Egy négyéves gyerek intelligenciaszintjével rendelkeznek a legfejlettebb számítógépek
Ma nagyjából egy négyéves gyerek IQ-szintjével rendelkeznek a legfejlettebb mesterségesintelligencia-rendszerek - derült ki amerikai kutatók felméréséből.
A kísérlet során a teszt szóbeli feladványaira kellett "válaszolnia" a Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) kifejlesztett ConceptNet 4-nek. Az eredmények azt mutatták, hogy a korszerű rendszer hozzávetőleg egy átlagos négyéves kisgyerek intelligenciaszintjével rendelkezik, azzal a különbséggel, hogy a legtöbb gyerektől eltérően a ConceptNet 4 fölöttébb egyenlőtlen teljesítményt nyújtott: egyes területeken lényegesen jobb volt, másokon sokkal rosszabb.
"Ha egy gyerek eredményei ennyire ingadoznának, azt akár annak tüneteként is lehetne értelmezni, hogy valami baj van vele" - idézte a ScienceDaily.com tudományos portál Robert Sloant, az UIC számítógép-tudományi tanszékének professzorát, a tanulmány vezető szerzőjét. (A teszt tanulságait a mesterséges intelligenciával foglalkozó országos konferencián ismertették szerdán a kutatók a Washington állambeli Bellevue-ben.)
A ConceptNet 4 kiválóan szerepelt az átlaghoz képest a szókinccsel kapcsolatos kérdéseknél és a hasonlóságok felismerésénél. Csúfosan megbukott viszont a "miért" jellegű feladatok megértésénél és megválaszolásánál.
Mint a tudós kifejtette, mesterséges intelligencia létrehozásánál a legkeményebb problémát olyan számítógépes program kidolgozása jelenti, amely megfontolt, a tények egyszerű felismerésén alapuló, a legtöbb ember számára értelmesnek és helyesnek látszó ítéletet képes hozni - vagyis használja a "józan eszét".
A mesterséges "józan ész" megalkotása azonban eddig még nem sikerült a fejlesztő mérnököknek. A leginkább azért nem, mert borzasztó nagy adat- és ténybázis megteremtését igényli, beleértve egy olyan képesség beépítését is, amely bizonyos dolgok tudását teljesen nyilvánvalónak tekinti. A professzor hasonlatként azt hozta fel, hogy egy számítógépbe be lehet programozni, milyen fokon fagy meg a víz, az ember viszont magától tudja, hogy a jég hideg.
A különbséget azzal magyarázta, hogy az ember egész életén át tanul, és már kisgyerekkorában megkezdi a világ felfedezését. Például rájön, hogy nem minden tárgyat szabad leverni, mert eltörhet, vagy hogy a kutya és a macska nem szereti, ha meghúzzák a farkát - mondta a tudós.
Véleménye szerint "messze vagyunk még egy olyan, józan ésszel rendelkező mesterségesintelligencia-program kidolgozásától, amely egy nyolcéves gyerek felfogóképességi szintjén képes megválaszolni fogalmi kérdéseket".
(http://www.sciencedaily.com/releases/2013/07/130715151059.htm)
Kapcsolódó cikkek
- Online programsorozattal ünneplik a Rubik-kocka 40. születésnapját
- Az "isteni részecske" közelében - Nyílt napokat tart a CERN szeptemberben
- Érdekes videó az Apple Macbookról
- Múzeumi tárlatvezető robot Japánból
- Interneten követhető egy parlagi sas élete
- Meghalt az egér atyja
- Robotikai világbajnokságon lettek negyedikek nyírségi diákok
- A számítógépes agyfitnesz javíthatja a romló emlékezetet
- 300 milliós csúcslaborban tanulhatnak a ferencvárosi "tudóspalánták"
- 3D-nyomtatóval készítettek homokszemnyi elemet amerikai kutatók
Hardver ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Keskeny és elegáns Philips monitor
Az új 288E2UAE Philips monitor (28 hüvelyk / 71,1 cm) 4K felbontásával, 10-bites IPS paneljével, USB 3.2 SuperSpeed adatátvitelével és vékony, vonzó dizájnjával tökéletes választás azon vevők számára, akik stílusos megjelenésű és professzionális szintű teljesítményt keresnek munkához és szórakozáshoz. Igen nagy 4K felbontásának és hihetetlen 157 ppi pixelsűrűségének köszönhetően a képe extrém éles, míg az 1,07 milliárd szín, a 119% sRGB lefedettség és a 2 alatti DeltaE színhelyesség gondoskodik a képek ragyogó és természetes megjelenítéséről.
A Dell Technologies a legújabb eszközeivel alkotja újra a munkakörnyezetet
A Dell Technologies újonnan bemutatott termékei és szoftverei átformálják a munkavégzés módjait a legjobb teljesítmény érdekében. Intelligens és kollaboratív eszközeinek új porfóliójával alakítja át a munkakörnyezetet, hogy elősegítse a rugalmas, nem helyhez kötött munkavégzést és tanulást.