Elemzések a közép-európai IT-piac jelenéről és jövőjéről
Steven Frantzen, az IDC kelet-európai szekciójának ügyvezető igazgatója gazdasági elemzésében elmondta, hogy a nyugat-európai államok tavaly 216,3 milliárd dollárt költöttek információtechnológiai beruházásokra, (ez a világméretű IT-kiadások 27,9 százaléka), míg az ECE (East Central Europe) országai 8,79 milliárd dollárt fordítottak informatikai célokra (ez 1,1 százaléka a világon elköltött összegnek).
Magyarország (Lengyelország és a Cseh Köztársaság után) a kiadások abszolút értékét tekintve 1,07 milliárd dollárral a harmadik helyen áll a kelet-európai régióban tavaly a GDP 2,4 százalékát költöttük IT-beruházásokra (ennél 0,1 százalékkal voltak magasabbak Csehország és Észtország hasonló kiadásai). Az egy főre eső IT-beruházások 1998-ban Nyugat-Európában 500 dollárt tettek ki, Magyarországon lakosonként 110 dollár (Szlovéniában 150, Csehországban 140 dollár) jutott informatikára. A térségben eladott PC-k száma 1997 után csökkent (ezt elsősorban az orosz válságnak tudták be az elemzők), és várhatóan csak 2003-ra éri el a korábbi trendek alapján jósolt értéket. Az országokra lebontott statisztikák szerint azonban Magyarországot nem érintette a visszaesés, a tavalyi 1,07 milliárd dollár helyett idén 1,2 milliárd dollárt költünk majd az IT-piacon, ami 14 százalékos növekedést jelent.
Az elemzések szerint az 1991 óta folyamatosan növekvő beruházások - az orosz válság miatt - tavaly megtorpantak, az idei és a következő év stagnálása után 2001-től várható az IT-piac újabb fellendülése. Mobiltelefon-ellátottságban Magyarország közelíti meg legjobban a nyugat-európai 15 százalékos elterjedtséget, nálunk 100 lakos közül 11, Csehországban 10, Lengyelországban pedig csak 5 használ mobilkészüléket. Az Internet-elérésről készített magyarországi előrejelzések szerint a jelenlegi 150 ezer előfizető 2001-re 500 ezerre növekszik.
Az Y2K-probléma várható hatásaival foglalkozó elemzések szerint a kelet-európai régióban az átlagosnál kevesebb gonddal lehet számolni, mivel kevesebb számítógép és beágyazott rendszer működik, ezek nagyobb része azonban már képes megfelelően kezelni a dátumváltást.
Három Magyarországról érkezett informatikai vezető tartott előadást a több mint 170 fős hallgatóság előtt. Stewart Oldroyd, az Oracle regionális igazgatója többek között elmondta, hogy az elektronikus kereskedelem gyors terjedését egyelőre akadályozza, hogy jelenleg a térségben az európai átlaghoz viszonyítva kevés háztartásban használnak Internetre csatlakoztatható PC-t, az elérés költséges, és egyelőre a sávszélesség sem elegendő.
Gelencsér Zoltán, az EuroWeb International igazgatója az Internet-szolgáltatók szemszögéből közelítve számolt be az elektronikus kereskedelem terén szerzett tapasztalataikról, Gyurós Tibor, a Synergon elnöke pedig azt elemezte, milyen módon növelheti egy jó felépített informatikai rendszer a kelet-európai vállalkozások hatásfokát. Előadásában kiemelte, hogy a térség országaiban működő IT-vállalakozásoknak egymást segítve kell kiszolgálniuk a 60-70 millió felhasználót érintő regionális piacot.
Kapcsolódó cikkek
- A magyar internetezők 45 százaléka vásárolt már on-line
- Újragondolja árait az eBay
- A magyar internet-használók eltérnek a nemzetközi trendektől
- BSA: az illegális szoftverhasználat visszaszorítása jelentősen növelné a gazdaság teljesítményét
- Árguru.hu: Új árösszehasonlító oldal indult
- IDC: 10 százalékos kellékanyag-piaci növekedés 2007 első félévében
- IDC: lassuló IT kiadás-növekedés 2008-ban
- Ötödével bővült az amerikai online kereskedelem
- Elsöpri az online piac a kiskereskedőket?
- USB hitelkártya