Növénytermesztési eljárást automatizálnak a SZTAKI kutatói
Az ELKH SZTAKI is részt vesz a HydroCobotics nevű projektben, melynek célja hidropónián alapuló, környezetbarát, automatizált, robotos növénytermesztési eljárás kidolgozása. A hidroponia olyan fenntartható és profitábilis növénytermesztést jelent, ahol talajt nem, csak vizet és ásványi anyagokat használnak. Ezzel helyet is lehet spórolni, sokkal több és többféle növényt lehet termeszteni egy viszonylag kis területen, mint ahogy azt a klasszikus eljárások lehetővé teszik.
A hidropóniás rendszerek terjedését lassítja, hogy a növények sokfélesége miatt a minőség-ellenőrzés nehezen automatizálható, a csomagolás pedig emberi munkaerőt követel, elsősorban az egymástól gyakran eltérő kiskereskedelmi standardok miatt. Ahhoz, hogy minél hatékonyabban lehessen automatizálni egy ilyen rendszert, ember-robot együttműködésre van szükség.
A konzorciumot a robotkarokkal is foglalkozó Hepenix Kft. koordinálja, de tagja a hidropóniával foglalkozó Green Drops Farm Kft. is. A projektet a SZTAKI-n belül a Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium tudományos munkatársa, Paniti Imre vezeti.
A pályázat szerint: „A projekt célja egy olyan új alkalmazás és (előre meghatározott forgatókönyvekkel) validált biztonsági protokoll létrehozása függőlegesen kialakított hidropónikus rendszerhez, ami egy mobil robotplatformra szerelt kollaboratív robotkar, kereskedelemben kapható szenzorok és további újonnan kifejlesztett védőeszközök integrálásával történik”.
Azaz a HydroCobotics eredményei javíthatják a hidropóniás rendszerek automatizálásának lehetőségeit, segítve ezzel egy környezetbarát és kiemelten hatékony növénytermesztési eljárás további népszerűsítését. A H2020 kaszkád pályázaton 150 ezer eurót elnyert, kilenc hónapos projekt 2021. januárban indult.
Kapcsolódó cikkek
- A robotikai automatizálás legújabb trendjei
- Bízzuk a robotolást a robotokra!
- Hogyan dolgozhatnak együtt biztonságban a mobil robotok és az emberek?
- Ezentúl könnyebb lesz ABB robotot telepíteni
- A Universal Robots eladta ötvenezredik kobotját
- Autonóm Mobil Robotok – Intralogisztika és egészségügy
- Csaknem ezer ipari robotot telepítettek Magyarországon
- Együttműködő robotok a bútoriparban és berendezésgyártásban
- Az automatizálás lehetőségei a tudomány és a kutatás területén
- Különleges igényű alkalmazások számára tervezett grippert az OnRobot
Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Júliusig gyűjthetőek a "Városmarketing gyémántok"
Július 5-ig, immár hetedik alkalommal lehet pályázni a Magyar Marketing Szövetség elismerésére, a Városmarketing Díjra. Települési és megyei önkormányzatok, térségek, társulások, szakmai és civil szervezetek, vállalkozások határon belül és határon túl egyaránt elnyerhetik az elismerést a városuk, településük, illetve térségük érdekében 2020. márciusa és 2021. június 30. között megvalósított marketingtevékenységeikkel.
A Xiaomi meghirdeti idei ShotByMi fotós kihívását
2021-ben immáron harmadik alkalommal indul a Xiaomi ShotByMi Fotós Kihívása, amivel arra ösztönzik a márka rajongóit, hogy Xiaomi okostelefonjaikkal megörökítsék az élet csodálatos pillanatait. A nemzetközi megmérettetés küldetése, hogy a felhasználók megmutassák, mennyi kreatív dologra használhatók az okostelefonok kameráinak innovatív technológiái. A verseny során értékes díjak találnak gazdára!
Hamarosan lezárul a jelentkezés a Vodafone Digitális Díjra
Néhány nap és lezárul a 15 millió forint összdíjazású Vodafone Digitális Díj pályázati időszaka. A korábbi évek sikereit követően idén harmadik alkalommal meghirdetett pályázat célja, hogy ösztönözze és elismerje azokat az innovátorokat, akik digitális megoldásukkal valamely társadalmi kihívásra kínálnak megoldást. A Vodafone Digitális Díjra egyaránt várják magánszemélyek és vállalkozások projekteit, melyek az oktatás, az egészségügy vagy a környezetvédelem területén könnyíthetik meg mindennapjainkat.
Egy infokommunikációs innováció idén is 1 millió forintot ér
Elindult a HTE Fekete László-díj pályázat, amelyre egyéni vagy céges keretek között megvalósított infokommunikációs termékkel vagy szolgáltatással lehet jelentkezni, 2021. október 1-jéig. A díjra azon magánszemélyek pályázhatnak (vagy jelölhetik őket), akik az adott innovatív fejlesztés koncepciójának kialakításában, illetve létrehozásában vettek részt feltalálóként és/vagy vezetőként. A nyertes az impozáns szakmai elismerés mellett 1.000.000 Ft jutalomban is részesül.
3D modellező pályázat diákoknak felkészítő oktatással a Téregértől
A Téregér 3D modellezési pályázatot hirdet 12-17 éves diákoknak, melyben arra kérik az indulókat, hogy képzeljék el és alkossák meg Álmaik Szigetét. Az ilyen kreatív pályázatok története során talán először abban is segítséget nyújtanak, hogy a pályaművek elkészítéséhez szükséges tudást azok is megszerezzék, akik teljesen kezdők. Csak el kell végezniük az ingyenes Téregér kurzusokat és már készen is állnak saját 3D álomszigetük megalkotására május végéig.