Egy újabb lépés az információs társadalom felé...
Linux, új csillag a horizonton? Nem egyszerű ezt a kérdést egyértelműen megválaszolni. Az elmúlt évek folyamán azonban egyre sűrűsödnek azok a jelek, melyek arra utalnak, hogy a Windows sokak által csak megmosolygott vetélytársa, a Linux felnőtté vált. Ez a nyílt forráskódú operációs rendszer kezdi meghódítani a világot, kilép a mindennapi élet színpadára. A Microsoft Vista operáció rendszerének késése ezt a folyamatot kétségkívül felgyorsítja.
A rendszer térhódításának okai sokrétűek. Egyik - a jövőben egyre nagyobb szerepet játszó érv - a biztonság. Nem véletlen tehát, hogy az állami közigazgatásban egyre több ország Linux szerverekkel váltotta le azokat a Windows NT alapú rendszereket, melyek támogatását a Microsoft megszüntette. Az IBM az elsők között ismerte fel ennek a folyamatnak a gazdasági jelentőségét, és zászlajára tűzte az OpenSource támogatását. Nem is eredménytelenül: 2003-ban például München városa úgy döntött, hogy csaknem 30 millió euró értékben mintegy 14000 számítógépet állítanak át Windowsról Linuxra. A döntést, mely IBM és a SuSE hatalmas sikere, még Steve Ballmer személyes közbenjárása sem tudta megváltoztatni. Az áttérésekről készített tanulmány is a Linux és Co. mellett voksol. Magyarországon is több tízezer számítógép kel el évente nyílt forráskódú, ún. szabad szoftverrel. Japán, Kína és Dél-Korea egy lépéssel tovább haladt. Informatikai vezetői megállapodtak, hogy közösen fejlesztenek ki egy Linux alapú operációs rendszert. A három ázsiai ország bejelentése egyértelmű kihívást jelent a Microsoft számára, bár a szoftveróriás egyeduralmát rövidtávon nyilvánvalóan nem fenyegeti, hiszen a piac több mint 90 százalékát jelenleg a Windows-t kifejlesztő amerikai cég uralja. Azért illik megjegyezni, hogy az internet szerverek többségén nem Microsoft szoftverek futnak. Itt szintén egy nyílt forráskódú rendszer - az Apache - a piacvezető. Tendencia: növekvő piaci részesedés.
A másik nem elhanyagolható érv a költségek. A Linux terjesztésének üzleti modellje lehetővé teszi, hogy jóval olcsóbb legyen, mint az amerikai szoftveróriás programjai. Olcsóbb, de nem feltétlenül ingyenes, mert a felhasználói kézikönyv, CD-k, DVD-k, segédanyagok, dokumentációk - ha valaki ezekre igényt tart -, mintegy 14-15 ezer forintba kerülnek. Emellett némi tanulásra is szükség van a sikeres alkalmazáshoz.
A felhasználói programok, mint az OpenOffice Suite (ez a Windows Office csomag megfelelője), a MySQL-ra épülő phProjekt cím és projektnyilvántartó adatbázis, a Magyar Sql-Ledger egy olyan integrált ügyviteli rendszer, amellyel cégek könnyen és rugalmasan végezhetik el a megrendelések, számlák feldolgozását illetve azok egyidejű kettős könyvelését vagy az összes internetböngésző már tényleg csak az internetes letöltés árába kerül, ha valaki nem akarja rááldozni a fent említett minimális összeget sem.
A Linux további előnye még, hogy a nyílt, szabványoknak megfelelő kódok használata és a rengeteg különféle egyéni fejlesztés miatt szinte alig van olyan számítógépes vírus, féreg vagy kémprogram, amely a Linuxszal működő gépeket támadná.
A felsorolt érvek miatt a Kamara Oktatási Központja a ProEuropa Consulting céggel karöltve, zászlajára tűzte a Linux támogatását. A PBKIK Oktatási Központ sorozatosan indít alapfokú tanfolyamokat a Számítógépek irodai alkalmazása kis- és középvállalkozóknak: Linux és az OpenOffice, mint Windows-alternatíva címen. Emellett indul Linux rendszergazda és egyéb felhasználói (Apache2 webszerver, SAMBA Primary Domain Controller, tüzfal és egyéb biztonsági eljárások stb.) képzés is.
Kapcsolódó cikkek
- Nemzetközi díjat kapott a Csodafa és Sulinet Digitális Tudásbázis
- Kiemelkedően jó Grepton eredmények a Microsoft támogatási pályázatán
- Következő generációs CRM a felsőoktatásnak
- GTS-Datanet pályázat a jövőről, diákoknak
- SharePoint portál az ELTE-n
- SAP-Novell: Közös Linux-támogatás
- A NetAcademiával képezteti leendő tanácsadóit a Microsoft
- ECDL a szakképzésben - kölcsönös átjárhatóság
- Mától kaphatók a Dell Linux PC-k
- Elektronikus tananyag-piactér és a digitális könyváruház indul
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.