Szellemitulajdon-piactér indult Magyarországon
Képzeljük el, hogy feltalálók vagyunk, akik évekig fejlesztenek egy megoldást. Pénzt és energiát ölnek bele, megszerzik a szabadalmat, de nem marad pénz arra, hogy egy termékben használják fel az új megoldást. Hiába az innováció, ha nem sikerül eladhatóvá tenni.
Kárba vesző innováció
Az összes szabadalom 95%-át soha nem hasznosítják új termékekben, szolgáltatásokban, illetve a gazdasági növekedés elősegítése céljából. Nem meglepő, hogy a szabadalmi oltalmak döntő többsége idő előtt megszűnik, mivel a fenntartási díjak megfizetése nem gazdaságos. Gyakran előfordul, hogy egy start-up sikeresen szerez befektetőket, be tud jelenteni néhány szabadalmat, de miután kifogynak a pénzből a szabadalmat kell inkább licenszbe adniuk, saját termék fejlesztése helyett.
Másik oldalról, számos tudományos munka foglalkozik a kutatási-fejlesztési erőforrások pazarlásának problémájával a párhuzamos fejlesztések miatt, amelynek egy része megspórolható lenne, a már elérhető tudományos és fejlesztési eredmények jobb hasznosításával.
Kapcsolat az innovátor és a befektető közt
Erre a piaci problémára ad megoldást a Danubia IPMall fejlesztése, melynek küldetése a szabadalmak, szabadalmazott technológiák és a piaci igény találkozásának előmozdítása. A piactér célja, hogy kulcsfontosságú kapcsolatokat hozzon létre a nem hasznosított, de vélhetően hasznosítható szabadalmak és egyéb szellemitulajdon-jogok tulajdonosai és a releváns piaci szereplők között.
A befektetői oldalról is hatékony a megoldás: bárki meghirdetheti, hogy milyen témában keres technológiát – pl. jelenleg épp egy gyógyszergyártó keres bármilyen licenszbe vehető megoldást. Tehát ha van egy tudós, aki fejleszt egy gyógyszert, de nincs pénze a további kutatásra, az megtalálhatja itt a befektetőjét.
„A szolgáltatás jelenleg ingyenes és jó ideig az is marad – mind a szabadalom birtokosai, mind a technológiákat kereső cégek vagy befektetők részére” – mondta el dr. Molnár István, a Danubia IP ügyvezetője. „A Danubia az igénylő és a felajánló közti kapcsolat létrejöttét követően az ügylet letárgyalásában és megkötésében támogatja a feleket a legjobb piaci gyakorlatok biztosításával. Bízunk továbbá benne, hogy elégedett ügyfeleink további K+F illetve szellemitulajdon-kezelési, -hasznosítási kérdésekben is ezt követően megtisztelnek bizalmukkal. Mivel szabadalmi iroda, ügyvédi iroda és szellemitulajdon-hasznosítással foglalkozó cég is része a cégcsoportnak, ezért az összes szükséges szaktudás házon belül rendelkezésre áll.”
Már 50 szabadalom érhető el jelenleg a piactéren, akár magánszemélyek, akár olyan multicégek részéről, mint például a MOL. Többek közt a biotechnológia, egészségügy, gyógyszeripar, orvosi eszközök, energetika, építőipar és nehézipar, információ és kommunikáció technológia, mezőgazdaság és élelmiszeripar és az olajipar területén is megtalálhatóak értékesítésre váró szabadalmak az IPMall piacterén.
Kapcsolódó cikkek
- A Huawei 2020 végén már 100 ezer aktív szabadalommal rendelkezett
- Rendszergazda szolgáltatás 2021-ben
- Most ingyenesen biztosítja az e-aláírásokat magánszemélyeknek a NETLOCK
- Új fegyver a klímaváltozás elleni küzdelemben
- A UPC Direct mostantól Direct One
- Vendéglátóhelyeknek előnyös TV szolgáltatást indít a Vodafone
- Jövő évtől új csatornákkal jelentkezik a UPC Direct
- HD csatornákkal bővült a DIGI kínálata
- Elérhető az integrált elemző motorral ellátott Oracle MySQL adatbázis-szolgáltatás
- Rajtol az Antenna Hungária új VoD szolgáltatása
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.