Alice szerint az IT igenis lányos szakma
A lányok, nők képzése és alkalmazása nélkül aligha enyhíthető az informatikai területet kiemelten sújtó hazai munkaerőhiány – véli a Microsoft, aki először szervezett nemzetközi nyáritábort az informatika iránt érdeklődő, tinédzser lányoknak. Athénba 15 magyar diákot is meghívtak.
Tizenhat országból 160 középiskolás diáklány és 64 tanár érkezett augusztus 27-én Athénba, a Microsoft első, A.I. Bootcamp for Girls elnevezésű nyári táborába. A résztvevő 15 ifjú magyar hölgyet és öt kísérőtanárt a Microsoft munkatársai választották ki 600 jelentkezőből, egységes értékelési rendszer alapján.
Az négynapos, az „Alice envisions the future” (Alice szerint a jövő) tematikájú rendezvény előadói a mesterséges intelligencia mindennapjainkra gyakorolt hatását járták körül. Szó esett a chatbotok működéséről, az IoT technológiáról, az Azure kognitív szolgáltatásairól, de a programba belefért az ismerkedés a Minecraft játékot és a Lego Mindstorm robotokat vezérlő, mesterséges intelligenciát alkalmazó programokkal is.
„Magyarországon hozzávetőleg 30 ezer informatikai álláshely betöltetlen. Egy ilyen szintű munkaerőhiányon aligha lehet enyhíteni a nők bevonása nélkül. Mi hiszünk abban, hogy az informatika a kreatív emberek foglalkozása, és korántsem csupán fiúknak való. Ha a lányok már fiatal korban, ráadásul a figyelmüket felkeltő módon találkoznak az informatikával, nagyobb eséllyel fogják megszeretni a tantárgyat, tanulnak tovább, szereznek később állást ezen a területen” – mondta Bábel Gabriella, a Microsoft Magyarország megbízott ügyvezető igazgatója, aki – informatikus mérnök lévén – személyes szívügyének tekinti ezt a témát.
A tábor „névadója”, Alice egy képzeletbeli, 15-17 év közötti lány, aki szeret álmodozni, keresi a kalandokat és szomjazza a tudást, mindenben meglátja a fejlődés lehetőségét és ezt kész valóra is váltani. A Microsoft az ő élményein és tapasztalatain keresztül mutatta be, miképpen képes átalakítani világunkat a tudomány és a technológia, elsősorban a mesterséges intelligencia. Alice olyan lány, aki határozottan irányítja a saját jövőjét és megmutatja, hogy az informatikai pálya a lányok előtt is nyitva áll.
„A lányok közül sokan a matematikát szeretik a legjobban a reál tantárgyak közül. Bár ez jó alap ahhoz, hogy az informatikát válasszák továbbtanuláskor, a helyzet mégsem ez. Miközben például a könyvelést kimondottan nőies foglalkozásnak tartják, az IT-t egyáltalán nem, pedig olyan képességeket kíván, amelyekkel a lányok legalább annyira rendelkeznek, mint a fiúk” – hangsúlyozta Skultéty Zoltánné, a miskolci Lévay József Református Gimnáziumból érkező Golenya Klaudia, Majoros Míra és Veres Dominika felkészítő tanára. Szerinte ezért fontos, hogy az olyan rendezvények, amilyen a Microsoft nyáritábora, ráébresszék a lányokat arra, hogy sokkal több van az informatikában, és bennük is, mint gondolnák.
A 15 éves Fernezelyi Sára, az AKG tanulója a matematikát és természettudományi tárgyakat tartja a legérdekesebbek, ugyanakkor szerinte rémisztő belegondolni, mennyi mindent nem tudunk még: „a mesterséges intelligencia rengeteg dologra lehet alkalmas, például jó hasznát lehetne venni az űr felfedezésében és az űrhajók irányításában is, amivel erőforrásokat lehetne megtakarítani.” Veres Dominika, aki a miskolci Lévay József Református Gimnáziumban tanul úgy véli, a robotok például a jövő fodrászataiban is hasznos alkalmazottak lehetnek, hiszen a fejformát elemezve adhatnak tippeket a klienseknek arra, hogy milyen frizura állna igazán jól nekik.
A Microsoft évek óta, változatos programokkal ösztönzi a lányokat arra, hogy minél előbb, lehetőleg már általános iskolában ismeretséget kössenek az informatikával és a kódolással. A vállalat megbízásából készült felmérések szerint ugyanis – annak ellenére, hogy az információtechnológia rohamosan fejlődik és egyedülálló karrierlehetőségeket kínál – Európában közel négyszer annyi férfi folytat informatikával kapcsolatos tanulmányokat, mint amennyi nő. Ráadásul a lányoknak csak egy nagyon kis hányada helyezkedik el IT-területen: a digitális munkahelyeken dolgozóknak csupán az ötöde nő, arányuk pedig csökken. Az idei tábor volt az első, amelyet a Microsoft kimondottan lányoknak szervezett; a tapasztalatok alapján azonban ezt újabbak követhetik.
Kapcsolódó cikkek
- Van egy ember a cégnél, akit ritkán látni, de ha baj van, azonnal hívhatjuk
- Erős éve lesz az informatikai szektornak
- One Ingram: az IT szektor hatékonyságnövelő újdonságai egy helyen
- Több nőt az IT szektorba!
- Tudod mit teszel jövő nyáron?
- Microsoft-kutatás: kultúrafüggő a digitalizáció sikere
- Új vezetők, tovább erősödő Ingram Micro
- A cégvezetők többsége optimista, mégis stagnálhatnak az IT fejlesztések
- Kódolást hozott a Mikulás a Mozgásjavító Iskolába
- Megvannak az eltűntnek hitt informatikusok
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.