Drágák az internetes honlapok Ausztriában

MTI Sajtóadatbank, 2003. augusztus 15. 11:05
Az Európai Unió többi országával összehasonlítva Ausztriában nagyon drágán lehet internetes címet fenntartani: az osztrák tarifánál csak a svéd, valamint a norvég díjszabás magasabb - derül ki a bécsi Műszaki Egyetem gazdasági informatikai intézetének tanulmányából.
A Domainfactory nevű internetes szolgáltató cég felkérésére készült tanulmányt kommentálva Oliver Marburg, a cég igazgatója az ausztriai domaintarifák csökkentését követelte. Mint rámutatott, egy .at kiterjesztésű cím az első öt évben 86,4 euróba kerül. Ausztria ezzel a harmadik legdrágább helynek számít Svédország (137,14 euró) és Norvégia (87,78 euró) mögött. Ausztriánál olcsóbb egy honlap fenntartása Franciaországban (75), Belgiumban (50), Hollandiában (30-40), Olaszországban (27,01), Magyarországon (21), Németországban (20) és Nagy-Britanniában (19,4 euró).

Különösen szembeszökő az árkülönbség Ausztriát és Németországot összehasonlítva: egy .de kiterjesztésű honlap az első évben 5 euróba kerül, egy .at végződésű viszont 30 és 60 euró közötti összegbe. A következő években egy .de domain nagyjából 3 euróba kerül, míg egy .at végződésű cím 15-30 eurót emészt föl.

Az .at domainokat Ausztriában a nic.at Internet Verwaltungs- und Betriebsges.mbH osztja ki, felügyeletüket pedig az Admin GmbH látja el. Mindkét cég százszázalékos leányvállalata az Internet Privatstiftung Austriának, ennek társtulajdonosai a bécsi egyetem és az osztrák internetes szolgáltatók egyesülete (ISPA). E két jogi személy milliós nyereségre tesz szert minden évben, miközben jelentős pénzügyi tartalékokat halmoznak fel - panaszkodott Marburg.

Mint rámutatott, a nic.at 2001 végén 384 ezer euró mérleg szerinti nyereséget könyvelt el, míg az Admin GmbH nyeresége 2002 június végén 1,32 millió eurót tett ki.

Marburg becslése szerint a honlapokból származó bevételek üzleti forgalma évi hatmillió euróra rúghat. "Ez a pénz az osztrákok zsebéből került ki, akiknek nincs más választásuk, mint hogy túl magasra szabott árakon a nic.at cégnél vásároljanak" - így Marburg, aki szerint a monopóliummal rendelkező vállalat a nyereségére való tekintettel akár 33 százalékos tarifacsökkentést hajthatna végre anélkül, hogy hozzá kellene nyúlnia felhalmozott készpénzvagyonához.

A Domainfactory összesen 75 ezer ausztriai és németországi internetcímet felügyel; tavaly húsz alkalmazottjával 2,2 millió eurós üzleti forgalmat ért el.

EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán

Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere. 

2024. november 23. 17:11

Wise Registry Cleaner 11.1.8 Build 723

A regisztrációs adatbázist tisztító program az indítását követően biztonsági másolatot készít a rendszerről, így hiba esetén könnyedén visszaállítható a rendszer a korábbi állapotra. Mindezek mellett a regisztrációs adatbázist töredezettségmentesíteni is tudja.

2024. november 23. 16:36

SUPERAntiSpyware Free Edition 10.0.1270

Ez az ingyenes, kis rendszerigényű kémprogram-eltávolító helyreállító funkciókkal, és napi frissítésű adatbázissal is rendelkezik. Spyware, Adware, Malware, Trojans, Dialers, Worms, KeyLoggers, HiJackers, Parasites, Rootkits ellen alkalmazható.

2024. november 23. 16:33

Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra

Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.

2024. november 23. 15:34

A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját

Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.

2024. november 23. 13:47

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36