Belebetegszik a több-pénztáras rendszer az informatikai kihívásokba?
Az új egészségügyi törvény elfogadása több szakmai, infrastrukturális kérdés megoldását veti fel, amelyek közül az egyik legégetőbb az ellátási- és a biztosítási folyamatban részt vevő intézmények informatikai rendszerének összekapcsolása. A rendszerintegrációs projekt a több-pénztáras rendszer működésének sarkalatos pontja, hiszen e nélkül nem lesznek hozzáférhetők a betegek adatai sem országosan, sem az EU-tagállamokban. Az új IT-hálózat kiépítésére szűk időkeret áll rendelkezésre, hiszen annak legkésőbb 2010 januárjára működésbe kell lépnie. Ezekre a kérdésekre keresik a választ 2008. február 21-én a Computerworld neves előadókat felvonultató szakkonferenciáján.
Az egészségügyi törvény elfogadását követően rendkívül rövid idő, alig egy év áll rendelkezésre, hogy a magyar rendszerben szereplő egészségügyi intézmények (szakellátás, kórházak, járóbeteg-ellátás),az adóhatóság, az egészségügyi pénztár, az újonnan létrejövő pénztárak, a nyugdíjfolyósító és az Államkincstár informatikai rendszereinek működését összehangolják. A több-pénztáras rendszerben alapvető elvárás, hogy minden intézmény pontos, megbízható és naprakész adatokkal rendelkezzen a betegekről (személyes adatok, egészségügyi biztosítás), és ezeket az adatokat egységesen elérhetővé tegye a rendszer minden szereplője számára.
Bár a feladat a szakértők szerint nem túl bonyolult, mégis problémát okoz, hogy a teljes rendszer kiépítésére csupán néhány hónap áll rendelkezésre. A törvény hatálybalépése után egy körülbelül féléves előkészítési szakaszban mérik fel az infrastrukturális- és rendszerigényeket, és ezt követően írják ki a tendert – a jelenlegi ütemezés szerint 2008 őszén. A közbeszerzés nyertesének 2009 nyarára, legkésőbb 2010 januárjára kell működésbe hoznia az országos hálózatot. Mindezek mellett az Európai Bizottság irányelve szerint a betegek adatainak az EU-tagállamok között is elérhetőnek kell lenniük.
Ez a kérdéskör adja az aktualitását „Az egészségbiztosítási reform informatikai kihívásai” című konferenciának, amelyet a Computerworld 2008. február 21-én szervez a Best Western Hotel Hungaria Hotelben. Hazánk legnagyobb e-egészségügyi fórumán politikai döntéshozók és szakmai vezetők vitatják meg az egészségügyi reform informatikai vonatkozásait, az informatikai hálózat kiépítésének lehetséges megoldásait, valamint az érintettek várható szervezési feladatait. Az előadások és vitafórumok rámutatnak arra, hogy míg a nyugdíjbiztosítási rendszerben már kiépült és megfelelően működik az informatikai háttér, az egészségügynek még rengeteg feladatot kell megoldania, hiszen IT-infrastruktúrát a reform követelményeinek megfelelően, rövid időn belül módosítani kell. A konferencia betekintést enged az átalakítás eddigi tapasztalataiba, mind politikai, mind szakmai szempontból, beleértve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utódszervezetének feladatait is.
A konferencián a szakmai szempontokat – többek között – dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke ismerteti, míg a politikai aspektusokat, konkrétan az egészségbiztosítási reformtörvényeket dr. Kincses Gyula, a szaktárca államtitkára és dr. Mikola István, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának alelnöke elemzi. A hálózat kiépülésének stratégiájáról, valamint az EU-forrásokról Gál Ilona, az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkára beszél majd.
Az esemény további aktualitását az adja, hogy az IDC előrejelzése szerint 4-5 éves távlatban, az egészségügyben várható a legnagyobb mértékű növekedés az IT-költések terén, emellett a kormányzati költések ismét erősödni fognak ebben az időszakban.
Az eseményről bővebb információ: http://events.computerworld.hu/konferencia.php?cmd=show&id=61
Kapcsolódó cikkek
- Fujitsu Siemens: zöld megoldások az idei CeBIT-en
- Az USA jár az élen az ICT technológia alkalmazásában
- MELT: gazdára lel a magyar elektronika
- Szakmai közösségépítés, információcsere, távgyógyászat: elkészült a magyar onkológiai portál
- Informatikai adományozó program civil szervezetek támogatására
- Alvászavart okoz a mobil
- Új "háromtényezős" vállalati fenntarthatósági stratégia
- Vérnyomást mérő számítógépes egér
- Terjed a virtuális pszichoterápia Németországban
- IDC: lassuló IT kiadás-növekedés 2008-ban
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.