Energiafaló számítógépek
1985-ben az amerikai Energiaügyi Minisztérium irányítása alá tartozó kaliforniai Lawrence Berkeley National Laboratory (LBL) kutatócsoportja megpróbálta optimalizálni saját 80 hektáros létesítményük energiafogyasztását. Az energiatakarékos világítástól a takarékos szellőzőberendezésen át a gyorsító mágneseinek cseréjéig mindent sorra vettek, és 40 százalékkal sikerült az energiafogyasztást csökkenteniük.
Sikerükön felbátorodva azóta nyilvános bemutatókon ismertetik, hogyan lehetne a modern irodaépületek vagy a biotechnológiai laboratóriumok, illetve újabban a szerverfarmok energiafogyasztását csökkenteni.
Az LBL csapata december közepén hozta nyilvánosságra az adatközpontok energiaellátásával foglalkozó tanulmányát, melyben azt állítják, hogy a kiszolgálók elektromos áramellátási rendszerének átszervezésével dollármilliárdokat takaríthatna meg az internetipar. Javítani kellene a berendezések hatásfokát és hasznosítani kellene a keletkező hőt.
A számítógépek belsejében stabil egyenfeszültségre van szükség, és jelenleg ezt minden gép külön állítja elő, egyenirányítva a váltóáramú hálózati feszültséget. Az egyenirányítók rossz hatásfokúak, ezért sok hőt termelnek. Ha az adatközpont esetenként több ezer számítógépének egyenfeszültség ellátását központosítanák és a géptermen kívül helyeznék el, csökkenne a hűtés költsége.
Az adatközpontokhoz kivétel nélkül központi szünetmentes tápegység tartozik, ami egyenirányítja a bejövő váltófeszültséget, tölti a hatalmas akkumulátorokat, majd ismét váltó feszültséget állít elő, mert a szerverek csak azt tudják fogadni. Minden ilyen átalakítás veszteséggel jár. Az LBL csapata átépített egy adatközpontot úgy, hogy a szervereket nagy egyenfeszültséggel lehessen táplálni, és 28 százalékos hatásfok javulást ért el.
Vannak, akik szerint túl költséges lenne az adatközpontokhoz egyedi áramellátó rendszereket építeni, inkább át kellene térni a folyadékhűtésre, mert az egyre zsúfoltabb kiszolgálók hűtését már úgysem bírják a légkondicionálók, és így könnyebb lenne hasznosítani a keletkező hőt.
A világháló óriásvállalatai - a Microsoft, Google vagy a Yahoo - már költöztetik adatközpontjaikat Kaliforniából a vízi erőművekben gazdag északnyugati államokba, ahol olcsóbb az áram - adta hírül a New Scientist című angol tudományos lap.
Kapcsolódó cikkek
- Az információs technológia szerepe a környezetvédelemben
- Elektromos árammá alakítja a processzor-hőt egy új találmány
- Sun: Környezettudatos-e a hazai informatika?
- Környezettudatosság az információtechnológia alkalmazásában
- Ökológia a számítógépközpontban - mit tehetünk érte?
- A Ricoh idén is kikapcsol
- Energiatakarékosságra figyelmeztető mobiltelefonok
- Valós és virtuális JavaOne a környezettudatosság jegyében
- Hulladékgyűjtés, naprakész online nyomonkövetéssel
- Környezetvédelem - Az Apple bezöldül
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.