Elindult a hazai fejlesztésű napelemes gépkocsibeálló és -töltő sorozatgyártása
Megújuló energiaforrásból, közvetlenül is lehetne tölteni az idehaza is gyorsuló ütemben terjedő elektromos autókat egy magyar cég innovációjának segítségével. A DAV Mérnöki Kft. csütörtöki szakmai eseményén mutatta be hivatalosan a szigetszerűen üzemelő napelemes rendszerként használható, CarSol nevű szerkezetet. A rendezvényen Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke is részt vett, aki az ágazat szereplőit és a lakosságot is érintő részleteket osztott meg az Energiaügyi Minisztériummal való egyeztetések legutóbbi fordulójáról.
A legfrissebb statisztikák szerint 80 ezernél jár a zöld rendszámos járművek száma Magyarországon, az újonnan eladott személygépkocsiknak pedig már 11%-a (vagyis minden kilencedik) tisztán elektromos vagy plug-in hibrid modell. A szigorodó uniós károsanyag-kibocsátási szabályokat látva a fenti számok várhatóan ugrásszerűen nőnek majd a következő években, így egyre több helyen vetődhet fel igényként a töltési lehetőségek biztosítása.
Ezekre a trendekre reagált az acéllemez-technológiában több évtizedes tapasztalattal rendelkező DAV Mérnöki Kft., amely 2020 óta saját fejlesztésű napelem-tartószerkezetek gyártásával is foglalkozik. A 100%-ban hazai tulajdonú vállalat az újonnan átadott, dunaújvárosi logisztikai központjának avatóján leplezte le az elsődlegesen fedett gépkocsibeállóként és -töltőként funkcionáló, a hálózattól függetlenül üzemeltethető CarSolt, amelynek a mai napon a sorozatgyártása is elkezdődött.
„Az utóbbi időszakban rengeteg bizonytalanság jellemezte a napelemes szektort, ezért szerettünk volna megalkotni egy olyan rendszert, amely az aktuális szabályozástól függetlenül, önállóan is gazdaságosan üzemeltethető, és sokaknak segít megfelelni az egyre magasabb fenntarthatósági elvárásoknak. Az eddigi visszajelzések alapján a megoldás iránt nemcsak a szolárszegmens vállalatai, hanem többek közt ingatlanfejlesztők is érdeklődnek, de ígéretes felhasználási terület lehet a mezőgazdaság is, hiszen a szerkezet tetejére telepített panelek segítségével bármilyen elektromos gép, eszköz töltése megvalósítható” – fogalmazott az újdonság kapcsán Ajkay Tibor, a DAV Mérnöki Kft. ügyvezetője.
Az eseményen a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke, Kiss Ernő többek közt arról beszélt, az Energiaügyi Minisztérium az egyeztetéseik alapján lehetővé teheti, hogy a január 1-től induló bruttó elszámolási rendszerben a megtermelt áram piaci áron is értékesíthető legyen. Ez minden szegmensben jelentősen javíthatja a napelemes beruházások mérlegét: a szakember várakozásai szerint például egy kis/közepes vállalkozás így akár 2-3 éves megtérüléssel is számolhatna egy legfeljebb 50 kW-os rendszer telepítésekor.
Kapcsolódó cikkek
- Tarolnak az e-autók, eljött az intelligens töltőrendszerek kora
- Naperőmű-fejlesztéssel erősít a Ganz
- Európa rákapcsol a napelemgyártásra
- Ultragyors elektromosautó-töltőket telepít az E.ON és az ALDI Székesfehérváron
- Zöldenergia akár 200 W-os teljesítménnyel
- Fidelity: Nyernek az elektromos autók?
- Akár 15 százalékkal is növelheti bevételeit egy napelempark
- Az irodai és az otthoni töltés megoldása nyithatja meg az utat az e-autózás terjedése előtt
- Zöld út a napelemes visszatáplálásnak
- Uniós pályázatokkal startolhatnak a kkv-k a hatékonyabb energiafelhasználásáért
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.