Intelligens üzemanyagkút-rendszer indult hazánkban

forrás: Prím Online, 2019. április 23. 12:27

Magyarország egyik legnagyobb közlekedési vállalata, az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt. intelligens üzemanyagkút-rendszer üzemeltetését kezdte meg, mely biztosítja az üzemanyag útjának követhetőségét a kútra érkezéstől egészen az elégetésig. A rendszer ideális megoldás lehet a közlekedési és szállítmányozási vállalatok számára, mivel segítségével az üzemanyag felhasználási módjáról naprakész és teljes körű információkat kaphatunk.

2018. folyamán az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt. saját üzemanyagkút hálózatán vezették be azt a teljes körű kontrolling megoldást, ami a kutakon és a járműben található üzemanyagkészletet együttesen képes monitorozni. A kúthálózat szintjén egy automatizált mérőrendszer felügyeli a kútban tárolt üzemanyagot és annak mozgását, járműszinten pedig a flottakövető rendszer végzi az üzemanyagszint-mérést. A kettő integrálásával valósult meg a teljes körű üzemanyag ellenőrzés, amivel a kútra történő beérkezéstől egészen az elégetésig végig követhető az üzemanyag útja. A hálózat egyes pontjain mért tankolási adatokat a rendszer automatikusan továbbítja a felügyeleti rendszernek, ami eltérés esetén azonnal riaszt.

 

„Az i-Cell által átadott rendszer több szempontból is új alapokra helyezte az üzemeltetést. Autóbuszainkon egy napon belül több gépjárművezető dolgozik, akik együttesen használják fel a feladatuk elvégzéséhez felvett üzemanyagot. Az általuk felhasznált üzemanyag mennyiségét csak a megtett kilométer arányában tudtuk viszonyítani. A rendszer bevezetésével és azzal, hogy a járművekbe sofőrazonosító rendszer is beépítésre került, személyre szólóan tudjuk mérni az üzemanyag felhasználást. Fontos eleme még e fogyasztásmérési rendszernek az utazási komfortra, azaz a fűtésre és a klimatizálásra felhasznált üzemanyag mérése. Társaságunk - hasonlóan más Közlekedési Központokhoz - a gépjárművezetőknél a gazdaságos járműüzemeltetés ösztönzésére üzemanyag megtakarítási rendszert alkalmaz. Ennek fontos része, hogy az utazási komfort fenntartására felhasznált üzemanyagot el tudjuk különíteni a feladat ellátására felhasznált üzemanyag mennyiségétől. Ezzel egy igazságosabb ösztönzési rendszert tudunk működtetni. Miután a rendszer a járművezetők vezetési stílusának elemzésére is képes, a gépjárművezetőink képzése során oktatási céllal is alkalmazni tudjuk. Összességében elmondható, hogy az új rendszerrel nagy lépést tettünk a XXI. századi, fenntarthatóbb üzemeltetés felé.„ – mondta Durucz József, az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt. járműüzemeltési osztályvezetője.

 

A fejlesztés továbbá képes egy rendszerben kezelni tankolási adatokat, segítségével a tankolás és az üzemanyag felhasználása mindig személyhez köthető, valamint pontos képet ad az üzemanyag felhasználásának helyéről, idejéről és mértékéről is. Az innovatív megoldást a magyar tulajdonú i-Cell Kft. fejlesztette.

 

„A hazánkban hiánypótlónak számító zárt üzemanyagkontroll rendszer fejlesztésével cégünk újabb mérföldkőhöz érkezett. Az egyedi ügyféligényre szabott rendszer teljes körű kiépítésére összesen fél év állt rendelkezésünkre, ami alatt közel ezer buszt szereltünk fel i-Fleet nyomkövető rendszerünkkel, 12 darab kutat automatizáltunk, majd hangoltunk össze felügyeleti rendszerünkkel. A 2019. januárjában lezajlott átadás-átvételt egy egy hónapos próbaüzem követte, aminek lezárása után kijelenthető, hogy a rendszer a várakozásoknak megfelelően, stabilan működik.” – mondta Farkas Károly, az i-Cell Kft. operatív igazgatója. 

 

Az üzemanyag felhasználásának nyomon követésére alkalmas megoldás a közösségi közlekedést biztosító vállalatokon kívül minden olyan cégnek hatékony megoldás, ahol elektronikus formátumban rendelkezésre állnak a tankolási adatok, függetlenül attól, hogy saját kútról, vagy közforgalmú hálózatról tankolnak a járművek. Az i-Cell Kft. éppen ezért a következő lépésben az agrárszektorra terjeszti ki a megoldást és tervben van nyilvános kúthálózatok integrálása is.

 

Az üzemanyag kontroll rendszer működéséről készített négy részes videó az alábbi linken érhető el: https://www.youtube.com/watch?v=bJVYHSgU5qQ

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32