Több mint 160 új Airbus repülőgépet rendel az Air France-KLM
Az európai repülőgépgyártóval kötött megállapodás értelmében 100 Airbus A320neo családba tartozó gépre adott le rendelést a csoport, további 60 példány lehívására pedig opciós jogot szerzett. Ezek a repülőgépek a KLM, illetve a diszkont Transavia holland és francia vállalatánál állnak szolgálatba.
A megrendelésben A320neo és A321neo típusok szerepelnek, az első példányok leszállítása 2023 második felében várható. A KLM és a Transavia ezekkel a gépekkel teljesíti majd a középtávú, főként európai járatokat. A kabinkonfigurációról később ad tájékoztatást a vállalat.
A legmodernebb technológiával felszerelt A320neo családú repülőgépek kategóriájukban a legjobb teljesítményt nyújtják az Air France-KLM csoport légitársaságai számára. Üzemeltetési egységköltségük 10 százalékkal, fogyasztásuk és károsanyag-kibocsátásuk 15 százalékkal, zajkibocsátásuk 50 százalékkal alacsonyabb, mint az előző generációs repülőké.
A megállapodás mások része, hogy az Air France szándéknyilatkozatot írt alá 4 Airbus A350F áruszállító gép vételéről és további négy opciós jogáról.
Mivel a légi áruszállítás iránt hatalmas a kereslet, ezért a csoport számára fontos, hogy növelje a cargo kapacitását. Az Air France a megrendeléssel az új fejlesztésű, szélestörzsű áruszállító gép első üzembe állítói között lesz.
A megállapodás lehetővé teszi, hogy igény szerint ezeket a gépeket utasszállító Airbus A350-esekre cseréljék, amely a francia vállalat szélestörzsű flottájának fontos részét képezi.
A flottamegújítás az első lépés a károsanyag-kibocsátás csökkentésében, amelynek azonnali hatása van. Emellett a fenntartható forrásból származó kerozin használata és a gazdaságosabb repülőgép-üzemeltetés járulhat még hozzá nagyobb mértékben a környezeti terhelés csökkentéséhez. A csoport célja, hogy 2030-ra abszolút értékben 15 százalékkal csökkentse az emissziót, 2050-re pedig karbonsemlegessé váljon.
Benjamin Smith, az Air France-KLM Csoport vezérigazgatója a megrendelés bejelentésekor azt mondta, az új repülőgépek nem csak a gazdasági, de környezetvédelmi célok elérésében is nagy segítséget nyújtanak. „Ez egy hatalmas lépés a KLM, a Transavia és az Air France számára, amelyek az elérhető legjobb repülőgépeket fogják üzemeltetni. Az A320neo család, illetve az A350F csendesebb, alacsonyabb fogyasztású és kibocsátású, és hatékonyabban üzemelő típus, ezért ez volt a legjobb választás, nagyon fontos szerepük lesz abban, hogy a csoport 2050-re karbonsemleges legyen.
2021. december 15-ével az Air France-KLM 502 repülőgépből álló flottát üzemeltetett, hálózata több mint 300 célállomásból áll.
Kapcsolódó cikkek
- Hatalmas megtérülést hoznak a szoftverrobotok az Air France-KLM szolgáltatóközpontjának
- Elektromos légitaxit fejleszt egy magyar startup
- A Baltikum legnagyobb légikarbantartó cége kezdi el használni az AerinX rendszerét
- Az easyJet partnere elkezdi az elektromos hajtóművek fejlesztését
- A Fujitsu első díjat nyert az Airbus versenyén
- A GEFCO újrafelhasználható konténereiben szállítják az Airbus repülőgépalkatrészeit is
- Különleges repülőgép szállt fel München mellett
- Kiterjesztett valóság megoldással teszi gyorsabbá és pontosabbá a repülőgépek átvizsgálását az Aeroplex
- A készenléti szervek sem maradnak ki a digitalizációból
- Fejlesztői versenyt hirdet Magyarországon az Airbus
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Újra platina minősítést szerzett a Bridgestone
A Bridgestone EMEA 2024-ben már a negyedik egymást követő évben nyerte el a vezető globális fenntarthatósági értékelő platform, az EcoVadis legmagasabb, „platina” minősítését, amellyel a világszerte értékelt mintegy 130 000 vállalat közül a legjobb egy százalékba került.
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.