Így lehetnek versenyképesek az adatközpontok
Fontos megkülönböztető tényező lehet a riválisokkal szemben a fenntarthatóság az adatközpontot üzemeltető cégek többsége szerint, ugyanakkor alig több mint 40 százalékuknak van stratégiája arra, hogyan érje el ezt a célt – derül ki a 451 Research kutatásából. A legtöbb szolgáltató az ügyfélelvárások miatt javítana az általa működtetett adatközpont fenntarthatóságán és hatékonyságán.
A meglévő energiaelosztási rendszer optimalizálása és frissítése, a hűtési infrastruktúra fejlesztése, illetve a hűtési hatékonyság javítása – ezek a kiemelt területek az adatközpontok fenntarthatóságának javítása kapcsán a 451 Research által készített felmérés során megkérdezett szakemberek szerint. A fenntarthatósági törekvések fontos elemei az egyes létesítmények ellenállóképességét mutató mérőszámok, ahogyan az is, hogy tanuljanak abból, hogyan használják a hatékony adatközpontok az áramot, vizet és egyéb erőforrásokat. A hatékony karbantartás és a folyamatos modernizáció mellett az erőforrások felhasználását, illetve az elektromos hálózat, vagy a hűtési rendszer állapotát folyamatosan felügyelő és akár a problémákat előre jelezni képes szoftverek alkalmazása is kulcsfontosságú az ilyen létesítmények életciklusának meghosszabbításához – derül ki a 451 Research legfrissebb elemzéséből, amit a Schneider Electric október 8-án, az Innovation Summit rendezvény keretében mutatott be.
Az adatközpontok üzemeltetésében résztvevő szakemberek 57 százaléka gondolja úgy, hogy három éven belül a hatékonyság és a fenntarthatóság fontos megkülönböztető tényező lesz a versenytársakkal szemben, jelenleg ugyanakkor ezek a tényezők csak 26 százalékuk szerint számítanak komolyabb mértékben az ügyfelek meggyőzésében. Bár az egyértelmű, hogy már középtávon is kiemelt szerepe lesz a fenntarthatóságnak és a hatékonyságnak, a megkérdezettek mindössze 43 százaléka jelezte, hogy van kidolgozott stratégiája arra, hogyan fejlesszék úgy az adatközponti infrastruktúrájukat, hogy kiemelt figyelmet fordítanak ezen tényezőkre.
A fenntarthatósági és hatékonysági programot indító adatközpont-üzemeltetők között a legnagyobb motivációt az ügyfélelvárások jelentik: 50 százalékuk indokolta ezzel az ilyen jellegű beruházásokat, a hosszú távú működési biztonságot 40 százalék emelte ki, míg a jogszabályi előírásokat a válaszadók 36 százaléka említette az okok között. Az adatközponti szolgáltatást kínáló cégek 97 százaléka jelezte, hogy néhány, vagy akár az összes ügyfele igényli, hogy szerződésben is rögzítsék a fenntartható megoldások iránti elkötelezettséget. Ezen felül nagyjából a válaszadók egyharmada figyeli a szén-dioxid-intenzitást az általa működtetett létesítményben.
„A 451 Research jelentése pontos képet ad arról, hogyan befolyásolja a hatékonyság és a fenntarthatóság az adatközponti szolgáltatások piacát. A több bérlőt is kiszolgáló adatközpontok üzemeltetői számára hasznos eszköz lehet a tanulmány, hogy megállapíthassák, hol vannak hiányosságok az erőforrásokban és az új technológiák alkalmazásában és felmérhessék, mekkora veszélyt jelent számukra, ha nem cselekszenek időben” - mutatott rá Mark Bidinger, a Schneider Electric „Cloud & Service Provider Segment” részlegének elnöke.
