A kevés alvás végzetes is lehet [Videó]
Köztudott, hogy életünk egyharmadát alvással töltjük, bár az már kevésbé, hogy valójában a a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az élettartamat növeli meg.
Kutatások támasztják alá, hogy azok a felnőttek, akik éjszaka 6-8 órát alszanak, tovább élnek. Ugyanakkor a túlzott alvást szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával járhat, valamint a cukorbetegség kialakulásának veszélye is megnőhet.
A másik végletet tekintve érdekes a kép. A krónikus alvásmegvonás esetében szintén nő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, az elhízottság, depresszió kialakulásának, valamint az agykárosodás veszélye.
Ám, ha hirtelen hagyjuk abba az alvást, más a helyzet: az alvásmegvonás rövidtávon pozitív hatásokat eredményez. Megnő a dopamin szintünk. Ez a hormon az információ továbbításában játszik szerepet, serkent, energikussá, motiválttá varázsol minket. Ám ez csak rövid igaz.
Egy nap után már csökken a reakcióidőnk, és az észlelésünk is lelassul. Két nap nem alvás után a szervezet elveszti glükózfeldolgozó képességét. Három nap után pedig már a hallucináció tünetei is jelentkeznek.
A legutolsó fázis kicsit sarkítva, az örökletes álmatlanság, melynek kimenetele halálos. Vagyis a hosszú távú nem alvással saját magunkat tesszük tönkre.
Az AsapSCIENCE videója felvázolja a folyamatot.
Forrás: Techspot.com
Kapcsolódó cikkek
- Puszta fekvésért fizet a NASA
- Léon Foucault előtt tiszteleg a Google
- Sugárhajtómű alkatrészek a nyomtatóból
- Tudományok és Tehetségek Kertje Budapesten
- „A jövő energiája” – Expo-2017 Astana
- A Hold, ahogy eddig még nem láttuk [Videó]
- Naprendszeren kívül a Voyager-1
- Virtuális merülésen járható be egy elsüllyedt 18. századi hajó
- Hazánkban csökkenhet először a betegeket érő ionizálósugárzás
- Agyhullámai alapján ismeri fel az autó biztonsági rendszere a sofőrt