Kapcsoló egy fenntarthatóbb jövőhöz
A környezetszennyezés megfékezéséhez elengedhetetlen, hogy a technológia minden területén folyamatosan fenntarthatóbb megoldásokat vezessünk be, amikor erre lehetőség nyílik. Különösen igaz ez a magas felmelegedési potenciállal bíró fluoridtartalmú gázokra, melyek legalább olyan mértékű láthatatlan veszélyt jelentenek az emberiségre nézve, mint az ókorban az ólomedények, amelyek virágzó kultúra vesztét okozták. Ilyen a környezetre súlyosan káros, üvegházhatású gáz, a kén-hexafluorid (mindennapi néven SF6) is, amit önkéntelenül a mindennapokban észrevétlenül juttatunk a légkörbe. Az Eaton nemzetközi energetikai műszaki vállalatcsoport élen jár a környezetbarát, globális felmelegedést lassító technológiák innovációjában, most olyan technológiát dolgoztak ki, amely képes kiszorítani a piacról az SF6 használatát.
A szén-dioxidnál 23500-szor magasabb globális felmelegedési potenciállal rendelkező SF6 gáz használatát számos termék gyártása során használták korábban, azonban az elmúlt években a legtöbb termék esetében betiltották annak alkalmazását. A tilalom alól azonban kivételt képeznek a kapcsolóberendezések (a villamos berendezések hálózathoz való csatlakoztatására és leválasztására használt kapcsolók), melyek esetében a mai napig használják az SF6-ot elektromos szigetelőanyagként. A kapcsolóberendezések piaca együtt növekszik az ingatlanszektor növekedésével: az épületekbe, a különböző energiatermelő erőművekbe és a közműhálózatokba beépített középfeszültségű kapcsolóberendezések túlnyomó többsége továbbra is SF6 gázt tartalmaz. Ez a környezetszennyező gáz azonban 3200 év, azaz a szén-dioxidnál százszor hosszabb idő alatt képes csak lebomlani. „Az Eaton-nél abban hiszünk, hogy meghatározó piaci szereplőként hatalmas felelőségünk van abban, hogy működésünk minden területén a fenntarthatóságra törekedjünk” - nyilatkozta Szontág Balázs, az Eaton marketing menedzsere. A vállalat által kifejlesztett kapcsolóberendezések éppen ezért SF6 gáz helyett szilárd szigetelésűek, valamint vákuumkapcsolást alkalmaznak, így a megszakítók teljesen karbantartás-mentesek, és használatuk során - ellentétben az SF6 szigetelésű megszakítókkal - nem képződnek mérgező melléktermékek sem.
„Úgy gondolom, hogy csak idő kérdése, hogy az SF6 gáz alkalmazását a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben teljes mértékben betiltsák. Természetesen minden hasonló korlátozásnak célszerűen valamilyen fokozatosságot kell követnie, hiszen fel kell készíteni az ipart a megfelelő alternatívák kidolgozására. Gondoljunk csak az egyszer használatos műanyag szívószálakra és evőeszközökre. A szívószálak esetében van gazdaságilag is elfogadható alternatíva. A jó hír az, hogy az SF6 szigetelésű középfeszültségű kapcsolóberendezések esetében is létezik évek óta alternatíva. Mi az Eaton-nél a szabályozás előtt járunk, tudjuk, hogy ezzel és az ehhez hasonló innovációkkal védjük a környezetet.” – tette hozzá Szontág Balázs.
Az éghajlatváltozás elleni hatékony fellépés azt jelenti, minden lehetőséget meg kell ragadni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére. Az Eaton 2020-ra több mint 60 országban összesen egymillió SF6-mentes kapcsolóberendezést telepített annak érdekében, hogy közelebb legyen céljához, a teljes mértékig kibocsátásmentes energiaellátáshoz.
Kapcsolódó cikkek
- A Xerox megkapta a walesi herceg Terra Carta Pecsétjét
- Évi több mint 4,5 tonna műanyagot takarít meg tévégyártáskor a Hisense
- Zöld e-kereskedelem: mit gondolnak a vásárlók?
- Európa második legnagyobb akkumulátorgyártója kíván lenni Magyarország
- A karbonlábnyom csökkentésében segíthet az Emissions Impact Dashboard
- Az ABB innovatív technológiája fenntarthatóbbá teszi a divatipart
- A klímavédelmi programok végrehajtásának felgyorsítását sürgeti a Schneider Electric
- Környezetvédelmi projekteket bocsát szavazásra a Raben
- Google: környezetbarát keresési funkciók érkeztek
- Hogyan tudunk egyszerre pénzt spórolni és a környezetet is védeni?
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Növekvő árbevétel, pozitív féléves eredmény
Mivel a Delta Technologies Nyrt. üzleti éve eltér a naptáritól, ezért március végével már az első üzleti félév számairól tud közzétenni gyorsjelentést. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kor kihívásaival ne kellene szembesülnie az immár a BUX-ban is jegyzett rendszerintegrátor informatikai társaságának. Mindazonáltal ilyen piaci körülmények között is tisztes helytállást tudott felmutatni: az egy évvel korábbi időszakhoz képest 71,5%-kal növekvő bevételről, és a korábban 300 milliót is meghaladó veszteséggel szemben 18,8 millió forintos nettó profitról számolt be a Delta Technologies.
Okosotthon: megoldás az energiatakarékosság és a kényelem jegyében
Alighogy hozzászoktunk az okoseszközök használatához, máris beszivárgott a mindennapokba az okosotthon kifejezés is. Kovács István Péter, az A1 Solar műszaki vezetője válaszolt azokra a kérdésekre, hogy hogyan kapcsolható össze az okosotthon funkciók használata az energiatakarékosságos szándékkal és miért érdemes intelligens és integrált megoldásokban gondolkozni azoknak, akik napelemes rendszeren keresztül termelik – vagy tervezik megtermelni – a villamosenergiát.