A bankok elavuló számítógépes alaprendszereik átalakítására készülődnek
OTS - Cégvonal, 2005. szeptember 8. 16:19
Az Accenture és az SAP cég nemrég készített felmérése szerint a világ
különféle részein működő bankok egyre elégedetlenebbek elavulófélben
levő számítógépes alaprendszereikkel, ezért versenyképességük megőrzése
érdekében alaparchitektúrájuk átalakítását tervezik.
A megkérdezett bankvezetők 70 százaléka úgy vélte, hogy banki számítógépes alaprendszereik sikeres működését elsősorban a rugalmatlanság akadályozza, csaknem 50 százalékuk pedig a nagy karbantartási költségeket és a rendszerintegráció hiányát említette mint versenyképességet korlátozó tényezőt. A gondok megoldására a felmérésbe bevont bankok egy része a következő öt évben számítógépes alaprendszerének lecserélését tervezi. Európában a megkérdezettek 30 százaléka, az ázsiai és csendes-óceáni térségben több mint 35 százaléka, Észak-Amerikában pedig több mint 20 százaléka nyilatkozott így.
A felmérésbe csaknem 1500 vezető bankárt vontak be a világ minden tájáról, a mintában a világ száz legnagyobb bankjából 43 képviseltette magát. A méreteiket tekintve ugyancsak eltérő bankok 40 százaléka Európában, 30 százaléka Ázsiában és a csendes-óceáni térségben, 30 százaléka pedig Észak-Amerikában működik. A felmérésben alkalmazott definíció szerint a bankok számítógépes alaprendszerei mindazokat az informatikai eszközöket foglalják magukban, amelyek segítségével a bankok alapvető pénzügyi termékeiket és szolgáltatásaikat kezelik, beleértve az ügyfelek, a betétek, a hitelek, a jelzálogok, a fizetési tranzakciók és a hitelkártyák adatainak nyilvántartását.
Az alaprendszerrel kapcsolatos kérdések igencsak foglalkoztatják a beosztott munkatársakat. Véleményük szerint a régi rendszerek alkalmazása az ügyfelekkel való napi kapcsolattartás során többek között az alábbi problémákat veti fel:
A munkaidő csaknem 40 százalékát az ügyfelekkel kapcsolatos háttérmunkára (back-office tevékenységre), nem pedig közvetlenül az ügyfelekre fordítják. Az ázsiai és csendes-óceáni munkatársak körében ez az arány a 48 százalékot is eléri. Észak-Amerikában és Európában is sok időt, a munkaidő 36 illetve 34 százalékát fordítják háttértevékenységre.
A beosztott munkatársak egyetértettek abban, hogy elsősorban a rendszerek sebessége (38 százalék) és a különféle alkalmazások integrációja (38 százalék) terén lenne szükség gyors javulásra. Európában különösen sokan (50 százalék) panaszkodtak a rendszerek lassúságára, míg az ázsiai és csendes-óceáni térségben és Észak-Amerikában főleg a különféle alkalmazások integrációja okoz gondot (41 illetve 38 százalék).
A beosztottak fele úgy vélekedett, hogy a feldolgozás során a legsúlyosabb problémát a gyakori és felesleges késedelmek okozzák, de említették az ügyfelek adatainak ellentmondásaiból és pontos igényeik meg nem értéséből fakadó problémákat is.
A meglevő ügyfelekre alapozó üzletfejlesztés leghatékonyabb módszereivel kapcsolatos vélemények erősen megoszlottak. Az ázsiai és csendes-óceáni válaszadók 54 százaléka szerint jobban meg kellene érteni az ügyfelek igényeit, az európai válaszadók 55 százaléka és az észak-amerikaiak 41 százaléka pedig úgy vélte, hogy több időt kellene fordítani az ügyfelekre.
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
2024. november 2. 15:26
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
2024. november 2. 11:54