Neumann verseny: nagy érdeklődés a pályaművek iránt
A diák programtermékek magyarországi versenye 1984-ben - Szekszárdon - a Garay versennyel kezdődött. A termékversenyt az NJSzT, a Mikroszámítógép Magazin (az első magyarországi diák számítástechnikai havilap) és a Garay János Gimnázium hirdette meg. A 20 alkalommal megrendezett nagy múltú diák-számítástechnikai versenyt - a diákok és a város "nyomására" - 2003-ban újra indították, amit - a Neumann-év tiszteletére - röviden Neumann versenynek neveztek el. A 2005-ös verseny döntőjére december 5-7. között került sor.
"A verseny a zsűri véleménye szerint az előző évinél is magasabb színvonalú volt - mondta el lapunknak Kovács Győző zsűrielnök, a Garay és a Neumann versenyek egyik alapítója. "A versenyzők a döntőben mintegy 10-15 perces bemutatót tartottak a programjaikból, majd a zsűri kérdéseire válaszoltak. A verseny sajátossága, hogy a mindig nagy számban jelen levő nézők is kérdéseket intézhettek a versenyzőkhöz, így nagyon gyakran szakmai konzultációk alakultak ki. Emiatt, és a sok versenyző miatt a verseny eredetileg tervezett időkeretei nem sikerült tartanunk, és az kissé elhúzódott. Ezt azonban láthatóan senki nem bánta, a verseny végig izgalmas és érdekes volt."
A döntőbe 9 általános iskola és 29 középiskola versenyzői jutottak, szinte egyenletes területi megosztásban. A hazai iskolák mellett egy határon túli általános iskola (Nagykároly, Románia, III. számú Általános Iskola) és két gimnázium (Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa, és Kosztolányi Dezső Gimnázium, Szabadka, mindkettő, a Vajdaságból - Szerbia Montenegró) diákjai kerültek be a döntőbe, ahol mindenki kapott díjat, a legértékesebbeket a zsűri - természetesen - az első helyezetteknek ítélte.
Kovács Győző elmondta még, hogy a következő Neumann versenyt háromnaposra tervezik. Az első napon a versenyzők és a Tolna megyei iskolák tanulói részére egy konferenciát tartanának, ahol - talán megvitatás céljából is - a diákok az érdeklődő intézmények, cégek képviselőinek bemutathatják azokat a szoftvertermékeiket és fejlesztési eredményeiket, amiket az iskolákban szeretnének felhasználni. A szponzoráló cégek már most is érdeklődnek a versenyző diákok pályaművei iránt. A zsűrielnök szerint ebből a cég-diák kapcsolatból még nagyon sok hasznos dolog származhat, többek között például a szponzoráló cégek felkarolhatják és részidőben akár alkalmazhatják is a Neumann verseny tehetséges diákjait, akikből később - vagy akár ma is - még a munkatársaik is lehetnek. Erre már korábban is volt példa, most ezt a lehetőséget szeretnék minden - döntőbe jutott - versenyző számára megteremteni.
A verseny végeredménye megtekinthető az Általános és Középiskolások Neumann János Nemzetközi Programtermék Versenye honlapján.
Kapcsolódó cikkek
- A hazai cybervilág legszebb leányzói
- Rendhagyó beszámoló egy tehetségkutató programozóversenyről
- Webfejlesztői verseny Microsoft platformon
- Imagine Cup 2007 – Megvan a legjobb magyar csapat!
- Magyar a legjobb európai webkettes oldalak között
- Svéd siker a 24 órás programozó-versenyen
- Megkezdődött a VII. BME 24 órás Programozóverseny
- 13 éves lány nyerte az SMS gyorsasági versenyt
- Idén is nevezhetnek hazai alkotócsoportok az Epson Fotóművészeti Díjára
- Lezajlott a VII. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny előválogató fordulója
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.