A legnépszerűbb mobiltelefonos csevegőprogramot is elérte a cenzúra Kínában
Csaknem félszáz, nagyon népszerű felhasználó fiókját zárták be a hatóságok Kínában a legelterjedtebb mobiltelefonos csevegőprogramban, a Wechaten, ami a cenzúra szigorítására utal.
A Wechat egy rendkívüli népszerűségnek örvendő, azonnali üzenetküldő program, mely - robbanásszerű növekedéssel - tavaly év végén már több mint 300 millió felhasználót jegyzett. A szöveges üzenetek mellett kép és videó küldését, konferenciabeszélgetést, videohívást, walkie-talkie módot is lehetővé tevő, az összes operációs rendszeren futó mobilalkalmazás hivatalos fiókok - például a városi tájékoztatói szolgálatok vagy a legfelsőbb bíróság - híreinek mobilon való követését is engedélyezi.
A törölt fiókok többsége éppen ez utóbbi kategóriába esett, számos esetben több százezer főnyi követői bázissal. A szigorításra közvetlenül a kínai parlament éves ülésszakának zárását követően került sor, és megfigyelők szerint "megelőző jelleggel" történt, mintegy jelzésként, hogy más internetes platformokhoz hasonlóan a Wechaten sem teljesen szabad a véleménynyilvánítás.
A kínai vezetés tavaly nagyszabású kampányt hirdetett az internetes pletykák letörésére, melynek során az immár 600 millió felhasználós kínai interneten a hatóságok több ezer honlapot zártak be, a mikroblogokon tucatnyi "véleményvezért" hallgattattak el, s a hazugságok világhálós terjesztéséért már többéves börtön is kiszabható.
A Wechatet kifejlesztő kínai Tencent korábban is cenzúrázta a szerverein keresztül küldött üzeneteket, az internet Kínán belüli működéséhez hasonlóan nem engedélyezve egyes érzékeny szavak használatát. Emellett időről időre egy-egy cikk továbbítása is lehetetlenné vált, felhasználói fiókok törlésére viszont most első ízben került sor.
Kapcsolódó cikkek
- Szakembereket képeznek Kínában az internetes közvélemény befolyásolására
- Az internet használatát leginkább korlátozó tíz ország
- A kínai internetre mostantól csak saját névvel lehet videót feltölteni
- A kínaiak egyre többet költenek az interneten
- Csökkent tavaly a mikroblogolók száma Kínában
- Blokkolják Guardiant Kínában
- Újra elérhető Kínában a Reuters és a The Wall Street Journal kínai nyelvű oldala
- Gyermekfigyelő karóramobilt dobtak piacra Kínában
- Újabb internetes szigorítások várhatók Kínában
- Több mint 600 millió internetező van már Kínában
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.