NMHH: kevesebb szolgáltatáskiesést hozhat a távközlésbe a mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségei álltak az idei Távközlési Világnaphoz kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri rendezvényen előadást tartott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) több vezetője is. Az eseményen került sor a Dr. Magyari Endre-díjak átadására, amit idén Dr. Csorba Imre László és Farkas Zoltán hírközlési szakemberek vehettek át.
A győri Széchenyi István Egyetem minden évben hírközlési konferenciát rendez a Távközlés Világnapjához kapcsolódóan, megemlékezve a Nemzetközi Távközlési Egyesület 1865. május 17-ei alapításáról. A tizennegyedik alkalommal megrendezett esemény idei témája a mesterséges intelligencia és annak távközlési alkalmazásai voltak.
A konferencián beszédet mondott Dr. Lapsánszky András, az NMHH elnökhelyettese, aki beszédében kiemelte: az óriásplatformok által generált globális verseny és megnövekedett adatigény, illetve ezekkel összefüggésben a műholdas távközlés előretörése jelentik a hatóság fő kihívásait. Ahogy a kérdések átnyúlnak az országhatárokon, úgy az ezekre adott válaszokhoz is elkerülhetetlen a nemzetközi együttműködés. Az elnökhelyettes a magyar távközlés sikereként említette a 3G hálózatok kivezetését, amelyek újabb erőforrásokat szabadítanak föl az újgenerációs hálózatok fejlesztéséhez.
A konferencián előadást tartott Dr. Bartolits István, az NMHH Technológiaelemző Főosztályának vezetője is, aki elmondta: a távközlési rendszerek fejlődésével egyre összetettebb hálózatok jönnek létre, ez pedig jelentősen növeli a hibabehatárolás, a hibaelhárítás költségeit is. A mesterséges intelligencia távközlési alkalmazásai választ adhatnak ezekre a problémákra, és a megnövekedett ügyfélforgalom kezelésében is új megoldásokat jelenhetnek – ez pedig jelentősen csökkentheti majd a szolgáltatáskiesések számát és hosszát is.
Dr. Magyari Endre-díjat kapott Dr. Csorba Imre László és Farkas Zoltán
A konferencián 2015 óta minden évben kiosztják a Dr. Magyari Endre-díjakat. Az elismerést az NMHH elnöke alapította a hírközlési piac területén végzett kiemelkedő munka elismerésére. Idén a két emlékérmet Dr. Csorba Imre László, a hatóság korábbi munkatársa és Farkas Zoltán, az NMHH miskolci hatósági irodájának vezetője vehette át.
Farkas Zoltán több mint 30 éve dolgozik a hatóságnál. Fontos szerepet vállalt az NMHH több informatikai rendszerének fejlesztésében, köztük az elektronikus hírközlés-nyilvántartást és -engedélyezést megvalósító Hír-Közmű projektben is.
Dr. Csorba Imre László négy évtizeden át dolgozott a távközlési iparágban, ebből húsz évet az NMHH jogelődjénél. Ezalatt az idő alatt számos szakmai publikációja jelent meg, több szakkönyv megírásában közreműködött. Munkásságával nagyban hozzájárult a magyar hírközlési piac szabályozásának fejlesztéséhez.
Kapcsolódó cikkek
- AZ NMHH-kutatásából kiderült, hogyan változott az üzleti távközlési piac
- Médiatudatosság és gyermekvédelem: médiakonferencia az NMHH szakembereivel Szombathelyen
- Nem törődünk eléggé online adataink védelmével
- Az NMHH-kutatásából kiderült, hogy hol és hogyan hallgatunk rádiót
- Médiatanács: számos filmet helytelen korhatár kategóriába sorolt a Disney+
- Jelentős változások történtek a mobilszolgáltatók díjcsomagkínálatában
- Kérem, ne zavarjanak! – saját eszközeink is lehetnek rádiófrekvenciás zavarforrások
- Sikeres volt az NMHH készülékcsere-programja
- Az NMHH kiemelten támogatja a hazai űripart
- Médiatanács: több film is helytelen korhatár-besorolással szerepel az HBO Maxon
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A HONOR X6a-val a vállalat újra a középkategóriás okostelefonok világában alkot nagyot
A HONOR ma bejelentette, hogy érkezik a HONOR X6a. Bámulatos, 6,56”-os kijelzője támogatja a dinamikus fénytompítást, erőteljes 50MP-es tripla kamerarendszere kiváló a fényképezéshez, az 5200mAh-s akkumulátor teljesítmény és a 128GB tárhely pedig átfogó felhasználói élményt nyújtanak az egész napra.
Évi egymillió forint támogatás – már lehet pályázni a Széchenyi-egyetem Gólya-ösztöndíjára
A győri Széchenyi István Egyetem elsőéves nappali tagozatos hallgatói számára kiírt ösztöndíj-pályázat ötven nyertes hallgatóját tíz hónapon át havi százezer forintos ösztöndíjjal segíti az intézmény tanulmányaiban.
Minden második rendelést csomagautomatába kérnek a Vaterafutáron
A magánszemélyek közötti értékesítés hazai szintlépését mutatja, hogy a Vatera saját, a piactéren vásárolt tételek biztonságos és gyors továbbítását biztosító Vaterafutár szolgáltatásán keresztül minden második feladott csomag már valamelyik csomagautomatán keresztül jut el új tulajdonosához. A legtöbben könyvet és ruhát küldenek ezen a módon, de rengeteg zenei CD és DVD-film talál új gazdára automatán keresztül – sokan gyűjtői pénzérmét vagy háborús relikviákat is az átvétel e kényelmes módján veszik át.
Hogyan változnak az utazási szokások 2024-ben?
2024 egyik nagy kérdése, hogy vajon átalakítja-e az utazási szokásokat az autósokat érintő számos módosítás. Jövőre jön az egynapos autópálya-matrica, megszűnik a B2-es (buszos) díjkategóriájú matrica, bővül a fizetős utak listája, drágul az úthasználat, mindezen túl pedig emelkedtek a közigazgatási- és szabályszegési bírságok, illetve a benzin ára is.
Az ABB drónjaival Bilbaóban bemutatott fényjáték az innováció és az együttműködés erejét demonstrálta
Az ABB csapata történelmet írt a spanyolországi Bilbaóban, amikor a város és az ABB első drónbemutatóját tartották. Kétszáz szinkronizált drón világította meg az esti égboltot az ikonikus Guggenheim Múzeum előtt.