A jövő szakemberei voltak fókuszban a Macro-Talent 2015-2017 kutatást bemutató eseményen
A Macro-Talent 2015-2017 kutatást bemutató eseményen a jövő szakembereiről beszélgettek a szakértők, köztük a Telenor képviselője. A részvevők megállapították, hogy a vezető magyarországi vállalatoknak a globális munkaerőpiacon is versenyképesnek kell lenniük.
A Macro-Talent 2015-2017 kutatást bemutató eseményén a jövő szakemberei kerültek fókuszba. A Telenor egyik képviselője is jelen volt az eseményen, aki a egyebek mellett kifejtette, hogy a Telenor olyan összetett feladatokat és munkakörülményeket kínál, amelyek itthon tartják a szakértőket. Fontos a hosszú távú tervezés: a Telenor tudja, hogy ma még nem is létező szakmákra lesz a legnagyobb az igény néhány éven belül.
Németh Zoltán, a Telenor HR vezérigazgató-helyettese kifejtette, hogy a hosszú távú humán erőforrás tervezés egyik legizgalmasabb kihívása, különösen a telekommunikációs szektorban, hogy olyan tudással, szakmákkal kell terveznünk 5-10 éves távlatokban, amelyeket ma még nem is oktatnak, sokszor még nevük sincs. Jelenleg az egyik legkeresettebb szaktudás például a service design, amely pár éve még nem is létezett. Amikor ehhez hasonló, innovatív kollégákat keresünk, gyakorlatilag a nemzetközi munkaerőpiacon versenyzünk, hiszen ezeket a szakembereket külföldön is nagyon megbecsülik.
A digitális technológia hihetetlenül gyorsan fejlődik, hiszen ma már a mobiltelefont is jóval több feladatra használjuk, mint néhány éve. A Telenor arra törekszik, hogy megtalálja és megtartsa azokat a tehetségeket, akik amellett, hogy értékteremtő tudással rendelkeznek, képesek az állandó megújulásra, innovációra, hogy versenyképesek maradhassanak.
A HVG HR Center kutatása szerint a 100 főnél nagyobb hazai vállalatok különösen a gépész- és villamosmérnökök, valamint az egyéb műszaki szakemberek esetében számolnak munkaerőhiánnyal. A hiány legfőbb okaként a vállalatok 33%-a említette, hogy kevés a megfelelő szakmai tapasztalattal rendelkezők száma. Ez a tényező a távközlési és információtechnológiai szolgáltatók körében még jelentősebb (64%). A tehetséges szakemberek megtartása tehát kiemelkedően fontos ebben az iparágban, ahol a technológia folyamatos változásával is számolni kell.
A kutatás IT-iparágra vonatkozó adatai szerint különösen a vezető pozícióban lévő szakemberek megtartása fontos. Ezt a vállalatok úgy igyekeznek elérni, hogy kiemelten támogatják a vezetők szakmai fejlődését. A szektor számára nélkülözhetetlen hiányszakmák esetében a külföldre való kivándorlás is valós veszély: a kutatás szerint a villamosmérnökök 20%-a, a gépészmérnökök 17%-a számolt be arról, hogy diploma után külföldön vállalt állást.
„A magyarországi Telenor Házban sok olyan kolléga dolgozik, akik külföldi állásajánlatokat is kaptak, mégis minket választottak. Nemzetközi hátterű vállalatként abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy kollégáinknak itthon is lehetőséget tudunk kínálni a nemzetközi tapasztalatszerzésre. Így globális projektekben vehetnek részt, anélkül, hogy fel kellene adniuk itthoni egzisztenciájukat, vagy el kellene hagyniuk családjukat, barátaikat. Emellett több módon is igyekszünk vonzó munkahelyet kínálni a tehetségeknek. Annak érdekében, hogy a jövő szakmáira felkészítsük őket, folyamatosan keressük a tudásszerzés, a fejlődés és a tudásmenedzsment új formáit. A legmodernebb okoseszközök, a futurisztikus irodaház és a rugalmas munkavégzés mellett pedig olyan légkört biztosítunk számukra, ahol a bizalom, a gondoskodás, az önállóság és a döntések szabadsága kiemelt szerepet kap" – tette hozzá Németh Zoltán.
Kapcsolódó cikkek
- Folytatódik a számítógép-értékesítés zuhanórepülése
- SM 2015: minden cég egyben szoftvercég is lesz
- Dán robotok teremtettek új munkahelyeket
- Egyetemen oktatják a rEVOLUTION vállalatirányítási rendszereét
- Így vásárolunk online
- Az amerikaiak 64%-ának van okostelefonja
- Dinamikusan nőtt az ipari online árverések piaca
- Megújította vállalati arculatát és üzleti alkalmazásait a Unit4
- Újra kell értelmezni az e-mailt?
- Átadták a Fogyatékosság-barát Munkahely elismeréseket
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.