Megkétszereződött a magyar kutatók rendelkezésére álló informatikai tárolókapacitás

A HBONE+ adattároló hálózatának újabb mérföldköve – 2,5 Pbyte

forrás Prim Online, 2012. április 18. 10:21

Az NIIF Intézet gondozásában 2009-ben indult HBONE+ elnevezésű projekt egyik célja egy országos méretű, elosztott adattároló infrastruktúra létrehozása a felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek, és közgyűjtemények számára. A projekt elérkezett egyik utolsó mérföldkövéhez, az 1 Pbyte tömörítetlen, 1.5 Pbyte tömörített tároló kapacitással rendelkező kazettás-szalagos egység átadásához.

Az NIIFI a szalagos egységet a Nyugat-magyarországi Egyetemen, 2012. április 17-én helyezte üzembe, így ez az intézmény büszkélkedhet az ország legnagyobb adattárolójával rendelkező felsőoktatási intézmény címmel. A fejlesztés egy nagyobb, országos adattároló rendszer része, a már meglévő 1 Pbyte kapacitású, Dunaújvárosban, Debrecenben, valamint Sopronban található diszk alapú adattároló eszközparknak. Így a felsőoktatás és kutatás számára rendelkezésre álló országos adattárolási kapacitás elérte a 2,5 PByte nagyságot. A helyszínek a HBONE+ adathálózat dedikált DWDM kapacitásain keresztül kapcsolódnak egymáshoz, és a felhasználókhoz.

Az NIIFI a most üzembe helyezett Oracle StorageTek SL3000 szalagkönyvtárral egy 1 Pbyte tömörítetlen kapacitású, automatikus szalagtárolóval gazdagodott, mely jelenleg 4 fizikai meghajtóval, mintegy 600 MB/s adatátviteli sebességet biztosít. Az 1 Pbyte tömörítetlen adatot 700 darab LTO5-ös kazettán tárolja. A berendezés alapkiépítésben 24 meghajtóig bővíthető, de kiegészítő modullal akár 56 meghajtó, és 5925 kazetta is alkalmazható, amely által összességében 8,8 PByte, azaz nyolcszoros kapacitásbővítési lehetőség áll még rendelkezésre. Méreteit tekintve elmondható, hogy két standard rack szekrény nagyságú helyet foglal el, és korszerű belső robotika gondoskodik arról, hogy a benne található négy meghajtóba a kazetták automatikusan bekerüljenek. A kazettás eszköz egy frontend szerver mögött foglal helyet, amelyhez fibre channel csatolókon keresztül illeszkedik. Az Oracle szakembereinek közreműködésével beüzemelt berendezéssel egy igen korszerű, robusztus és időtálló tárolási infrastruktúra vált elérhetővé a hazai egyetemek és kutatóintézetek számára.

Az adattároló rendszert archiválási folyamatok elvégezésére használják, azaz képesek adatok hosszabb ideig történő megőrzésére. Hierarchikus storage menedzsment (HSM) rendszer működik rajta, amely a gyakorlatban azt jelenti, hogy az összes szalagos egységgel folyó művelet teljesen rejtett a felhasználók előtt, azokat a HSM rendszer hajtja végre. A rendszert a regisztrációt követően bármely felsőoktatási, kutató, közgyűjteményi intézmény használhatja.

A Nyugat-magyarországi Egyetem öt nyugat-magyarországi campusán közel 14000 hallgató tanul. Az oktatást fejlett informatikai háttér segíti. A hálózati végpontok száma megközelíti a tízezret. A kollégiumokban minden hallgató számára egyénileg biztosított a nagy sávszélességű internet elérés. A vezetékes elérés mellett a hallgatói terek nagy részében vezeték nélküli (WIFI, eduroam) hozzáférést biztosít az egyetem, kiszolgálva ezzel az egyre szélesebb körben elterjedő mobil eszközöket. Hallgatóik számára már 2012. őszétől elérhetővé teszik az előadások és gyakorlatok  hang és képanyagát. A karok egymással és a külvilággal HD videokonferencia berendezéseken keresztül tartják a kapcsolatot, lehetővé téve így olyan előadások megtartását, ahol a meghívott oktató a világ távoli részén van. Hatékonyabb energiafelhasználásra törekedve ma már szervereik többsége virtuális környezetben fut, így az NyME áttérhet az NIIFI által koordinált felhő technológiára.

