Naperőmű-fejlesztéssel erősít a Ganz
Jelentős energiafelhasználási-optimalizációs programot indít a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. Ennek részeként a nehézgépgyártó vállalat egy 2 MW kapacitású naperőművet épít a tápiószelei gyára energiaellátásának biztosítása érdekében, amely egyben a projekt legfőbb eleme is fenntarthatósági szempontból. Az összesen több mint 11 millió euró értékű fejlesztéssel a tápiószelei gyáregység energiaszükségletének jelentős részét megújuló energia szolgáltatja a 2024-es évtől, amellyel a Ganz szintet léphet a fenntartható vállalati működés területén. A beruházási program keretében a társaság továbbá az ESG céloknak megfelelő, újszerű gépészeti megoldásokat is alkalmaz majd a gyárban, illetve egyéb, az energetikai korszerűsítést támogató intézkedéseket vezet be.
Átfogó energiafelhasználási-optimalizációs programot indít a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. a tápiószelei transzformátorokat és forgógépeket gyártó üzemében. A beruházás célja, hogy a Ganz termelési folyamatai még inkább megfeleljenek a fenntarthatósági szempontoknak, valamint, hogy az energetikai piac meghatározó szereplőjeként a társaság a lehető legnagyobb mértékben hasznosítsa a megújuló energiaforrásokat.
A karbonlábnyom-csökkentést célzó energetikai korszerűsítés központi eleme egy 2 MW kapacitású naperőmű fejlesztése lesz, amely a gyáregység energiaszükségletének jelentős részét képes majd lefedni. Az erőmű várhatóan még az idei évben megépül. A naperőmű révén csökkenni fog a nehézgépgyártó vállalat technológiai gázfelhasználása, továbbá várhatóan csaknem 50 százalékkal csökken majd a társaság teljes karbonkibocsátása. A társaság a naperőmű teljesítményének monitorozása nyomán azt is mérlegeli, hogy középtávú cél lehet-e egy akkumulátoros tárolóegység telepítése a naperőmű mellé.
Ugyancsak a beruházási program keretében a Ganz a fenntarthatósági szempontoknak megfelelő, újszerű gépészeti megoldásokat is alkalmaz majd a gyárban. Ennek értelmében hőszivattyús megoldással csökkentenék a gázfelhasználás mennyiségét. Továbbá szintén a fenntarthatóbb működés érdekében a transzformátor- és a forgógépgyár teljes szigetelése is megtörténik, várhatóan még az idei évben. Emellett a Ganz a teljes légtechnikai rendszer felülvizsgálatát is elvégzi a beruházás részeként. Annak érdekében, hogy a beruházás ne legyen negatív hatással a termelési folyamatokra, a Ganz egy létesítmény-fejlesztési pozíciót is létrehozott, ezzel biztosítva a zavartalan működést a fejlesztési munkálatok ideje alatt.
„Az energiapiac meghatározó szereplőjeként rendkívül fontos, hogy úttörők legyünk minden olyan megoldást illetően, ami a fenntartható működést és az ESG célok elérését támogatja. Emellett azt látjuk, hogy az ügyfelek és a partnerek részéről is mindinkább fontosabbá válik a fenntartható gyártás és működés, és ezeket a törekvéseket a piac be is árazza. A termékeink megfelelnek a legújabb 21. századi elvárásoknak, most pedig szeretnénk, ha a gyártási folyamataink és a gyár működése is felzárkózhatna ebben. Határozott célunk, hogy a digitalizáció és a fenntartható működés területén szintet lépjünk, még inkább megerősítve a piaci pozíciónkat itthon és külföldön egyaránt” – mondta el Gál Gergely, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója.
A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. rendkívül intenzív fejlődésen ment át az elmúlt, közel 3 évben: a tulajdonosváltás előtt a még csődközelben lévő tápiószelei gyár teljesítménye a társaság kitartó szakmai építkezésének és a kiemelkedő szakértelmének köszönhetően mára újra stabillá vált, a Ganz pedig újra egy nemzetközileg is ismert és elismert márkává erősödött. Tavaly óta a társaság markáns lépéseket tett a digitalizáció irányába is az intelligens monitoring rendszer kifejlesztésével. A mostani energetikai fókuszú fejlesztés pedig egy újabb korszakot hozhat el a Ganz életében, hiszen a beruházás végén a társaság jóval fenntarthatóbb módon tud majd működni.
Az összesen több mint 11 millió euróból megvalósuló programra közel 4,99 millió euró vissza nem térítendő támogatást kapott a társaság a Gyármentő Program keretében, ami a nagyvállalatok számára nyújt támogatást energiahatékonysági és energiatermelő beruházásokhoz.
Kapcsolódó cikkek
- Európa rákapcsol a napelemgyártásra
- Zöldenergia akár 200 W-os teljesítménnyel
- Siemens-technológiával fejleszt az üvegipari vállalat
- Akár 15 százalékkal is növelheti bevételeit egy napelempark
- Zöld út a napelemes visszatáplálásnak
- Felgyorsítja a forradalmi technológiák bevezetését a fenntartható működés iránti elkötelezettség
- Uniós pályázatokkal startolhatnak a kkv-k a hatékonyabb energiafelhasználásáért
- Hogyan érdemes optimalizálni az agrárvállalatok energiafelhasználását?
- Felgyorsítja a napelem beruházásokat Európa az EIT InnoEnergy vezetésével
- Magyar megoldás született a rezsicsökkentésre házi napelemekkel
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.