Gépek vezérlése ipari WLAN technikával
Industrial WLAN (IWLAN) néven a Siemens Industry Automation divíziója olyan rádiótechnikai rendszert fejlesztett ki, amely a vezeték nélküli WLAN rádiós szabványon alapul és ipari berendezések – például gyári gépek – rádiójelekkel való szabatos kezelését teszi lehetővé.
Világszerte egyedülálló a vészkikapcsolási funkció, amely mobil kezelőszervekről is működtethető. A megoldás új lehetőségeket nyit meg a gyártásban –például forgó-mozgó gyártóberendezésekkel kapcsolatban –, vagy vezetőnélküli közlekedési rendszerekben. Az élenjáró műszaki megoldás miatt az autóiparban máris többen (pl. VW, Audi) is a rendszer mellett döntöttek.
A WLAN-t eddig főleg az otthoni és irodai kommunikációban használták, holott a gyors átviteli sebesség révén ipari-gépvezérlési célokra elvileg ugyanúgy alkalmas. Azonban túl nagy volt annak a kockázata, hogy az egyes gépek pontosan egymásra hangolt üzemi folyamataiban zavar áll be esetleg késve érkező parancsok következtében. Egy túlterhelt WLAN-hálózatban ugyanis az átviendő adatcsomagok várakozási hurokba kerülnek, és így csak időbeli eltolással jutnak el a vevőhöz – a késedelem már millisecundum nagyságrendben is lényeges zavarokat vonhat maga után. Az ipari berendezéseknél eddig emiatt előnyben részesített ipari kábelezés viszont poros vagy nedves környezetben drága kábelköpenyeket tett szükségessé. A kábelezésnek amúgy is korlátai vannak a gyártásban: pl. forgógépeket használó gyártó részlegekben nem lehet vezetékes összeköttetéseket alkalmazni.
Az IWLAN rendelkezik a szükséges vezérlési megbízhatósággal, mivel az átviteli sebességeket kifejezetten a vezérlő parancsokra foglalja le. Ugyanakkor úgynevezett redundáns antennák és
„időfelügyelt“ jelátvitel biztosítja az állandó összeköttetést. A vevőkészülékek házának speciális anyaga a rendszert ellenállóvá teszi zavarásokkal – pl. elektromágneses gépek hatásával – szemben. Külső számítógépes támadások ellen pedig kódolási eljárással és hozzáférési ellenőrzéssel védik a rendszert. A vészlekapcsolás céljára eddig külön kábelezésre volt szükség. Most ez a fenntartott (tartalékolt) átviteli sebesség révén valósítható meg. Mivel az IWLAN a WLAN-ra épít, könnyű azt meglévő (Ethernet) hálózatokkal összekapcsolni.
Kapcsolódó cikkek
- Wireshark 1.2.8
- Kelendő cikk a WLAN-törő
- Globális felhő-stratégiával jelentkezett a Fujitsu
- Eredményei alapján kifelé tart a válságból a Siemens
- Fénykommunikációs szervertechnológiát vásárolt a Microsoft
- NIIF Networkshop konferenciák
- Új generációs outsourcing: Siemens hibridfelhő-számítóközpont
- Sanghai Expo: az első zöld világkiállítás Siemens technikára épít
- Siemens e-autózási újdonságok a Genfi Autószalonon
- Ingyenes online tankönyv a hálózatkezelés alapjairól
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.