Elegáns mozgásra is képes a NASA humanoid robotja
A NASA legújabb videójában feltárja, hogy humanoid R5 robotja igen jó "táncos".
A felvétel bizonyítja, hogy a Valkyrie névre keresztelt gép képes egyedül is mozogni, ez a funkció pedig létfontosságú az űrügynökségnek, hiszen azt tervezi, hogy robotokat vet be a Mars és más idegen világok feltérképezésére.
Az 1,8 méter magas és 130 kilogrammos Valkyrie meglepő módon még némi eleganciával és egyensúlyozó-képességgel is rendelkezik. A videó egyben azt is feltárja, hogy képes súlyát egyik lábáról a másikra helyezni, illetve egy lábon egyensúlyozni, miközben előre és hátra hajol.
Eredetileg arra tervezték, hogy segítsen a katasztrófa-elhárításban, illetve mentőakciókban. Novemberben viszont a NASA további kutatásokra és fejlesztésekre két példányát egyetemi csoportoknak adományozta. Az egyiket a bostoni Northeastern Egyetem kapta, a másikat pedig a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT). A NASA abban reménykedik, egy nap Valkyrie-t küldheti a Marsra, hogy előkészítse az emberek érkezését.
Míg nem ő az első humanoid robot, amelyet a NASA az űrbe küldött, az első, amelyik két, az emberéhez hasonló lábon áll.
A 2011-ben a Nemzetközi Űrállomásra feljuttatott Robonauta-2 – avagy R2 -, csak deréktól felfelé idéz embert. Még akkor sem nyert emberi külsőt, amikor a SpaceX teherűrhajója felszállította lábát, és amelyet 2014-ben meg is kapott. A vékonynak és rugalmasnak tűnő lábak inkább idéznek egy pipatisztítót, ráadásul végükön lábfej helyett egy pár fogó kapott helyet.
Forrás: Space.com/NASA/hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- 20 év múlva a munkahelyek felét robotok tölthetik be
- Az űrbéli sötét anyagok kutatására küldött műholdat Kína
- Újabb magyar eszközök a Nemzetközi Űrállomáson
- Robotok segítik rászoruló tehetséges gyerekek tanulását
- Élesedik a Google Lunar XPRIZE holdversenye
- Svédországban már a karácsonyi ajándékokat is robot csomagolja
- Robotok segítenek egy magyar kórházban
- Tömegeket vonzott az első Robotcsata
- Egymás ellen kő-papír-ollóztak a robotok
- Rekordenergián ütköztették az ólommagokat a nagy hadronütköztetőben