Kódolni tanítja a lányokat a Skool és a Nokia
Magyarország legnagyobb K+F központja, a Nokia Networks vallja: a sokszínűség segíti a fejlődést. A vállalat ezért úgy döntött, hogy támogatja a Skool független non-profit kezdeményezést, melynek küldetése, hogy új oktatási formában adjon át hasznos és használható technológiai ismereteket fiatal lányoknak és nőknek.
Önkéntes mentorként a Nokia Networks alkalmazottai aktívan részt vesznek ebben a speciális oktatási programban és támogatják, hogy a fiatal hölgyek megtanuljanak kódolni. Közös céljuk, hogy elősegítsék hazánkban a nemek közötti munkavállalási egyensúlyt az infokommunikációs és távközlési (IKT) szektorban.
- Harmadával többet keres havonta az átlagnál az a pályakezdő fiatal, aki az infokommunikációs és távközlési szektorban helyezkedik el.
- Mégis 22 ezer betöltetlen informatikai álláshely van a magyar munkaerő-piacon.
- A szektorban dolgozó nők aránya csupán 8 százalék.
- A lányok 15 évesen még valamennyi tudományos-technológiai tantárgyban felülmúlják a fiúkat, de a fizetési egyenlőtlenségek, a munka és magánélet összeegyeztethetetlensége, a barátságtalan, elférfiasodott környezet eltántorítja őket a pályától.
- A Skool és a Nokia közös célja, hogy a fiatal lányok játékos foglalkozásokon kapjanak kedvet az informatikához, és a speciális oktatási program segítségével később ebben az ágazatban helyezkedhessenek el.
A lányoknak szóló Skool képzések a 10-18 éves korosztályt célozzák. A fiatalok alapvető programozási ismeretekkel gazdagodnak, megismerkednek a játékfejlesztéssel, a honlapépítéssel és a robotikával. Eddig 800 résztvevőnek adtak át értékes tudást, mintegy 400 órában.
Újra kódoltak a lányok
A Nokia és a Skool ismét közös programozós napot szervezett a lányoknak május 21-én szombaton, 9 és 16 óra között a Nokia Solutions and Networks Kft. székházában. Az érdeklődők megismerkedhettek a Nokia alkalmazottaival, tevékenységükkel, és játékos feladatok segítségével tanulhatták meg a kódolás alapjait. Egyedi programban volt részük: a feladatok a telekommunikáció, a jeltovábbítás, a hálózatok működését mutatták be.
Rajzolj hálózatot!
A tinédzser résztvevők a Nokiával közösen fejlesztett játékon keresztül ismerkedhettek meg a telekommunikációs rendszerek működésével. A hálózatok működését bemutató feladatok lényege, hogy elevenen szemléltessék: egy mobiltelefon vagy bármilyen eszköz önmagában semmit sem ér a mögötte lévő hálózat és infrastruktúra nélkül. Hiszen hálózatokba botlunk mindenhol: legyen szó utakkal összekötött városokról, az internetről, emberek közti kapcsolatokról vagy telefonhálózatokról. A hálózatkutatás izgalmas témává vált. Mi történik például, ha egy természeti katasztrófa miatt a hálózatban egy kapcsolat megszakad? El lehet még mindig jutni a hálózat egyik pontjából a másikba?
Ezt a kérdést vizsgálja egy szórakoztató, de egyszerű játék, amiben egy gráf két pontja közt próbál kapcsolatot létesíteni az egyik játékos, míg a másik minden lépésben elvág egy kapcsolatot. Sikerülni fog így is továbbítani a jelet? A papír-ceruza próbajátékok után a lányok a Scratch vizuális programnyelvben készítették el lépésről lépésre közösen gondolkodva a játékot. Eközben a programozás fontos alapmódszereivel és izgalmas problémaköreivel is találkoztak, és a nap végére egy saját készítésű játékkal, a folytatáshoz szükséges alaptudással és sok élménnyel gazdagodtak.
Kapcsolódó cikkek
- A Huawei támogatásával fejleszti tovább infrastruktúráját a győri Széchenyi István Egyetem
- Gyakornoki programmal frissít a Lufthansa Systems Hungária
- Versenyben a versenyzőkért
- Két magyar csapat is bejutott a Challenge24 döntőjébe!
- Idén harmadszor fogadta a Telekom a diákokat a Lányok Napján
- Sikeresen zárult a jövő informatikusait megmérettető INFOPROG2016
- Rendhagyó tanórákat indít a UPC
- EPAM-suli a Digitális Témahéten
- Összeomlik a hazai IT szektor, ha nem kapcsolunk időben
- Újra lesz Magyar Kupa a Jubileumi 16. Challenge 24-en!
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!