Tagadja az Apple, hogy az iPhone nemzetbiztonsági kockázatot jelentene
Tagadta az Apple amerikai információs technológiai óriáscég a kínai központi televízióban ellene felhozott vádat, miszerint telefonjainak helyzetmeghatározó- és rögzítő funkciója nemzetbiztonsági kockázatot jelentene Kína számára.
A vállalat azt követően kényszerült megvédeni magát, hogy az elmúlt hétvégén a kínai központi televízió, a CCTV nemzetbiztonsági kockázatnak nyilvánította az általa gyártott iPhone-okat. Az azokon futó iOS-7-es operációs rendszer egyik beépített alkalmazása, a "gyakran látogatott helyek" - a tulajdonos helyzetét GPS-szel követve - rögzíti azon helyek koordinátáit, ahol gyakran megfordul a készülék gazdája, s azt is tárolja, mikor és milyen gyakorisággal kerül sor a látogatásokra. Amennyiben több száz millió felhasználó adata egy külső fél számára elérhetővé válik, az az egész ország helyzetére rálátást adhat, sőt államtitkokat is felfedhet - figyelmeztetett a televíziónak nyilatkozó szakértő.
Az alkalmazás célja, hogy a felhasználók helyzetének meghatározásához szükséges időt csökkentse, s hogy személyre szabott szolgáltatások nyújtását, így útvonalak meghatározását segítse - hangsúlyozta az Apple.
A közlemény a CCTV riportjának második felére is válaszolt, amelyben az az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos megfigyelési programjait leleplező Edward Snowdent idézte, aki korábban úgy nyilatkozott, hogy az NSA lehallgatja a kínai vezetőket, s Washington az amerikai technológiai cégek segítségével szerez információkat.
Az Apple sosem dolgozott együtt egyetlen ország kormányzati ügynökségével sem, hogy a készülékekbe lehallgatást segítő "kiskapukat" építsen - szögezte le a vállalat.
Kapcsolódó cikkek
- Kínában potenciális nemzetbiztonsági veszélynek tartják az iPhone-okat
- Szabadalmi perben az Apple a Siri miatt Kínában
- Kínában harcot hirdettek az online terrorizmus ellen
- Kínai okostelefonnal beépített kémprogramot is kapunk
- Felülvizsgálják a piacon lévő számítástechnikai eszközök biztonságát Kínában
- FBI: hatalmas kihívás az állami kibernetikai bűnözés elleni harc
- Washington kínai katonai hackereket gyanúsított meg üzleti kiberkémkedéssel
- Kibertámadás érte a belga külügy informatikai rendszerét
- Lesifotón az iPhone 6
- Magyarországon ezres nagyságrendű weboldalt érint a feltárt biztonsági rés