60 éves a tranzisztor

Milkovits Gábor, 2007. december 15. 16:49

Vasárnap lesz pontosan 6 évtizede annak, hogy John Bardeen és Walter Brattain, a Bell Labs kutatói megépítették a világ első tranzisztorát.

Az elsőként 1947. december 16-án bemutatott új eszköz jóval gazdaságosabban és megbízhatóbban végezte el a jelerősítés és -továbbítás feladatát, mint elődei a vákuumcsövek, ráadásul kisebb helyen is elfért. Nem sokkal utóbb William Shockley kifejlesztette az első bipoláris tranzisztort (BJT), amely aztán a későbbi fejlesztések alapja lett. A felfedezés az első néhány évben nem kavart túl nagy port, az ’50-es években azonban az első tranzisztoros rádiók megjelenésével minden megváltozott. Az eszköz először a szórakoztató elektronikát forradalmasította, de kulcsszerepet játszott az űrhajózásban is. A legkomolyabb áttörés ugyanakkor kétségtelenül a tranzisztoroknak azzal az előre nem látott tulajdonságával függ össze, hogy méretük gyakorlatilag a végtelenségig csökkenthető. Ez pedig addig elképzelhetetlen távlatokat nyitott a számítástechnikában, szünet nélkül egyszerre látványosan gyorsabbá és olcsóbbá téve a termékeket.

Gordon Moore, az Intel egyik alapítója 1965-ben megjósolta, hogy az egy adott méretű áramkörlapkán elhelyezett félvezető-komponensek – vagyis tranzisztorok – száma évente megkétszereződik, és ez meglepő módon egészen pontos prognózisnak bizonyult. 1975-ben Moore két évre módosította a duplázódási periódust és az iparág azóta is, több mint három évtizede tartja ezt az ütemet. Pedig többször is azt jósolták, hogy a miniatürizálás nem folytatható egy bizonyos határon túl – az áramkörök kialakítására használt litográfiai eljárás ugyanis sokak szerint nem lett volna képes az alkalmazott fény hullámhosszánál kisebb komponensek létrehozására. Ezért először az 1 mikront, majd a 250 nanométert jelölték meg ilyen fizikai határvonalként, végül azonban a ’90-es évekre mindkettőt sikerült áttörni. Jelenleg a fémből készült áramkör-kapuknak köszönhetően már 45 nanométeres technológiával készülnek a legújabb csipek, és a mértékadó jóslatok szerint a Moore-törvény legalább 2020-ig, az atomi nagyságrendek eléréséig érvényben maradhat.

Kulcsszavak: tranzisztor

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Ezért egyre erősebb a felújított mobilok piaca

Erősödő újkészülék-eladások, a termékek hosszabbodó szoftveres támogatása és életciklusa, valamint a bevizsgált készülékek iránti növekvő bizalom is segíti Magyarországon a felújított okostelefonok piacának bővülését. A Rejoy.hu a távközlési világnap alkalmából gyűjtötte össze az aktuális trendjeit.

2024. május 18. 15:27

Compliance-szakemberi szerepben teszteli az AI-t a KPMG

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) által rendezett Innovációra Magyar! konferencián számolt be a KPMG Magyarország munkatársa arról a kísérletükről, melynek keretében gépi tanulási modell fejlesztésével támogatták a vállalati anyagok feldolgozásának folyamatát. A vonatkozó szabályzatoknak való megfelelőség ellenőrzésére bevetett mesterséges intelligencia egyelőre nem helyettesíti a szakértői munkát, azonban jelentősen gyorsítja a folyamatot, 80% feletti hatékonyságú dokumentációs alapot hozva létre. Így a fennmaradó időben az emberi beavatkozás a nagy figyelmet igénylő, alaposabb elemzést tudja elvégezni.

2024. május 18. 13:59

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 18. 12:15

Elhunyt Zsakó László, a hazai számítástechnika tanárképzés elindítója

Életének 67. évében elhunyt Zsakó László, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatika Tanszék nyugalmazott egyetemi docense, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának vezetője.

2024. május 18. 10:24

Prémium gaming élmény a felhasználóknak

A 48,9" hüvelykes (124,3 cm) Philips Evnia 49M2C8900L gaming monitor tele van erőteljes funkciókkal: QD-OLED panel, 32:9 SuperWide kijelző, 5120x1440 felbontás, 144 Hz, Ambiglow és DTS hangzás teszik a kiváló minőségű Evnia 8000 sorozat új tagját igazán figyelemfelkeltővé.

2024. május 17. 19:28

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59