A KÜRT sikeres „szív transzplantációt” hajtott végre

Ami eddig még egyetlen adatmentőnek sem sikerült

forrás: Prím Online, 2016. szeptember 14. 16:15

A nem menthető esetek újragondolása, a közös kutatómunka és az egyedi fejlesztések vezettek oda, hogy a KÜRT itthoni mérnökei a cég német leányvállalatával, a Műegyetemen működő EFI-labs csapatával, valamint az MTA EK Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet Mikrotechnológiai Osztályával összefogva olyat alkosson, ami a világon eddig még senkinek nem sikerült. 

Ennek a módszernek a segítségével a törött memóriakártyák (pl. micro SD kártya), és az SSD-k is menthetővé válhatnak. A szakemberek ezúttal egy USB házas hordozható merevlemezbe épített (firmware) törött chipről mentettek adatokat, röntgen, ultrahang és lézer-technológia alkalmazásával. Az ilyen típusú adatmentési „szív transzplantáció” eddig még egyetlen adatmenő cégnek sem sikerült, ez azért is nagy jelentőségű áttörés, mert az ilyen chipek a hétköznapi használati eszközeink részei, megtalálhatók pl. hordozható USB házas merevlemezekben, SSD-kben, mobiltelefonokban, digitális fényképezőgépek átmeneti tárolóiban és azok vezérlésében, gépjárművek vezérlőrendszerének memóriáiban, repülőgépek adatrögzítő feketedobozaiban is (…). 

 

A 27 éve alapított KÜRT, a speciális adatmentés know-how-jának köszönhetően már a kezdetektől a magyar informatikai és információbiztonsági piac meghatározó vállalataként működik. A 2014-es hungarikummá választása után most újabb mérföldkőhöz érkezett a KÜRT Adatmentés. A legnagyobb arányban merevlemezről, de gyakorlatilag az összes adattároló eszközről (pl.: memóriakártya, pendrive, szalagos adathordozó, CD, DVD) ment adatokat a vállalat. A tisztaszobában (adatmentés laborban) fordultak már meg kriminalisztikai esetek, extrém módon sérült memóriakártyák, kiégett laptop HDD-k, stb. 

 

  

A KÜRT Adatmentés mérnökcsapata mindig azt vallja, hogy csodákra nem képes, hiszen bár az esetek kis részében, de előfordul, hogy már képtelenség adatot menteni a fizikailag erősen sérült eszközökről, vagy az adatok felülírását követően. Azonban az ország legmagasabb technológiai színvonalú adatmentő laborjában folyamatosan dolgoznak új technológiai fejlesztéseken, amelyek segítségével olyan helyzetekben is képesek elveszettnek hitt adatokat visszanyerni, amikor más már régen feladta. A mostani sikersztori is úgy kezdődött, hogy kaptak egy nem működő külső USB házas hordozható merevlemezt...

 

Az eset leírása: 

...az eljárás a szokásos módon, egy ingyenes állapotfelméréssel indult. Nyilvánvalóvá vált, hogy a merevlemezt már máshol is vizsgálták, mert jól látszottak egy korábbi forrasztás nyomai. Ennek során a chip feltehetően még túl is hevült.

 

A diagnózis: sérült fejszerelvény, összekarcolt lemez és a firmware chip bal sarka eltört. Gyakorlott szakember ebből rögtön tudja, hogy az egyik legnehezebb feladattal kerül szembe. 

 

Tehát a vizsgálatot végző adatmentő mérnököket nagy kihívás elé állította a jelenség, ezért úgy döntöttek, hogy olyan technológiai módszerrel próbálkoznak, amit eddig a világon mások nem alkalmaztak. 

 

A KÜRT a német leányvállalatával, a Műegyetemen működő EFI-labs csapatával, valamint az MTA EK Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet Mikrotechnológiai Osztályával összefogva, a munkához röntgen-, és ultrahang mikroszkópos, valamint lézer-technológiát alkalmazva oldotta meg az esetet. A mikroszkóp alatt ugyan jól látszott a törött firmware chip, de szerették volna látni azt is, hogy a belseje milyen módon sérült.

 

Mivel a bontása nem oldható meg további roncsolás nélkül, így „megröntgenezték”. A feltételezés beigazolódott: a felvételeken jól láthatók a chip belsejében megsérült belső összeköttetések. Lézer segítségével eltávolították a chip belsejéből a szilícium lapkát, majd egy speciális laboratóriumi házba átültették a sérült mikrochipet. Ezt követően a belső összeköttetéseket ultrahangos technológia segítségével állították helyre. Ezek az összekötő vezetékek mindössze 25 mikrométer átmérőjűek, ami egy emberi haj átmérőjének a 30%-a.

 

Az első átültetés sikeresnek bizonyult, a firmware adatok újra kiolvashatóvá váltak az új elektronikán és a munkát lehetett folytatni a már hatékonyan kifejlesztett adatmentő technológiával. Sikeresen helyre állítottak minden elveszettnek hitt, értékes adatot.

 

„A törött firmware chipről történő adatmentés olyan különleges technológiai megoldásnak számít, mint az orvostudományban az első szívátültetés volt. A KÜRT csapata csodákra továbbra sem képes, de rendületlenül új szoftveres és fizikai adatmentő megoldások fejlesztésén dolgozunk, amelyek segítségével képesek leszünk a lehető legtöbb olyan adatot visszaállítani, amit mások nem tudnak.” – mondta Kertész Zoltán, a KÜRT Adatmentés üzletág vezetője.

 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán

Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere. 

2024. november 23. 17:11

Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra

Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.

2024. november 23. 15:34

A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját

Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.

2024. november 23. 13:47

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36