A storage fejlesztés a HBONE+ nevű átfogó infrastruktúra fejlesztési projekt része. Az NIIF Intézet 2009. és 2012. között az Új Széchenyi Terv által támogatott TIOP 1.3.2, és KMOP-2008/4.2.1/A_2 projektek keretében a felsőoktatás és kutatás elektronikus információs infrastruktúrájának egészére kiterjedő fejlesztést valósít meg, EU források bevonásával. A többéves fejlesztés összköltsége 4,4 milliárd forint, amelyből a storage fejlesztés, több lépésben, mintegy 210 millió forintos beruházásból valósult meg.
 

Kulcsszavak: hálózat NIIFI NIIF tudomány

Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Schneider Electric a világ legfenntarthatóbb vállalata a TIME szerint

Az első helyen végzett a Schneider Electric a TIME magazin és a Statista által összeállított, a világ legfenntarthatóbban működő vállalatait bemutató rangsorban. A társaság többek között saját fenntarthatósági programjával, illetve az ügyfelei és beszállítói energiahatékonysági és klímavédelmi törekvéseit támogató megoldásaival és kezdeményezéseivel érdemelte ki az elismerést.

2024. július 4. 19:09

A legmodernebb digitális oktatási rendszert valósította meg a Delta Systems a Corvinus Egyetemen

Míg néhány éve elég volt kiváló oktatókkal és lelkes diákokkal megtölteni az oktatási tereket ahhoz, hogy nagyszerű legyen egy egyetem, addig ma már a digitalizáció is elengedhetetlen a kiválósághoz, a felsőoktatási intézmények közül való kitűnéshez. A Corvinus Egyetem Gellért Campusán a Delta Systems Kft. a legmodernebb oktatástechnikai rendszert valósította meg térmikrofonokkal, robotkamerákkal és hatalmas, egyedi ledfalakkal.

2024. július 1. 12:59

Befektetőre talált a Megoldások a holnapért korábbi díjazottja

Játékos módon tanít programozást gyerekeknek a 18 éves vállalkozó robotika csomagja, a Megoldások a holnapért kihívás tavalyi díjazottja a népszerű televíziós műsorban is bizonyított. A Samsung és az EdisonKids közös programja a technológia iránt érdeklődő diákoknak kínál lehetőséget arra, hogy elismert szakemberekkel együttműködve gondolkodó közösséget, alkotóműhelyt hozzanak létre, ahol közösen dolgozhatnak ki jövőformáló megoldásokat. 

2024. június 25. 19:01

A kvantumtechnológia alapjaiban változtatja meg jövőnket

A kvantumtechnológia áttörést hozhat a járműiparban és az orvostudományban is. A kvantumos jelenségek elsősorban az anyag legkisebb építőköveinek viselkedésében jelentkeznek. Ezek a parányi részecskék teljesen máshogy viselkednek, mint ahogy azt a hétköznapi életben megszoktuk. A kvantumos jelenségekre épülő kvantumtechnológia forradalmi változásokat hozhat a környezetünk érzékelésében és az információfeldolgozásban. A Bosch jelenleg a kvantumtechnológián alapuló első termékeinek fejlesztésén dolgozik, melyek az orvosi és a mobilitási területeken lesznek alkalmazhatók.

2024. június 20. 16:28

A kiberbűnözők piszkos játéka: 9+1 kibertámadás a sport világából

Ikonikus sporteseményekből – mint például az olimpia vagy a foci bajnokságok – idén nyáron sem lesz hiány. A szurkolók alig várják ezeket az eseményeket – nincsenek ezzel másként a kiberbűnözők sem, bár őket a versenyszellem vagy a közösség érzése a legkevésbé sem érdekli. A Foci EB és a 2024-es párizsi olimpiai játékok közeledtével az ESET biztonsági szakértői mutatnak 9+1 olyan esetet, amelyekben a kibertámadások áldozatai sportegyesületek, -események vagy a szurkolók voltak.

2024. június 12. 11:43

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?

2024. július 26. 13:59

Idén a fenntartható cégek tulajdonosait is díjazza az EY

2024. július 24. 13:59

Akár 50% időmegtakarítást jelenthet a PS szinte érintésmentes könyvelési megoldása

2024. július 16. 16:29

ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban

2024. július 5. 09:55