Elemzések a közép-európai IT-piac jelenéről és jövőjéről

Guttray László Guttray László, 1999. augusztus 16. 10:10
2005-re egymilliárdan fognak internetezni, az IT-beruházások 2001-ben élénkülnek meg újra, és az Y2K-problémát mi kevésbé érezzük majd, mint a "nagyok"... Ilyen és ehhez hasonló megállapítások hangzottak el az IDC (International Data Group) e héten tartott kétnapos kelet-közép-európai konferenciáján.
Az e-business témakörével foglalkozó prezentációk többnyire már ismert, általános trendeket fogalmaztak meg, vagy a helyi előadók által választott témák miatt a csehországi piacra vonatkozó adatokkal szolgáltak. Az előadók egyöntetűen az internetes kereskedelem erőteljes növekedését prognosztizálták, a jóslatok szerint ezen belül főként a business-to-business jellegű tevékenység erősödik, de a végfelhasználók is egyre nagyobb számban vásárolnak majd a Világháló közvetítésével. A régió országaira vonatkozó számadatok eltértek egymástól (mivel az előadók egyedi elemzéseire épültek), a világméretű növekedést mutató megbízható adatok szerint azonban 2005-re egymilliárdan érik el a Netet, és a kereskedelem 10 százaléka zajlik majd a Világhálón.

Steven Frantzen, az IDC kelet-európai szekciójának ügyvezető igazgatója gazdasági elemzésében elmondta, hogy a nyugat-európai államok tavaly 216,3 milliárd dollárt költöttek információtechnológiai beruházásokra, (ez a világméretű IT-kiadások 27,9 százaléka), míg az ECE (East Central Europe) országai 8,79 milliárd dollárt fordítottak informatikai célokra (ez 1,1 százaléka a világon elköltött összegnek).

Magyarország (Lengyelország és a Cseh Köztársaság után) a kiadások abszolút értékét tekintve 1,07 milliárd dollárral a harmadik helyen áll a kelet-európai régióban – tavaly a GDP 2,4 százalékát költöttük IT-beruházásokra (ennél 0,1 százalékkal voltak magasabbak Csehország és Észtország hasonló kiadásai). Az egy főre eső IT-beruházások 1998-ban Nyugat-Európában 500 dollárt tettek ki, Magyarországon lakosonként 110 dollár (Szlovéniában 150, Csehországban 140 dollár) jutott informatikára. A térségben eladott PC-k száma 1997 után csökkent (ezt elsősorban az orosz válságnak tudták be az elemzők), és várhatóan csak 2003-ra éri el a korábbi trendek alapján jósolt értéket. Az országokra lebontott statisztikák szerint azonban Magyarországot nem érintette a visszaesés, a tavalyi 1,07 milliárd dollár helyett idén 1,2 milliárd dollárt költünk majd az IT-piacon, ami 14 százalékos növekedést jelent.

Az elemzések szerint az 1991 óta folyamatosan növekvő beruházások - az orosz válság miatt - tavaly megtorpantak, az idei és a következő év stagnálása után 2001-től várható az IT-piac újabb fellendülése. Mobiltelefon-ellátottságban Magyarország közelíti meg legjobban a nyugat-európai 15 százalékos elterjedtséget, nálunk 100 lakos közül 11, Csehországban 10, Lengyelországban pedig csak 5 használ mobilkészüléket. Az Internet-elérésről készített magyarországi előrejelzések szerint a jelenlegi 150 ezer előfizető 2001-re 500 ezerre növekszik.

Az Y2K-probléma várható hatásaival foglalkozó elemzések szerint a kelet-európai régióban az átlagosnál kevesebb gonddal lehet számolni, mivel kevesebb számítógép és beágyazott rendszer működik, ezek nagyobb része azonban már képes megfelelően kezelni a dátumváltást.

Három Magyarországról érkezett informatikai vezető tartott előadást a több mint 170 fős hallgatóság előtt. Stewart Oldroyd, az Oracle regionális igazgatója többek között elmondta, hogy az elektronikus kereskedelem gyors terjedését egyelőre akadályozza, hogy jelenleg a térségben az európai átlaghoz viszonyítva kevés háztartásban használnak Internetre csatlakoztatható PC-t, az elérés költséges, és egyelőre a sávszélesség sem elegendő.

Gelencsér Zoltán, az EuroWeb International igazgatója az Internet-szolgáltatók szemszögéből közelítve számolt be az elektronikus kereskedelem terén szerzett tapasztalataikról, Gyurós Tibor, a Synergon elnöke pedig azt elemezte, milyen módon növelheti egy jó felépített informatikai rendszer a kelet-európai vállalkozások hatásfokát. Előadásában kiemelte, hogy a térség országaiban működő IT-vállalakozásoknak egymást segítve kell kiszolgálniuk a 60-70 millió felhasználót érintő regionális piacot.

Kulcsszavak: y2k IDC e-commerce

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01