24. alkalommal lehet jelölni a reáltárgyak legjobb oktatóit a Rátz Tanár Úr Életműdíjra
Az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért 2024-ben is várja a jelöléseket a Rátz Tanár Úr Életműdíjra, amelyet immáron 24. alkalommal ítélnek oda olyan tanároknak, akik különösen sokat tettek a hazai reáloktatásért.
A 2000-ben alapított díj célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a természettudományos oktatás fontosságára és köszönetet mondjon azoknak a tanároknak, akik elkötelezetten oktatják a jövő generációit. A rangos elismerésre diákok, szülők, illetve pedagógustársak is javasolhatják kiemelkedő teljesítményű tanáraikat, illetve kollégáikat. A pályázatra 2024. október 13-ig lehet leadni a jelentkezést.
Rátz László, a Budapesti-Fasori Evangélikus Gimnázium legendás tanára volt, aki tudása és kifinomult érzéke alapján felismerte a tehetséges diákokat és segítette az előmenetelüket. Leghíresebb tanítványai Neumann János és Wigner Jenő voltak. Pályája, tanári munkája ma is példa a pedagógusok számára. Az ő szellemisége él tovább a Rátz Tanár Úr Életműdíjban, amely a természettudományok terén kiválóan teljesítő tanárok munkáját méltányolja, hisz a hivatásukat szerető, tudásukat önzetlenül továbbadó oktatók nélkül a kitűnő adottságokkal rendelkező gyermekek nem kapnának iránytűt a kezükbe.
A Rátz Tanár Úr Életműdíjra azok a pedagógusok terjeszthetőek fel, akik legalább 10 éves tanítási tapasztalattal rendelkeznek a magyarországi közoktatás 5–12. évfolyamain, és matematikát, fizikát, kémiát vagy biológiát oktatnak vagy oktattak. A jelölés feltétele továbbá, hogy a pedagógus diákjai a fent említett tárgyak esetében országos és nemzetközi versenyeken kiemelkedő eredményeket érjenek el, illetve oktatóként jelentős támogatást nyújtson a hátrányos helyzetű és tehetséges diákoknak. A kimagasló oktató-nevelő tevékenység mellett kritérium még az aktív szerepvállalás az érintett reáltárgyakhoz kapcsolódó szakmai programok és versenyek kapcsán, a folyamatos önképzés és szakmai fejlődés, továbbá előnyként értékelendő a szaklapokban való publikáció, tankönyvek és tanítási segédletek írása. A szakmai feltételek mellett pedig elengedhetetlen, hogy a jelölni kívánt pedagógus hivatásának tekintse tanítványai nevelését, személyiségük fejlesztését, problémáik megoldásához segítséget nyújtson.
A díjra magánszemélyek, szakmai és társadalmi szervezetek, az ajánlott tanár tevékenységét jól ismerő kollektívák jelölhetik a pedagógusokat. A jelöléseket kizárólag online lehet leadni 2024. október 13-án éjfélig. Az életműdíjakat az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon Nyrt. által közösen létrehozott Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért Kuratóriuma ítéli oda 2001 óta, a Bolyai János Matematikai Társulat, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat, a Magyar Kémikusok Egyesülete, valamint a Magyar Biológia Társaság, a Magyar Biokémiai Egyesület, a Magyar Immunológiai Társaság és a Magyar Genetikusok Egyesülete díjbizottságainak ajánlásai alapján. A személyenként, 2,5 millió forinttal járó Rátz Tanár Úr Életműdíjat idén is nyolc pedagógus kapja meg – két-két matematika, fizika, kémia, valamint biológia szakos tanár. A pályázati feltételekről és a jelölési folyamatról további információkat a díj weboldalán lehet megtalálni. A díj átadására várhatóan 2024 decemberében kerül sor.
Kapcsolódó cikkek
- Iskolai 3D nyomtató pályázat indult
- Együtt a korszerű oktatásért
- Újabb példaértékű pedagógusok vehették át a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
- Több, mint egymillió forintot gyűjtött a Redmenta és a Brancs
- Idén is átadták Az év tanárcsapata a digitalizációért díjat
- Életünk alappillérei: Mire tanítja a gyerekeket a természettudományos oktatás?
- Szombaton átadták a VISZ oktatási pályázatának díjait
- Nyolc pedagógus kapta meg idén a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
- Kik indítják el a jövő világhírű magyar kutatóit?
- Egy Waldorf-iskola nyerte a VISZ digitalizációs pályázatát
Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
November 25-ig lehet nevezni a CALL TO ACTION pályázatra
A szervezők meghosszabbították az MRSZ és Sharity Impact TCR seregszemléjének beadási határidejét 2024. november 25. hétfő éjfélig.
Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!
’Az Év Honlapja’ verseny izgalmas lehetőséget kínál mindazok számára, akik az elmúlt időszakban új honlapokat, applikációkat, digitális- és technológiai megoldásokat hoztak létre!
Az idei pályázat 2024. november 15-ig várja a nevezéseket. Itt az idő, hogy a TE projekted is a digitális világ reflektorfényébe kerüljön!
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
160 ezer eurós pályázat indul egészségügyi innovátoroknak
Magyar egészségügyi startupok, kkv-k, kórházak, egyetemek és kutatóintézetek kapnak lehetőséget, hogy innovációikat gyorsabban piacra juttassák a SPICE program keretében. A hazánk mellett a régió 18 országában meghirdetett programban 160 000 euró támogatás érhető el, melyet a csapatok fejlesztéshez, innovációik kereskedelmi hasznosításához és mentorálásra használhatnak fel. A résztvevők számára elérhetővé válik továbbá az egészségügyi innovátorok legnagyobb európai ökoszisztémáját összefogó EIT Health teljes kapcsolatrendszere, know-how-ja, szakértelme és tőkéje is.