Tavaszi IDC roadshow: tárolók és virtualizáció az adatközpontokban

Kovács Attila, 2008. május 8. 14:53

"Storage, Virtualizáció és Zöld Adatközpontok" hívószavakkal rendezte ma újabb budapesti roadshow-ját az IDC. A résztvevők (110) és a szakmai támogatók (10) számából is egyértelmű, hogy az IT-biztonság mellett ezek a témák vonzzák ma a legtöbb szakembert az IDC fórumaira. Hét előadás, két esettanulmány-ismertetés és egy kerekasztal-beszélgetés hangzott el a félnapos rendezvényen.

A főleg a nagyobb vállalatokat célba vevő előadók többsége utalt a következőkre. A sávszélesség bővülése, valamint a processzorok és a szerverek fejlődése kaput nyitott a memóriaintenzív alkalmazások előtt – mindez pedig megnövelte az adattárolás iránti igényt. Az információrobbanás következtében hihetetlen nyomás alá kerültek a már amúgy is túlterhelt IT-erőforrások, és élénkült az érdeklődés az új hardverek és felügyeleti eszközök iránt. Olyan új fogalmak kerültek be a köztudatba, mint pl. az ILM (Information Lifecycle Management), virtualizáció, reduplikáció és az adatközpont-konszolidáció. Az adatkezelés egyszerűsítése mellett ezek az új technológiák a költségek csökkentését, a beruházás-megtérülés (ROI) felgyorsítását és a teljes életciklusra vetített összköltség (TCO) optimalizálását is támogatják.

A megnőtt feldolgozási teljesítmény és az információrobbanás nyomán megugrott a nagyvállalatok villanyszámla, amiért részben az informatika fokozott használata, részben pedig az adatközpontok nagyobb hűtési igénye tehető felelőssé. Az IDC felmérése szerint az IT vezetők 28 százaléka úgy véli, hogy az informatika „kizöldítése” a szállítók feladata, míg 40 százalékuk beismeri, hogy keveset tud erről a témáról, és szeretné bővíteni ismereteit. A jogszabályok egyre inkább megkövetelik az IT szállítóktól, hogy stratégiát dolgozzanak ki a hasznos élettartamuk végét elért termékek kezelésére, ami az ügyfélkapcsolatokat és az ellátási lánc működését is befolyásolja.


Martin Hingley, az IDC EMEA régióért felelős kutatási vezérigazgató-helyettese a virtualizációról tartott előadásában négy adatközponti erőforrás (PC, szerver, tároló, hálózat) szemszögéből vizsgálta a kérdést. Az adatközpontokra alkalmazott virtualizáció előnyös (egyszerűsíti a háttér infrastruktúrát, rövidíti a fejlesztési és telepítési ciklust, jobban illeszkedik az üzleti folyamatokba) és hátrányos (addicionális szoftverköltségek, virtuális szerverkezelés plusz erőforrásokat igényel, nagyobb energiaköltségek) hatásait mérlegelni kell. Viszont nem vitás, hogy a virtualizáció miközben a rendszereket, infrastruktúrát egyszerűsíti, az adatforgalmat a mögöttes hardver környezetről leválasztja.

Ákos György, az EMC Magyarország ügyvezető igazgatója az információs infrastruktúra jelene és jövője című előadásában hangsúlyozta, az öt év alatt, 20011-ig várható tízszeres adatnövekedés tárolása, visszakeresése hagyományos eszközökkel nem kezelhető. A vállalati gazdasági vezetőknek is fel kell ismerni, hogy szinte minden területen az adatközpontokban új eszközökre, szabványokra van szükség.

Nagy Barnabás, a HP Magyarország termékmenedzsere többek között cége új áramtakarékos tároló rendszereiről szólt előadásában. Megemlítette az egy hete bejelentett HP StorageWorks 9100 pengeszerveres adattárolót, amelynek teljesítmény-felvétele 35-40 %-kal kevesebb, mintha a felhasználó különálló szerverek beszerzésével állítana elő hasonló erőforrást.

Taál János, a Fujitsu Siemens termékigazgatója egyebek mellett bemutatta a cég akár heterogén szerverkörnyezetben használható CentricStor diszkes mentő rendszerét, amely automatikusan kezeli a szalagos egységet is.

Pulay András (Symantec) és Módly Zoltán (Sun) közös előadása arra irányult, hogyan lehet egy adatmentés tárigényét akár 90%-kal is csökkenteni. Ennek alátámasztására bemutatták a Symantec NetBackup platformba integrált PureDisk deduplikációs terméket, amellyel a vállalati adatközpontok a korábbiaknál hatékonyabban képesek az állandósult adatnövekedést kordában tartani.  

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59