A Microsoft előrejelzi a járványokat és még az ingázás virtuális élményét is megadja
Egyre többen állítják azt, hogy sokára vagy akár soha nem fogunk tudni visszatérni a járvány előtti világunkhoz. Akárhogy is lesz, a Microsoft megvizsgálta, hogy a technológia hogyan teheti elviselhetőbbé a már féléve tartó otthoni munkavégzést, illetve, hogyan járulhat hozzá egy, a mostanihoz hasonló, új járványhelyzet megelőzéséhez.
Miért is ne jelezhetnénk előre a járványokat, úgy, mint az időjárást!
Már a Zika vírus megjelenésekor, 2016-ban, megfogant a Microsoft mérnökeiben a gondolat, hogy szúnyogok befogására alkalmas, intelligens csapdákat építenek és telepítenek pilot jelleggel Texasban, majd a befogott rovarok génjeit elemezve térképezik fel egy járvány kitörésének a kockázatait. A genom igencsak kiterjedt adathalmazának analíziséhez az Azure IoT-t és az Azure Data Lake-et állították csatasorba. Az így felálló Microsoft Premonition járvány-előrejelző rendszer máig 80 billiónyi, a szúnyogok genomjából származó adatot gyűjtött be speciális szenzorok segítségével és értelmezte azokat biológiai veszélyességük szempontjából.
A Microsoft Premonition Cloud a következő hetekben indul el és a Premonition robotikus szenzor platformja által rögzített, összegyűjtött, összesített adatokat fogja elemezni. Mivel a fertőző betegségek 60-75 százaléka állatokról terjed át emberre, a rendszer – a Johns Hopkins Egyetem biológusa szerint – forradalmasítani fogja a járványok elleni védekezést, hiszen kitörésük korai előrejelzése jóval hatékonyabbá és lényegese olcsóbbá válhat.
Mégiscsak jó volt az az ingázás?
A kijárási korlátozások miatt sokan hónapok óta dolgoznak otthonról. Bár kezdetben sokan örülhettek is annak, hogy nem kell időt vesztegetni a munkába való bejárásra, pszichológusok és a Microsoft megbízásából készült felmérések azonban arra figyelmeztetnek, hogy megvolt ennek a maga ára. A folyamatos készenlét, a magánélet és a munka összemosódása növelte ugyanis a stresszt és ma már a kiégés kockázatával fenyeget.
Ezt felismerve, a Microsoft mérnökei, a Headspace-szel együttműködve, olyan új funkciókkal fogják kibővíteni a Microsoft Teams kollaborációs alkalmazást és az Outlook levelezőt, amelyek a bejárást szimulálják és amelytől a munkavállalók közérzetének javulását várják. A Microsoft Ignite-on jelentik majd be az első újdonságokat, mint amilyen az új Stay Connected és a Protect Time, amelyek már idén októbertől elérhetőek lesznek a Teamsben. A bejárás és az otthonba történő visszaérkezés virtuális élménye pedig 2021 első felében érkezik.
A fentiekről részletesen, angol nyelvű blogbejegyzésekből tájékozódhat:
Kapcsolódó cikkek
- Technológiai startupok, versenyre fel!
- Kutatás: A járványhelyzet növelte a magyar cégek informatikai fejlettségét
- Digitális képességekkel a munkanélküliség ellen
- A virtuális tárgyalóban is fontos a személyesség
- 25 millió embert képez át informatikussá a Microsoft
- Intelligens abroncsfigyelő rendszert fejleszt a Microsoft-tal közösen a Bridgestone
- Jövőbemutató fejlesztések a Debreceni Egyetemen
- A tanárok digitális képzésén múlik a jövő generáció sikere
- Microsoft Civil Tech Hub: segítség a digitalizációs szintlépésben
- Megvannak a DigiGirlZ AI Challenge nyertesei
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.