Aktív energiagazdálkodás – buzzwordök és a valóság

forrás: Prím Online, 2017. szeptember 18. 11:06

Mi az az aktív energiagazdálkodás? Hogyan teszi kézzelfoghatóvá az olyan – unalomig ismételt – buzzwordöket, mint a fenntarthatóság, költségcsökkentés, hatékonyságnövelés és környezettudatos működés? A Schneider Electric három hasznos tippet ad a vállalatoknak energiavásárlási, -értékesítési és -felhasználási gyakorlataik javításához, átfogó kezeléséhez és felügyeletéhez, hiszen ezek olyan hasznos adatokhoz biztosítanak hozzáférést, amelyek valós képet nyújtanak a cég teljesítményéről, és segítenek a stratégiai finomhangolásban is.

A legtöbb vállalat döntéshozói nap mint nap panaszkodnak az egyre szigorúbb hatósági előírások, a növekvő verseny, valamint a környezetbarát szemlélettel kapcsolatos elvárások miatt. Nem véletlenül, hiszen ezek mentén át kell értékelniük működésüket, és új energiagazdálkodási modelleket kell kialakítaniuk. A változtatások viszont gyakran egymástól elszigetelt projektekként jelennek meg, szétszórtan a különböző részlegeknél, éppen ezért legtöbbször nem is lehetnek eredményesek. Mi akkor a megoldás? 

 

Az aktív energiagazdálkodásként (Active Energy Management, AEM) ismert új szemlélet növeli a létesítmények automatizációját és felügyeletét, miközben prediktív analitikát alkalmaz. Az így keletkező, valós idejű adatoknak köszönhetően nyomon követhetővé válik és könnyebben optimalizálható az energia beszerzése, használata, valamint a környezeti terhelés is. A Schneider Electric három, egyszerű AEM-módszert javasol az információk minél sokoldalúbb hasznosítására.

 

1. A rendelkezésre álló adatok többcélú felhasználása

A vállalatok már most is használnak fenntarthatósági mérőszámokat, és különféle önkéntes vagy kötelező jellegű jelentésekhez kiszámítják ökológiai lábnyomukat vagy a céges szintű erőforrás-felhasználást. Ugyanezek az adatok hozzájárulhatnak a hatékonyság javításához vagy a megtakarítási lehetőségek feltárásához is.

 

Az energia- és vízhasználat adataiból egy négyzetméterre levetített fogyasztási értékek összehasonlíthatóvá teszik a különböző létesítmények fajlagos energiafogyasztását, így beazonosíthatók a nem kellően hatékony területek. A fenntarthatósági riportokban rögzített adatok pedig segítenek az energetikai szabványok vagy az előírások (pl. épületek energiahatékonyságáról szóló kormányrendelet) betartásában, de akár a bírságok (pl. meddőfogyasztás túllépése esetén) elkerülésében is.

 

 

2. Számlaalapú költségcsökkentés és „zöldülés” 

A cégek havi részletes kimutatásai az energia- és vízhasználatról hasznos segítséget jelentenek a közműszolgáltatások beszerzéséért felelős csapatnak, hogy jobb pozícióból tárgyalhasson a szerződésekről vagy a beszerzési árakról, amennyiben megosztják velük ezeket az információkat házon belül. Sőt, az adatokkal mérhetővé válik a fenntarthatósági kezdeményezések sikere és a várható környezeti és pénzügyi hatás, valamint feltérképezhető a megújuló energiaforrások potenciális használata is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a felújítás vagy átalakítás előtti és utáni értékek összevethetők, és ez alapján előre kiszámolható a várható szén-dioxid-kibocsátás, költségvonzat és megtakarítás, valamint megbecsülhető az alternatív energiahasználat számszerűsített előnye.

 

 

3. Jobb döntéshozatal a teljes cégen belül

Az energia- és egyéb közműszolgáltatások központi beszerzése bevett gyakorlat. Az ezért felelős csoport rendelkezésére álló adatok pedig – a kialkudott áraktól kezdve a kockázatelemzésekig – a vállalat többi részlege számára is felbecsülhetetlen értékkel bírnak. Az információk felhasználásával a vezetők képesek elemezni, kiértékelni, és megfelelően rangsorolni a szükséges energetikai fejlesztéseket. Míg a pénzügyi adatok megosztása új technológiák bevezetését segíti elő, a költségvetési és kockázati adatok a megvalósíthatóságról és a megtérülésről adnak pontosabb képet.

 

A Magyarországon négy gyárral és egy regionális logisztikai központtal rendelkező, francia központú Schneider Electric EcoStruxure nevű nyílt platformja többek között a fenti lépésekben segít a vállalatoknak és az egyéb gazdasági szereplőknek. A rendszer összegyűjti, elemzi, és jól átlátható módon bocsátja rendelkezésre az adatokat, amelyek üzleti célú felhasználásával a szervezetek növelhetik hatékonyságukat és teljesítményüket. 

 

A Schneider Electric EcoStruxure platformjának ipari megoldásairól itt olvashat bővebben: http://www.schneider-electric.com/b2b/en/campaign/innovation/industries.jsp 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01