A számlák alapján követhetetlen a cégek energiafogyasztása
A vállalkozások életében a működés közben felmerülő energiaköltségek rendezése mind ez idáig egy rutinszerűen teljesítendő kötelesség volt, azonban a mai, megnövekedett energiaárak mellett ez a hozzáállás már meglehetősen luxusnak számít. Nem lehet nem foglalkozni annak vizsgálatával, hogy a számlánk végösszege pontosan milyen tételekből adódik össze, ahogy azzal sem, hogy milyen lépéseket tehetünk meg a gazdaságosabb üzemeltetés érdekében. Ezek megállapításához már egy magyar fejlesztésű, automatizált energetikai tanácsadó szoftver is rendelkezésünkre áll.
Nem is gondolnánk, mennyi apró, észrevehetetlen módon folyik ki zsebünkből a pénz, pusztán azért, mert nem követjük kellő körültekintéssel a vállalkozásunkban felhasznált energia útját.
„Elég a gyártósoron egy meghibásodott, de még üzemelő berendezés, ami emiatt a szükségesnél lényegesen több villamos energiát használ fel, vagy az üzemcsarnokban egyetlen törött üvegtábla, de akár a nem megfelelő szigetelés is ahhoz, hogy indokolatlanul magas összegeket kelljen a rezsire kifizetnünk. A jó hír az, hogy ezen változtatni lehet, hogy a tél hátralévő hónapjaiban kevésbé nyomja a vállunkat az egekbe szökött energiaárak terhe” – emelte ki Havas Márton energetikai szakértő, a Wenerate Kft. ügyvezetője.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy sok vállalatnál nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan miért fizetnek, ezért meglátása szerint az a legfontosabb, hogy a cégvezetők pontos képet alakítsanak ki arról, hogy az energiafogyasztásuk milyen tételekből tevődik össze. Emellett a vállalkozások egy része nem a számára kedvező vételi szerződésben van, így, ha ezen változtatnak, már azzal is milliós megtakarítást érhetnek el éves szinten, beruházás nélkül is.
Hogyan éljék túl a cégek a telet?
Amikor már tisztán látszik az energiaköltségek forrása, a következő lépés azt eldönteni, hogy a költségcsökkentéshez elegendő-e az eszközök korszerűsítése, felújítása, a munkafolyamatok és a munkarend átalakítása, vagy elkerülhetetlenné vált a beruházás új berendezésekre.
„Lehet, hogy a mostani helyzetben fájdalmas arra gondolni, hogy nagyobb összeget adjunk ki egy-egy létfontosságú munkaeszköz lecserélésére, de tartsuk szem előtt, hogy egy modern, tökéletesen működő géppel hosszú távon jelentős energiamegtakarítást érhetünk el. És szerencsére a finanszírozás terén is lehetőségünk van kiválasztani azt, ami számunkra a legmegfelelőbb. Ha nem rendelkezünk a kellő pénzmennyiséggel, a banki finanszírozás mellett kereshetünk pályázati forrásokat, és kihasználhatjuk az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer előnyeit is, ami lehetőséget biztosít a beruházás egy bizonyos százalékának visszatérítésére” – ismertette Havas Márton.
Top 6 lehetséges energiapazarló hely:
1. Kompresszorok – az energiaveszteség akár 30% is lehet.
2. Motorok, szivattyúk – egy beruházás összköltségének csupán 15%-a a megvásárlás, a fennmaradó 85%-ot a használat folyamán az energiaköltségek adják.
3. Ipari gépi szellőztetés, elszívás, befúvás – akár 15-25%-os megtakarítás is elérhető.
4. A teljes terület gázfűtése, helyi fűtés és/vagy klímafűtés helyett.
5. Felesleges körök a munkafolyamatban.
6. Átgondolatlan munkarend.
Automatizált energetikai tanácsadó szoftver
A Wenerate egy olyan megoldást dolgozott ki, ami egyszerre ad automatizált válaszokat a jogi kötelezettségekre, miközben maximálisan kiaknázza az energetikai átmenetben és a fenntarthatóságban rejlő üzleti lehetőségeket. Segít csökkenteni az energiaköltségeket, kiváltja az energetikával kapcsolatos adminisztrációt és támogatja a döntéshozatalt.
„Általánosságban elmondható, hogy az energiafogyasztással kapcsolatos adatok monitorozása és elemzése akár 15%-kal is csökkentheti az energiafelhasználást és az energiaköltségeket.
