Digitalizáció, a túlélés záloga

forrás: Prím Online, 2017. december 14. 09:31

Minden iparágban elérkezett a digitális átalakulás kora. A versenyképesség fenntartásához és a nyereségesség növeléséhez elengedhetetlen, hogy az üzemek digitális alapokra helyezzék működésüket. 

A digitalizáció azonban összetett fogalom, amely számos, egymásra épülő folyamatot foglal magában, és szinte minden szervezet esetében eltérő lépésekből áll. Más eszközök teszik eredményesebbé az üzemeltetést egy elektronikai gyártónál vagy éppen egy élelmiszeripari vállalatnál. Létezik azonban néhány olyan alapvető trend, amelyek követése minden esetben sikeresebbé és hatékonyabbá teszi a működést. A Schneider Electric szakértői ezeket mutatják most be.

 

Ipar 4.0

Az Ipar 4.0 egy átfogó fogalom, az üzem teljes életciklusának digitalizálását jelenti, melynek végeredménye az „okos gyár”. Tulajdonképpen a fizikai gyártórendszer digitális leképezéséről van szó, amelynek az eredményeként létrejött kiberfizikai rendszer képes valós idejű adatokat továbbítani más, hasonló rendszerek és alkalmazások, valamint az üzemeket irányító szakemberek számára. Így nagyobb mennyiségű hasznos adat gyűjthető össze, amelyekre alapozva a vezetők stratégiailag megalapozott döntéseket hozhatnak. Ezáltal a vállalatok hatékonyabban használhatják fel az adatokból nyert információkat a működés egyszerűsítéséhez és a gazdaságosság növeléséhez. 

 

IIoT

Az ipari dolgok internete (Industrial Internet of Things, IIoT) az Ipar 4.0 üzemeltetési fázisához kapcsolódik. Az eszközpark által rendelkezésre bocsátott adatok összegyűjtését és összekapcsolását jelenti, amelyek elemzésével pontosabb betekintés nyerhető az üzem működésébe. Az áttekinthetőbb működési adatok révén a vállalatok a kiadások növelése nélkül optimalizálhatják a teljesítményt, megbízhatóbbá és fenntarthatóbbá tehetik a működést, ráadásul az eszközállomány biztonságáról is részletesebb képet kaphatnak. A Schneider Electric EcoStruxureTM Plant megoldása éppen ezt a célt szolgálja, így a gyárak a hagyományos üzemeltetéstől elmozdulva valós idejű információk alapján felügyelhetik a létesítmény működését.

 

Az IIoT megközelítést egyébként számos különféle területen és iparágban alkalmazzák. A MAN járműgyártó cég például olyan technológiát használ, amely képes az általuk gyártott teherjárművek adatainak valós idejű követésére és ezek alapján olyan jelentések készítésére, amelyeket fizetős szolgáltatásként értékesíthetnek az ügyfeleknek. A vállalat már korábban is biztosított prediktív karbantartási információkat, az új technológia azonban még tovább csökkenti a váratlan leállások számát, ezzel is időt és pénzt takarítva meg az ügyfeleknél.

 

 

Digital twin

A „digital twin” egy fizikai eszköz digitális modellje, amely az eszköz felépítését és működését leíró specifikációkat tartalmazza. A digital twin koncepcióban mesterséges intelligencia, gépi tanulás és szoftveres analitika segítségével szimulálják, hogyan működik az eszköz az adott helyzetben, illetve a későbbiekben a teljes életciklus során. A digital twin koncepciót az üzemeken kívül is számos területen használják, például okos városok vízgazdálkodásának tervezésére vagy éppen 3D nyomtatók működésének ellenőrzésére, de sebészek is jobban felkészülhetnek a bonyolultabbak műtétekre egy digital twin modell segítségével. 

 

Gyártás esetén első lépésként, még az eszközök megtervezése előtt magának a gyárnak a modelljét szimulálják. Ezután különféle szimulációkon keresztül elemzik a berendezéseket és a működési folyamatokat, hogy feltérképezzék, hogyan érhető el az optimális, biztonságos és költséghatékony üzemeltetés. Ezután integrálják a fizikai eszközökhöz kapcsolódó adatokat a digitális modellbe, majd az üzemeltetési fázis során folyamatosan frissítik azokat. A megoldásban kiterjesztett és virtuális valóság technológiák segítik a szakembereket, hogy még azelőtt azonosítsák az esetleges karbantartási problémákat és hibákat, mielőtt azok a valóságban jelentkeznének. A digital twin modell segítségével tehát a teljes életcikluson keresztül hatékonyabban felmérhető és megjósolható a rendszerek aktuális, illetve jövőbeni teljesítménye a tervezéstől az üzemeltetésen át az optimalizálásig. 

 

Digital 360° View

A Schneider Electric szakértői szerint a következő, célszerű lépés a folyamatban, ha ezeket a fogalmakat kiterjesztik a működési szinten túlra is, és a teljes értékláncot Digital 360° View nézetben tekintik át, összekapcsolva így a vállalaton belüli tevékenységeket. Egy ilyen teljes körű kép pontos rálátást ad a folyamatok egészére a digitális térben, és képes lehet átalakítani a munkavégzés módszerét, az üzleti működést, az adatokban rejlő lehetőségek kiaknázását, valamint az ügyfelek kiszolgálását egyaránt.

 

A különleges áttekintést biztosító nézet a digital twin koncepcióból indult ki, amelynek legnagyobb értéke abban rejlik, hogy folyamatosan rögzíti a releváns adatokat a teljes életciklus során, majd üzleti szempontból jól hasznosítható információkká alakítja át azokat. Ennek köszönhetően pedig a vállalatok hatékonyabbá tehetik működésüket, és a jelenlegi, kihívásokkal teli környezetben is sikeresek és versenyképesek maradhatnak.

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán

Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere. 

2024. november 23. 17:11

Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra

Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.

2024. november 23. 15:34

A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját

Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.

2024. november 23. 13:47

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36