Ezredvégi tudósítás a CeBIT-ről

Újdonságok helyett trendek

Kolma Kornél Kolma Kornél, 1999. szeptember 20. 09:19
Legközelebb már csak a harmadik évezredben gyűlik össze az IT-ipar színe-java a CeBIT-en. Ehhez képest csalódottan távozott az, aki valamilyen nagy újdonság bejelentésére számítva vette célba Hannovert és a gigantikus méretű vásárközpontot. Igaz, voltak apróbb újdonságok, de ezek inkább nevezhetők egy korábbi elképzelés finomított, letisztult változatának, egy-egy "leporolt" ötlet újragondolásának.
Nem mintha a két seregszemle közt időben nagyobb lenne a különbség (sőt inkább még kevesebb is, hiszen egy hónappal előbbre tolták a szintén Hannoverben megrendezendő Expo 2000 kedvéért), mindenesetre az ezredfordulóhoz közeledve az ember valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva nagy szenzációt vár. Persze arra azért jó volt az idei CeBIT, hogy a pavilonokat erőltetett menetben végigjárva kiderüljön: mi az, aminek a szakemberek nagy jövőt, terebélyesedő piacot jósolnak.

A méret a lényeg

Idén is nagyobb volt a kiállítás a tavalyinál, miközben a különböző IT-eszközök alapos fogyókúrára kényszerültek. Egyre több a lapos monitor, s nem csak a gyártók standjain, hanem általában véve a CeBIT minden szegletében. Ennél is szembetűnőbb volt azonban a kézi számítógépek terén megmutatkozó óriási kínálat. A Microsoft például kiemelt helyen - a magyar pavilonméretekhez szokott szem számára óriási területen - népszerűsítette Windows CE nevű rendszerét (mással jelen pillanatban nem is nagyon tud domborítani).

A Windows karcsúsított verziója, ha nem is egyeduralkodó, de mindenképpen komoly befolyással rendelkezik a marokgépeken futtatott operációs rendszerek piacán, hiszen e téren gyakorlatilag csak két vetélytárssal kell számolnia. Az egyik a 3Com által kibocsátott Palm termékcsalád, amelynek legújabb tagjai - a számos új megoldást tartalmazó Palm IIIx, illetve Palm V - nem sokkal a CeBIT előtt jelentek meg. A másik a Psion, amelynek 5-ös verziója frissnek éppen már nem nevezhető, de elterjedtnek annál inkább (egyébként ez utóbbi az CeBIT-en elnyerte a tekintélyes iF díjat, amelyet az ipari formatervezés csúcsmodelljeinek ítélnek oda).

Le az asztalról

Mivel a marokgépek - csakúgy, mint a mobiltelefonok - zsebben is hordhatók, és gyakorlatilag bárhol használhatók, kézenfekvő az ötlet, hogy a két eszközt összekapcsolva és megfelelő alkalmazással felvértezve létrehozzuk a mobil irodát (ennek kitűnő példája a Nokia 8810-es és a Psion Series 5-ös "nem egészen félkilós" házassága). E trend jegyében egyre több gyártó - legyen szó akár szoftveres, akár hardveres cégről - jelentkezett kifejezetten a mobilkommunikáció terén alkalmazható megoldással. Eric Benhamou, a 3Com elnök-vezérigazgatója, akit - ha mobilkommunikációról van szó - nyilvánvalóan üzleti érdekek is vezérelnek, a következőket nyilatkozta: "Az első 200 millió számítógép-felhasználó még Wintel-gépeket vásárolt, a következő 800 millió viszont már nem ezekek fogja használni."

Hasonlóan vélekedik erről a Cyrix is, amely a CeBIT idején jelentette be a WebPAD-et. A kisméretű, hordozható eszköz drót nélküli hozzáférést biztosít az Internethez. Működési elve hasonló a mobiltelefon-rendszerekéhez. A WebPAD ugyanis rádiófrekvenciás jelek segítségével kommunikál a hozzá legközelebb eső bázisállomással (ami akár egy megfelelő kiegészítővel ellátott PC is lehet), így a felhasználó megfelelő lefedettség mellett gyakorlatilag bárhol használhatja az Internetet.

