Great Place to Work: a Microsoft Európa legjobb munkáltatója
A lista közzétételére kedd este került sor Londonban, a tanulmány elkészítéséhez összesen 1250 vállalat alkalmazottait kérdezték meg 15 európai országból. A nagyvállalatok kategóriában a redmondi szoftveróriás által biztosított munkakörülményekkel vannak a leginkább megelégedve a dolgozók, ám dobogós helyezést ért el a Google és a Cisco is. A Microsoftot illetően a Great Place to Work megtudta, hogy a szoftveróriás európai telephelyein igazi családias légkört alakított ki, ahol a dolgozók barátságos kapcsolatot ápolnak egymással és könnyen kapcsolatot létesíthetnek feletteseikkel. Az intézet számos kritérium alapján osztályozta a cégeket, így pontozták a vezetők szavahihetőségét, azok alkalmazottakkal szembeni tiszteletét és megbecsülését, sőt a beosztottak közötti együttműködési készség is sokat nyomott a latban. A kis- és középvállalatok kategóriájában a finn Reaktor Innovations szoftvercég viszi a prímet, a második helyen pedig a német Consol Software szerepel.
Kapcsolódó cikkek
- A Pannon várhatóan 200 alkalmazottját bocsátja el
- 60 százalékos bevételnövekedés a Microsoftnál
- Megválik alkalmazottai harmadától az AOL
- Újabb 800 főt bocsát el a Microsoft
- A Microsoft számítási felhő fejlesztési együttműködésre lép tajvani cégekkel
- 4 ezer munkahelyet létesít a Microsoft
- A Microsoft profitja a vártnál kisebb mértékben csökkent
- Márkaboltot nyit Amerikában a Microsoft
- Négyszáz fős létszámleépítés a Magyar Telekomnál
- A Microsoft eladja a Razorfisht
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.