznak. Tudásukat tekintve széles skálán mozognak, és a következő események bármelyikét vagy akár mindegyiküket képesek megvalósítani:

ˇ    Billentyűzetleütések figyelése
ˇ    E-mail forgalom naplózása
ˇ    Chat beszélgetések rögzítése
ˇ    A képernyő "kifényképezése"
ˇ    Azonnali üzenetküldő rendszerek naplózása
ˇ    Weboldal látogatások követése
ˇ    Futtatott/elindított programok feljegyzése
ˇ    A fenti tevékenységekkel töltött idő rögzítése
ˇ    Felhasználó nevek, jelszavak feljegyzése
ˇ    Regisztrációs kódok, személyes adatok stb. megszerzése

A rögzített adatokat a kémprogramok a megtámadott számítógéphez távoli hozzáférés nyitásával vagy egyszerűen emailben küldik el a támadónak, aki belátása szerint használja fel azokat: további támadásra, spam levelezőlisták összeállítására vagy egyszerűen értékesíti a feketepiacon.

A korábbi időszakhoz képest a rendszerfigyelők között volt a legnagyobb a mozgás. A nyári ''piszkos tíz'' közül egyedül a Mail PassView volt képes fent maradni a tízes listán, gyakorlatilag az összes többi kémprogram új jövevény rajta - sajnálatos módon nem egy közülük kereskedelmi forgalomban is kapható...

Az alábbiakban összesítve közöljük, hogy a Webroot Software felmérése szerint a különböző kémprogram-csoportok között melyek voltak az elmúlt időszakban a leginkább elterjedtek Európában és mennyire jelentenek fenyegetést.

 

Reklám jellegű kémprogramok Európában

 

Trójaiak Európában

 

Rendszerfigyelő Európában

Kémprogramvédelem otthonra >>>
Kémprogramvédelem intézményeknek >>>
Kémprogram audit szolgáltatás >>>

Kulcsszavak: Webroot security vírus

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Évente 8 milliárd forintot lopnak el bankkártyáinkról a kényelmünk miatt

A kényelmünk visz a vesztünkbe: az interneten gyorsan akarunk lecsapni egy-egy jó ajánlatra és nem törődünk a biztonsággal – ennek köszönhetően újra gyorsan emelkedik a bankkártyás csalások aránya és az az összeg is, amit az ügyfelek a visszaélésekben elvesztenek. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel biztonságossá tudjuk tenni az internetes vásárlásainkat.

2024. április 29. 09:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50