Ehhez minden szükséges energetikai adatot egy helyen gyűjtünk. Az energiamenedzsment rendszer segítségével a fogyasztási adatokat teljeskörűen kezeljük és analizáljuk, az elemzésekből automatizált javaslatokat készítünk a felhasználóknak” – tudtuk meg a Wenerate Kft. ügyvezetőjétől.
A szoftver többféle mérőeszközt támogat, amelyeket a konkrét helyszín adottságaihoz illesztve állítanak össze, hogy az optimális rendszer kerüljön telepítésre. A mérőeszközök segítségével lehetőség nyílik üzletileg kritikus energetikai adatok gyűjtésére, tárolására és elemzésére, például két munkanap összehasonlítására 5 perces felbontásban Az elemzéseken túlmenően előrejelzéseket és figyelmeztetéseket is tudnak küldeni, ha a mérési ponton rendellenességet észlelnek.
„Azoknak a cégeknek, akik ilyen mérőeszközparkba nem tudnak beruházni, eszközbérletet is biztosítunk. A berendezés telepítéséhez a termelést egyáltalán nem kell megállítani, ugyanis feszültség alatt telepíthető minden egysége. A begyűjtött adatokat a felhőbe tudjuk továbbítani, aminek megoldásában ügyfeleink szintén számíthatnak a támogatásunkra” – zárta gondolatait Havas Márton.
Kapcsolódó cikkek
- A Markforged bemutatta új, szimulációs szoftvermegoldását
- Az ABB új energiagazdálkodási rendszert vezet be
- Zöldterületek pénzbeli értékét kiszámító alkalmazást fejlesztettek Bécsben
- Most érzi meg igazán az energiaválságot a hazai autóipar
- Praktikus tippek optimalizált energiagazdálkodásra
- Az épületinformációs modellezésé a jövő
- Kutatás készült az elektronikai eszközök energiatakarékosságának fontosságáról
- Energiahatékonysági tőkeprogramot indít a Hiventures
- Mesterséges intelligencia elemzi az alkalmazottakat az SAP HR szoftverében
- Új megoldások az emelkedő áramszámlák ellen
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Így támogatta a digitalizáció Varsó új ékességének felépítését
A Varso Tower, vagyis a Varsó Torony Lengyelország és az Európai Unió legmagasabb épülete, egyben a lengyel főváros legrangosabb építészeti projektje. A maga nemében egyedülálló felhőkarcoló szervesen illeszkedik abba a fejlesztési folyamatba, amelynek célja, hogy Varsót a nemzetközi üzleti élet egyik dinamikusan növekvő központjává emelje. A projekt megvalósításában meghatározó szerepe volt a digitalizációnak, így az épület nemcsak a magasságának, méreteinek, hanem az építésekor alkalmazott innovatív módszereknek köszönhetően is kiérdemli a figyelmet. A fejlesztést Európa egyik meghatározó ingatlanvállalata, a HB Reavis irányította, a kivitelezést a bécsi székhelyű PlanRadar Magyarországon is elérhető szoftvere támogatta.
Műszaki kerámia és tiszta szilikon nyomtatás a Formlabs SLA nyomtatóival
Mostanra tárgyak ezrei készülnek naponta 3D nyomtatással, amelyhez kapcsolódóan rengeteg forrást fektettek az elmúlt évek során az ezeket előállító berendezések folyamatos fejlesztésébe. Azonban ez csak az egyenlet egyik oldala, az ipari felhasználást célzó gyártók a 3D nyomtatók mellett az alapanyagok fejlesztésébe is folyamatosan invesztálnak. A Formlabs éppen most újabb két termékkel, alumínium-oxid kerámiával és 100% tisztaságú szilikonnal bővítette már 40-nél is többféle nyomtatható műgyantát számláló SLA alapanyag-kínálatát. És ez nem minden!
Nem csak a nappaliban, hanem ipari csarnokokban is felbukkan majd az Apple Vision Pro
Közel négy hónapja mutatkozott be az Apple Vision Pro, és egyelőre nincs új hír a fejlesztés háza tájáról az akkor megismert paramétereken túl. A kiterjesztett és a virtuális valóság szemünk előtt való keverésére képes, fejen hordható eszköz szórakoztatóipari és irodai környezetben való felhasználásáról már sok szó esett, ugyanakkor az eszközben rejlő üzleti és ipari lehetőségekről egyelőre alig lehetett hallani. A Delta Systems Kft. fejlesztői összegyűjtöttek néhány olyan szemléletes példát, ahol nem csak látványosságként, hanem üzleti előnyt teremtő termelőeszközként is funkcionálhat a jövőben az Apple csodaszemüvege.