Az egyszerű a nagyszerű

A Cyrix példája jól mutatja, hogy az IT-eszközök egyre inkább leegyszerűsödnek. A jó értelemben vett átlagember kezébe ugyanis csak olyan eszközt érdemes adni, amelynek kezelése nem okoz semmilyen problémát. Ezt felismerve a cégek elsősorban már nem az informatikusoknak, hanem az átlagembernek dolgoznak (a felhasználói igényekhez történő szokatlan mértékű idomulás feltehetően abból a kézenfekvő tényből fakad, hogy az informatikusoknál az "átlagember" jóval nagyobb piacot jelent). Scott McNeally, a Sun elnök-vezérigazgatója szintén ezt hangsúlyozta előadásában, amikor a Jiniről, illetve a Symbian nevű csoportosuláshoz fűződő viszonyáról beszélt. A Sun első embere szokásához híven ismét elsütött egy-két poént a Microsoft rovására, majd kifejtette abbéli szándékát, hogy eztán a Javának sokkal nagyobb publicitást biztosítanak. Ezt elsősorban a Symbiannal kötött együttműködéstől várja, segítségével ugyanis a Sun könnyedén betörhet a rádiótelefon-piacra. "Ez azonban korántsem elkötelezettség" - folytatja McNeally, - "hasznosítani szeretnék még a WAP-ot (Drótnélküli Alkalmazások Protokollja), illetve a Bluetootht, amelyek a jövőben szintén fontos hálózati szabványokká válhatnak.

E-business: erőltetett nyomulás?

Ha már a nagy neveknél járunk, megtisztelte jelenlétével a CeBIT-et John T. Chambers, a Cisco elnök-vezérigazgatója is, aki közel egyórás előadásában felvázolta vízióit a jövőről. Virtuális vállalatok, mindent átszövő hálózat, no és persze elektronikus kereskedelem. Elképzeléseit Chambers vonzó számadatokkal is alátámasztotta. Nem tett másképp Andreas Schmidt, az AOL Europe elnök-vezérigazgatója sem, aki szintén egzakt adatokkal próbálta meghatározni a jövőt. Szerinte 2002-re az online hirdetési piac Európában túllépi a 100 millió dollárt, míg az USA-ban már az 1 milliárdos értéket ostromolja. Schmidt hasonlóan derűlátó, ha az elektronikus kereskedelemről van szó. Természetesen az iménti számok csak becsült értékeket takarnak, de ne feledkezzünk meg arról, hogy az IT-ipar kulcsfigurái által tett bejelentések milyen mértékben tudják előmozdítani egy-egy szegmens fejlődését (megint másokat pedig visszaszorítani).

Az AOL egyébként - ahogy az várható is volt - erőteljesen fog terjeszkedni Európában. Az AOL Europe elektronikus médiát jól ismerő vezére felvázolta azt a stratégiát, amelynek eredményeképp a cég néhány éven belül elárasztja egész Európát. A piaci terjeszkedés során vélhetően mi, közép-kelet-európaiak kerülünk majd utoljára sorra. Addig sem kell azonban aggódniuk azoknak, akik megszokták a CompuServe-öt. Az AOL ugyanis stratégiai vonalat húzott meg az általános célú és az üzleti felhasználók között. Ennek következtében két portál-site épül - az egyik a minél szélesebb igényeket kielégítő AOL Center, míg a másik a professzionális felhasználóknak szánt CS Center -, illetve ezt egészítik ki egyéb szolgáltatások, amelyekhez részben a Netscape tudása is hozzájárul.

Kulcsszavak: CeBIT kiállítás trend

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01