Egységes, központosított felhasználókezelés az APEH-nél
Az APEH hatáskörébe tartozik az adóztatás, a társadalombiztosítási járulékok, a magánnyugdíj, valamint az egészségügyi hozzájárulás beszedésével és nyilvántartásával kapcsolatos feladatok ellátása. Évente közel harmincmillió bevallás és kontrollinformáció érkezik a Hivatalhoz. A hatalmas adatmennyiséggel működő ügyviteli folyamatokat korszerű informatikai rendszerek támogatják, melyek kulcsszerepet játszanak az APEH működésében. Az elvárások a megbízhatóság, a biztonság és a pontosság területén a banki rendszerekéhez hasonlóak. Összesen kb. 11 000 felhasználó éri el az itteni alkalmazásokat a kétszáz szerverből álló rendszerben. Az APEH informatikai rendszere heterogén, az operációs rendszerek között megtalálható HP-UX, HP OpenVMS, Windows NT, Linux. Az alkalmazások nagy része Oracle alapú fejlesztés, a levelezőrendszer Lotus. A felhasználók egyidejűleg több alkalmazást is használnak a munkájukhoz.
Az alacsonyabb üzemeltetési költségek mellett, nagyobb biztonsággal és kényelmesebb felhasználói gyakorlattal működő informatikai rendszer kialakításának első lépéséhez az APEH az egységes jogosultságkezelést és kliens menedzsmentet választotta. A meglévő heterogén rendszerben ugyanis a felhasználóknak minden alkalmazáshoz külön azonosítót és jelszót kellett használniuk. Ez a gyakorlat biztonsági kockázatokkal jár és jelentős költséget jelent a karbantartása is. Egy felhasználó távozásakor, belépésekor, vagy áthelyezésekor minden rendszerben egyenként kellett a jogosultságokat átállítani, ami hibalehetőségek mellett késlekedéseket is okozhatott. Az egységes jogosultságkezelés ezt a problémát oldja meg az összes használatban lévő rendszerben, a felhasználóknak egyetlen azonosítót és jelszót kell megjegyezniük és használniuk.
A jogosultságkezelés mellett a felhasználó kliens gépek központi menedzselhetőségét tűzte ki célul az APEH, amely további költségmegtakarítást eredményez az üzemeltetési oldalon. Az ország különböző pontjain üzemelő 12 000 számítógép karbantartása, a szoftverek és biztonsági beállítások frissítése jelentős költségekkel jár. A központi menedzselhetőségen keresztül a budapesti központból lehet ezeket a feladatokat elvégezni, a helyszínre utazás nélkül, jórészt automatizálva. Emellett a rendszerházirend alkalmazásával növekszik a biztonság, mivel egyedileg állítható be, hogy milyen programok futtathatók és milyen külső eszközök (CD olvasó, floppy, USB, etc.) kapcsolhatók a számítógéphez.
A központi hozzáférés és jogosultságkezelés a Microsoft Active Directory-ban kialakított metacímtár segítségével valósul meg, a különböző rendszerek címtárainak szinkronizálásával. A Microsoft Active Directory megoldása más megoldásokkal szemben nem igényli a nem Windows platformokon Microsoft jogosultságkezelő komponensek telepítését, így ezen platformok jövőbeni továbbfejlesztésénél nem jelentkeznek megkötések, többlet fejlesztések.
A központi munkaállomás/szerver konfigurációkezelés a Microsoft Operations Manager és a Microsoft Systems Management alkalmazásával történik. A Microsoft Windows Server 2003 rendszer HP ProLiant BL sorozatú pengeszervereken fut.
A projekt 15 hónap alatt a HP fő- és a Microsoft alvállalkozásával valósult meg. Az Active Directory bevezetése segít a felhasználókezelés hatékonyságának, biztonságának és kényelmének növelésében, a szoftver és hardver üzemeltetési költségeinek csökkentésében. Az adminisztráció központosításával, a szigorú házirend alkalmazásával növekszik a rendszer biztonsága.
Az APEH becslése szerint az informatikai rendszer üzemeltetési oldalán a felhasználói beállítások, frissítések 50%-al rövidebb idő alatt végezhetők el, az emberi erőforrásköltségek 30%-al csökkentek, a biztonság 30%-al nőtt, a rendszer stabilitása pedig 40%-al javult.
Kapcsolódó cikkek
- Kiemelkedően jó Grepton eredmények a Microsoft támogatási pályázatán
- A Microsoft a régió legjobb munkahelye
- A NetAcademiával képezteti leendő tanácsadóit a Microsoft
- Jövőre már bankkártyával is fizethetünk adót az APEH-hivatalokban
- Webfejlesztői verseny Microsoft platformon
- Üzleti intelligencia mindenkinek, Microsoft eszközökkel
- Microsoft Gold Certified Partner lett a rEVOLUTION
- MS: IT-vakáció a Balatonon diákoknak
- Magyar e-government jövőkép Brüsszelben
- Microsoft-GKI : Készül a Versenyképességi Évkönyv 2007
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.