Nagy előrelépés a Linux grafikai fejlesztésében

forrás Prim Online, 2006. március 1. 08:28
A Novell bejelentette az Xgl (OpenGL-alapú X) grafikus alrendszerhez hozzádott, Novell által fejlesztett új funkciók elérhetőségét, amelyek az eddiginél gazdagabb grafikai lehetőséget biztosítanak a Linux-fejlesztők és -felhasználók számára.
Az Xgl a Linux új megjelenítő-technológiája, amely kihasználja a ma már széles körben elterjedt, egyre gyorsabb ütemben fejlődő 3D megjelenítőhardverek előnyeit. A grafikus alrendszer fejlesztéseinek köszönhetően a Linux rendszer egyre több területen lesz használható, és egyre inkább előtérbe kerül a számítógépes munkaállomások piacán.

"A Linux az Xgl és a hozzá tartozó 'Compiz' összeállító/ablakkezelő grafikai képességei miatt a desktop operációs rendszerek élvonalába tartozik" - mondta Nat Friedman, a Novell Linux fejlesztő csoportjának alelnöke. "A nyílt forráskódú alkalmazások fejlesztői szabadon engedhetik kreativitásukat, mivel új, speciális effektusokat és felületmintákat építhetnek be bővítményeként az Xgl/Compiz rendszerbe. Ez a lehetőség jelenleg egyetlen más platformon sem valósítható meg. A Novell kulcsfontosságú szerepet tölt be a Linux platform következő generációs fejlesztéseinek innovációjában" - tette hozzá Friedman.

A Novell David Reveman mérnök irányításával támogatja az Xgl grafikus alrendszer fejlesztését, hiszen ezzel a lépéssel előnyt biztosíthat mind a hardverforgalmazóknak, mind a szoftverfejlesztőknek, és általuk a végfelhasználóknak is. A Novell által kiadott Compiz segítségével a fejlesztők könnyedén hozhatnak létre olyan bővítményeket, amelyek rendkívül látványos grafikus effektusokat valósítanak meg: például átlátszóságot és fejlettebb animációt. A nyílt forráskódú alkalmazások fejlesztői mostantól könnyedén tudnak hozzádni a linuxos fejlesztéshez olyan iparági szabványoknak megfelelő effekteket, mint például az átlátszóság vagy az ablakok animálása Linux platformon.

A hardver- és szoftverforgalmazók teljes mértékben támogatják az Xgl technológiát, a nyílt forráskód közösség pedig egyetért abban, hogy a jelenlegi fejlesztések igen pozitívan befolyásolják a Linux, mint asztali operációs rendszer grafikus képességeinek korszerűsítését.

Az Xgl grafikus alrendszerhez hozzáadott új funkciók és a Compiz keretrendszer a gyorsan növekvő openSUSE projekt legújabb bővítései. A Novell által támogatott openSUSE.org egy olyan közösségalapú törekvés, amely a világ minden táján élő fejlesztőket bevonja a SUSE Linux felülvizsgálatának, tesztelésének és fejlesztésének folyamatába. A projekt célja, hogy e megoldás ne csak a fejlesztőkhöz, hanem minden felhasználóhoz eljusson. A Novell Xgl és Compiz fejlesztéséről további információ a http://www.opensuse.org/xgl weboldalon található. A forráskód nyilvánosan letölthető a http://www.freedesktop.org/Software/Xgl honlapról.
Kulcsszavak: Linux Novell

Szoftver ROVAT TOVÁBBI HÍREI

AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19

A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.

2024. november 24. 15:33

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36