A kutatásról
Az S&P Global Market Intelligence-hez tartozó 451 Research világszerte több mint 800, adatközponti szolgáltatást kínáló vállalat szakembereit kérdezte meg a „Multi-tenant data centers and sustainability: ambitions and reality” című tanulmány elkészítéséhez. A felmérésben résztvevő cégek 10 és 10 ezer közötti alkalmazottal rendelkeznek, az adatközpontok kapacitása pedig 1 és 150 megawatt közötti.
Kapcsolódó cikkek
- Még több adatközponti fejlesztés jön, kulcskérdés lehet a biztonság
- Különleges fejlesztéssel hódíthatnak az MI-megoldások
- Adatközpont-bővítés a nulláról 7 hónap alatt
- Sláger a hibrid, de nehéz kezelni
- Egyre forróbbak az adatközpontok!
- Perem, ahol a babér terem, avagy edge computing költséghatékonyan
- Ne csak a kibertámadásoktól védjük adatainkat!
- Komoly változások a peremen
- A Schneider Electric új energiaellátási megoldásokkal támogatja az előregyártott, moduláris adatközpontokat
- Felhőalapú adatközpont-felügyeleti megoldás a Schneider Electrictől
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Átfogó körképet készített az okosórák kelet-közép-európai piacáról a Huawei
A kelet-közép-európai vásárlók mintegy 90 százaléka az egészségfigyelést tartja az okosórák legfontosabb funkciójának, az eszközök vásárlásakor pedig az akkumulátor üzemideje, a vízállóság és a meglévő okostelefonjaikkal való kompatibilitás az elsődleges szempontok – derült ki a Huawei első alkalommal közzétett, több európai kutatást összegző okosórapiaci körképéből. A klasszikus, kerek számlappal és fém házzal rendelkező készülékek a legkeresettebbek a megkérdezettek körében, az alapvető egészségkövető funkciók mellett pedig népszerűek a szív egészségével kapcsolatos mérési lehetőségek is.
Fenntartható divat debütált a párizsi Haute Couture divathéten
Az Epson a neves japán divattervezővel, Yuima Nakazatóval és a megegyező nevű YUIMA NAKAZATO márkájával együttműködve a 2023-as tavaszi-nyári párizsi Haute Couture divathéten olyan kreációkat mutat be, amelyek egyszerre lenyűgözőek és fenntarthatóak. Amellett, hogy a YUIMA NAKAZATO az Epson digitális textilnyomtatását használta egyedi és kreatív világképének visszaadásához, néhány alkotását egy új, fenntarthatóbb és az iparágat potenciálisan átalakító textilgyártási folyamat segítségével valósította meg.
Az ABB E-mobility leszállította az egymilliomodik EV-töltőt
Az ABB E-mobility bejelentette, hogy leszállította az egymilliomodik elektromosjármű-töltőjét, ami a legújabb mérföldköve a vállalat azon távlati céljának, hogy az intelligens és megbízható töltési megoldások folyamatos fejlesztésével lehetővé tegye a kibocsátásmentes jövőt.
Dr. Hasznics Milán lett a Qualysoft Csoport globális vezérigazgatója
Dr. Hasznics Milán igazgatósági tag tölti be 2023 januárjától az IT-tanácsadó és szolgáltató Qualysoft Csoport globális vezérigazgatói posztját. A kinevezés a szakember 2022-es magyarországi vezérigazgatói előléptetését követi. A magyarországi feladatkör mellett a cégcsoport német, osztrák, román, szerb és svájci tagvállalataiért is felelős.
Nem tudott pályára állni a NASA szoftvergazdálkodási programja
Nemrég tette közzé a NASA Főfelügyelői Hivatala a szervezet szoftvereszköz-gazdálkodására irányuló felülvizsgálatának eredményét, melyben több tízmillió dollár mértékű bírságot, túlköltekezést és jelentős fejlesztési lehetőséget állapított meg. Az eset jól példázza, hogy mekkora jelentősége is van a proaktív szoftvererőforrás-gazdálkodásnak, ami optimalizálja a szervezetek informatikai költségeit, miközben jelentősen minimalizálja a szerződési feltételek megszegéséből eredő kockázatokat is.